Trwa ładowanie...

Jak ściągnąć napletek? Czy trzeba to robić?

Avatar placeholder
19.05.2021 12:58
Jak ściągnąć napletek? Zastanawia się nad tym niejeden rodzic, a i wielu chłopców. Ma to związek z tym, że ów fałd skórny, który osłania żołądź penisa, może być nieruchomy jedynie u dzieci do ukończenia 3. roku życia.
Jak ściągnąć napletek? Zastanawia się nad tym niejeden rodzic, a i wielu chłopców. Ma to związek z tym, że ów fałd skórny, który osłania żołądź penisa, może być nieruchomy jedynie u dzieci do ukończenia 3. roku życia. (123rf)

Jak ściągnąć napletek? Zastanawia się nad tym niejeden rodzic, a i wielu chłopców. Ma to związek z tym, że ów fałd skórny, który osłania żołądź penisa, może być nieruchomy jedynie u dzieci do ukończenia 3. roku życia. Po tym czasie sytuacja powinna ulec zmianie. Co robić, gdy tak się nie dzieje? Jakie działania trzeba podjąć? Do kogo zwrócić się o pomoc?

spis treści

1. Skąd pytania o to, jak ściągnąć napletek?

Jak ściągnąć napletek? Choć temat wydaje się skomplikowany, a i nierzadko wstydliwy, odpowiedź jest prosta: jeśli fałd skóry osłaniający żołądź prącia oraz wędzidełko prącia nie zsuwa się lekko i bez oporu, nie wolno robić nic na siłę.

Napletek (łac. praeputium) to część prącia otaczająca, dzięki której jest ono ochraniane przed urazami mechanicznymi oraz utratą wilgotności. Zewnętrzna część napletka składa się ze skóry, wewnętrzna wyścielona jest błoną śluzową. Jest delikatną strukturą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Prawidłowo rozwinięty napletek może być ściągany za żołądź, do tak zwanego rowka zażołędnego, to jest zagłębienia znajdującego się między żołędzią a trzonem prącia. Czynność ta powinna być możliwa zarówno w spoczynku, jak i w stanie wzwodu.

Trzeba jednak wiedzieć, że u niemowląt i małych dzieci napletek jest nieruchomy (przy czym okolice ujścia cewki moczowej są zazwyczaj odsłonięte). Pozostaje przyklejony do żołędzi (jest ściśle połączony z żołędzią prącia). Tak zwana „fizjologiczna stulejka” jest zjawiskiem fizjologicznym.

Ruchomość napletka wykształca się z czasem. Oznacza to, że przytwierdzenie napletka do żołędzi prącia nie stanowi patologii wyłącznie do pewnego okresu. U większości chłopców, którzy ukończyli 1. rok życia, napletek jest już swobodnie odprowadzalny. Jego pełna ruchomości powinna nastąpić najpóźniej w okolicach 3. roku życia dziecka.

Czasem zdarza się, że proces odklejania się napletka może trwać aż do wczesnych lat dojrzewania. Niemniej gdy chłopiec ukończy 4. rok życia, a sytuacja w kwestii ruchomości napletka nie zmienia się, należy udać się do chirurga dziecięcego na konsultację.

ZOBACZ TAKŻE:

2. Czy trzeba ściągać napletek?

Nigdy nie należy podejmować prób zsunięcia napletka, nawet w celu dokładnego umycia dziecka. To grozi bowiem przerwaniem ciągłości skóry w obrębie prącia dziecka. Ściąganie napletka na siłę może prowadzić do uszkodzenia i powstania tak zwanego załupka.

Oznacza to, że u chłopca do 3. roku życia, jeśli nie pojawiają się symptomy zapalenia napletka, rany na napletku, popękanie napletka, nie należy nic robić. Gdy nie występują niepokojące objawy, należy wyłącznie obserwować dziecko.

Trudności w zsuwaniu napletka u chłopca w wieku przedszkolnym czy szkolnym mogą świadczyć o chorobie zwanej stulejką. To zwężenie napletka, uniemożliwiające częściowe lub całkowite lub ściąganie napletka w stanie wzwodu lub w stanie spoczynku prącia. Jednak nawet wtedy nie należy zastanawiać się nad tym, jak ściągać napletek, a skontaktować się z pediatrą bądź urologiem dziecięcym, który podejmie decyzję o konieczności i formie dalszego leczenia.

3. Leczenie stulejki

Kwestię zsuwania napletka powinien rozstrzygnąć lekarz, a nie rodzice. Z pomocą w tej kwestii może przyjść jedynie chirurg dziecięcy.

Przy niezaawansowanych zmianach leczenie rozpoczyna się od miejscowego stosowania preparatów glikokortykosteroidowych, które uelastyczniają skórę napletka. Gdy obserwuje się zaburzenia w oddawaniu moczu, zwężenie napletka, zrośnięty, popękany i zmieniony bliznowato, czyli gdy stan jest poważniejszy, a proces zaawansowany, stosuje się leczenie chirurgiczne. Wykorzystuje się takie rozwiązania jak plastyka napletka lub usuwanie części skóry napletka (obrzezanie).

Plastyka napletka polega na przecięciu fałdu skórnego w miejscu zwężenia, a także wycięciu zbliznowaciałego obwodu. Pozostała część powinna pokryć żołądź, co umożliwia swobodne ściągnięcie napletka. Niekiedy konieczne jest usunięcie napletka. Ma to zwykle związek ze stulejką, która może być stanem wrodzonym, jak i nabytym.

Zwężenie ujścia napletka uniemożliwia zsunięcie z żołędzi prącia, a i wywołuje wiele dolegliwości. Stulejka ma zazwyczaj tendencje do powiększania się: w wyniku prób ściągnięcia napletka lub napięcia w trakcie erekcji powstają w skórze mikropęknięcia

Innymi problemami, które mogą być związane z napletkiem, a które wymagają wsparcia lekarza, jest zapalenie napletka oraz skrócenie wędzidełka napletka (wówczas fałd skórny – wędzidełko – łączący żołądź prącia z napletkiem jest zbyt krótki, co znacznie zmniejsza możliwość przesuwania napletka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze