Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Anna Białous

Trudności z zajściem w ciążę

Avatar placeholder
20.07.2020 14:24
Trudności z zajściem w ciążę
Trudności z zajściem w ciążę (Shutterstock)

Pary, które mają problemy z płodnością lub utrzymaniem ciąży do momentu zdrowego porodu, często znajdują się w sytuacji, w której ich życie erotyczne zamienia się w „robienie dzieci”. Zmiana ta przebiega stopniowo, a ma swoje źródło w rosnącej frustracji i smutku.

Co miesiąc, kiedy właśnie opóźnia się miesiączka i kobieta w tym czasie miała nadzieję na pozytywny wynik testu ciążowego, pojawia się rozczarowanie. Podobnie trudno poradzić sobie z momentem, kiedy to po pozytywnym wyniku testu ciążowego następuje utrata ciąży. Smutek ujawnia się, kiedy nadzieja na posiadanie dziecka staje się coraz słabsza. Kolejny miesiąc przynosi kolejne starania, na których partnerzy koncentrują większość swojego wspólnego życia.

spis treści

1. Problemy z płodnością

Poruszany temat odnosi się do osób, które mają problem z niepłodnością, zarówno do tych, które nie są aktualnie w żadnym związku, oraz do par. Ponadto temat może mieć także zastosowanie dla osób zakochanych (nie przeżywających na razie podobnych trudności), które próbują sobie wyobrazić podobną sytuację. Zagadnienie to koncentruje się przede wszystkim na wpływie myślenia o dziecku, na rozwój miłości i życia erotycznego. Czyli problem ten potencjalnie może dotyczyć wszystkich par, nie tylko tych, które walczą z niepłodnością.

2. Życie seksualne niepłodnych małżeństw

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Niepłodne małżeństwa, które poszukują specjalistycznej porady i zgłaszają się do terapeuty. Są często w pewnego rodzaju szoku, kiedy na pierwszym spotkaniu otrzymają pytanie dotyczące tego, jak się kochają. Rozmowa na ten temat stanowi doskonałą okazję, aby przyjrzeć się temu bliżej. Co się zmieniło w życiu erotycznym pary, gdy pojawiła się wizja posiadania dzieci, a następnie związane z tym trudności. Okazuje się, że u ok. 90 % par zgłaszających się po pomoc z powodu niepłodności, problem ten odebrał im przyjemność z kochania się.

Podczas konsultacji terapeuta zazwyczaj porusza temat ich zaangażowania w staraniu się o ciążę, które pojawia się zamiast radości towarzyszącej byciu blisko siebie. Zwraca on uwagę na fakt, jak ważnym aspektem w radzeniu sobie z niepłodnością jest wzbudzanie podniecenia seksualnego - jako sposobu na wzrost ich emocjonalnej zażyłości.

3. Negatywna ocena siebie a niepłodność

Czasami rozpoznanie niepłodności w początkowym etapie życia pary rzuca cień na ich miłość. Zdiagnozowana niska liczba plemników może powodować, że mężczyzna zacznie uważać, iż jest "mniej męski". Jeśli zacznie obwiniać siebie za spowodowanie niezdolności do tworzenia dzieci, może pojawić się w jego umyśle obraz siebie jako niewystarczająco dobrego partnera seksualnego. W takiej sytuacji bardzo często ciężko jest bez pomocy z zewnątrz poradzić sobie z negatywną oceną samego siebie. Ponadto, nawet jeśli stan nasienia nie jest uznany za powód do obaw, mężczyzna będzie mniej entuzjastycznie odbierał seks, który związany jest z harmonogramem produkcji nasienia, które ma następnie zostać wykorzystane przez specjalistów z zakresu niepłodności do odpowiednich procedur medycznych.

Diagnoza określająca kobietę jako źródło niepłodności pary, może spowodować, że zacznie ona myśleć o sobie jako o nieużytecznej lub winnej (być może jest to wynik długiego oczekiwania na to, żeby zajść w ciążę, lub we wcześniejszym etapie życia podjęła decyzję o zakończeniu nieplanowanej ciąży).

4. Kiedy się kochać, by zajść w ciążę?

Wiele par, które zostały zdiagnozowane jako niepłodne, zaczyna kłaść szczególny nacisk na czas stosunku. Zatem, aby możliwe było poczęcie, partnerzy koncentrują się na uprawianiu seksu, w terminie, który powinien zbiec się z czasem owulacji. Czyli jest to po prostu świadomy wysiłek, aby współżycie odbyło się w tym czasie w miesiącu, w którym kobieta ma szansę zajść w ciążę. Ponadto para starająca się o dziecko nierzadko wykorzystuje odpowiednio zestawy do określenia, kiedy występuje owulacja i w cały proces zaangażowany jest lekarz. Czasami potrzebna jest interwencja medyczna w okresie, kiedy kobieta ma dni płodne. Co w takim razie dzieje się z ich miłością i życiem erotycznym podczas innych dni w miesiącu? Niektóre pary twierdzą, że odkąd zaczęły formalną pracę nad rozwiązaniem problemu niepłodności, mają wrażenie jakby lekarz pojawiał się razem z nimi w łóżku. Seks stał się dla nich aktem, skojarzonym z zapłodnieniem, oraz związanymi z tym medycznymi aspektami współżycia. W efekcie ich seks staje się dość mechaniczny - jest zdecydowanie mniej spontaniczny, i mniej radosny niż w okresie, kiedy nie starali się o dziecko.

Terapeuta pomaga parze z rozpoznaniem niepłodności zobaczyć na czym polega ich sposób na „robienie dzieci”. Następnie jego celem jest uświadomienie im, że powinni przesunąć nacisk z mechanicznego seksu, którego celem jest poczęcie dziecka, na zbliżenie oparte na prawdziwej bliskości i pożądaniu, spontanicznym cieszeniu się z bycia razem oraz przede wszystkim na okazywaniu sobie miłości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze