Nadmiar żelaza

Żelazo jest mikroelementem, który odgrywa istotną rolę w organizmie. Wchodzi w skład hemoglobiny - białka, które transportuje tlen. Niedobór żelaza jest przyczyną anemii, natomiast nadmiar powoduje hemochromatozę.

Rola żelaza w organizmie

W organizmie człowieka jest około 5 gramów żelaza, które występuje w hemoglobinie (czerwony barwnik krwi) oraz mioglobinie (czerwony barwnik mięśni). Żelazo pod postacią hemoglobiny transportuje w organizmie tlen i dwutlenek węgla. Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do procesów krwiotworzenia oraz do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, ponadto wspomaga jego odporność. Niedobór żelaza jest przyczyną anemii, która objawia się szybkim męczeniem, osłabieniem, sennością, pękaniem w kącikach ust. Z kolei u dzieci występuje gorszy rozwój fizyczny i umysłowy.

Nadmiar żelaza w diecie występuje rzadko. Najczęstszą przyczyną są:
  • przedawkowanie leków na anemię,
  • przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby,
  • niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • przewlekle zapalenie trzustki,
  • mukowiscydoza,
  • zaburzenia aktywności enzymów regulujących gospodarkę żelaza w organizmie.
Zapotrzebowanie na żelazo zależy od wieku, płci, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Średnio wynosi 14 mg/dobę. Zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje u kobiet w ciąży i karmiących.

Co to jest hemochromatoza?

Hemochromatoza to choroba spowodowana nagromadzeniem jonów żelaza w organizmie.
Wyróżnia się hemochromatozę pierwotną, która jest chorobą genetyczną, oraz hemochromatozę wtórną - chorobę często towarzyszącą innym schorzeniom, takim jak: zapalenie wątroby typu C (HCV), mukowiscydoza, stłuszczenie wątroby, cukrzyca, zespół polimetaboliczny, nadciśnienie tętnicze.

Objawy hemochromatozy występują dopiero, gdy w organizmie zaczyna się gromadzić żelazo. Pełoobjawowa postać charakteryzuje się marskością wątroby, brązowym zabarwieniem skóry, którym często towarzyszy cukrzyca. Hemochromatoza powoduje zaburzenia pracy serca (napadowy częstoskurcz nadkomorowy) oraz niewydolność lewej komory serca. W skórze chorych na hemochromatozę dochodzi do nagromadzenia melaniny w warstwie naskórka, która z czasem zanika. Bóle brzucha, w okolicach prawego podżebrza, są objawem niewydolności wątroby, może również wystąpić wodobrzusze.

Hemochromatoza to choroba metaboliczna, prowadząca również do zaburzeń układu hormonalnego. U kobiet stwierdza się zaburzenia miesiączkowania, przedwczesną menopauzę, a u mężczyzn impotencję i zanik owłosienia łonowego oraz pachowego. Najlepszym sposobem leczenia hemochromatozy jest upust krwi. Poprzez regularne upusty krwi dochodzi do odnowy biologicznej komórek, co powoduje zużywanie nagromadzonego w organizmie żelaza.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
1
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Co oznacza nadmiar żelaza? ~:

Witam wyszlo mi w badaniu ze mam nadmiar zelaza. Co to oznacza?

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Nadmiar żelaza we krwi ~:

Jestem wystraszony nadmiarem żelaza w mojej krwi. Otóż mam 199.7 ug, Inne wyniki:TSH,...

pokaż 5 następnych

Artykuły Żelazo

Stężenie magnezu Nadmiar magnezu

Magnez jest makroelementem wspomagającym leczenie chorób układu krążenia oraz układu nerwowego. Zbyt duże spożycie magnezu z preparatami farmakologicznymi negatywnie wpływa na zdrowie.

Witamina A (retinol) Nadmiar witaminy A

Nadmiar witaminy A jest szkodliwy dla organizmu. Przedawkowanie witaminy A w ciąży może powodować wady płodu.

Cera tłusta Nadmiar sebum

Nadmiar sebum jest cechą charakterystyczną cery tłustej i wynika z nadczynności gruczołów łojowych. Świecenia skóry można się pozbyć dzięki konkretnym zabiegom pielęgnacyjnym i zdrowemu stylowi życia.

Składniki mineralne Nadmiar potasu

Potas to jeden z najbardziej istotnych dla człowieka pierwiastków, ale jego nadmiar stwarza realne zagrożenie dla życia.

Składniki mineralne Nadmiar sodu

Sód jest mikropierwiastkiem regulującym gospodarkę wodną w organizmie. Jednakże jego nadmiar jest szkodliwy, gdyż powoduje groźną chorobę - nadciśnienie tętnicze, które prowadzi do udaru mózgu.

Składniki mineralne Nadmiar wapnia

Wapń jest ważnym dla funkcjonowania organizmu minerałem, ale jego nadmiar nie jest korzystny dla człowieka. Jakie są objawy nadmiaru wapnia w organizmie?

Nadmiar suplementów diety
Suplementy diety Nadmiar suplementów diety

Suplementy diety to między innymi preparaty zawierające w swoim składzie witaminy i składniki...

Witamina D Nadmiar witaminy D

Witamina D jest niezbędna do właściwego formowania kości. Jednakże przedawkowanie witaminy D jest groźne dla zdrowia, gdyż zaburza pracę serca oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Witamina C (kwas askorbinowy) Nadmiar witaminy C

Witamina C to inaczej kwas askorbinowy. Witamina ta jest niezbędna, by organizm człowieka mógł normalnie funkcjonować. Przedawkowanie witaminy C jest jednak niekorzystne.

Niedobór żelaza
Żelazo Niedobór żelaza

Żelazo jest pierwiastkiem, który zapobiega niedokrwistości, jak również jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór żelaza powoduje łamliwość paznokci i wypadanie włosów.

Składniki mineralne Skutki niedoboru żelaza

Żelazo jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najczęściej...

Waga a zdrowie Bardzo szczupłe osoby mają nadmiar genów!

Jedna na 2000 osób na świecie dostaje prezent od natury - dodatkową kopię pewnego specyficznego fragmentu genomu. Dzięki temu są oni w pewnym sensie uodpornieni na... otyłość.

Żywienie w chorobie - sprawa wielkiej wagi Szafran chroni przed rakiem

(...) wątroby typu B i C; Czynniki kancerogenne obecne w żywności (nitrozoaminy); Nadużywanie alkoholu; Nadmiar żelaza w...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij