Trwa ładowanie...

Nanotechnologia w leczeniu cukrzycy

Avatar placeholder
11.03.2014 12:32
Nanotechnologia w leczeniu cukrzycy
Nanotechnologia w leczeniu cukrzycy

Amerykańscy naukowcy opracowali „inteligentne” nanoterapeutyki podawane zastrzykiem, które mogą zostać zaprogramowane w taki sposób, aby selektywnie dostarczać leki do komórek trzustki. Nowa metoda podawania leków może poprawić skuteczność leczenia cukrzycy typu 1 i ograniczyć jego skutki uboczne.

1. Zwiększenie skuteczności leczenia cukrzycy

Badania in vitro wykazały, że nowe podejście do leczenia cukrzycy zwiększa jego efektywność aż 200-krotnie. Poprawa skuteczności leczenia ma związek z zastosowaniem nanomateriałów, które chronią lek przed rozpadem i koncentrują się w kluczowych miejscach u chorego, na przykład w trzustce, która zawiera komórki produkujące insulinę. Większa efektywność leczenia oznacza, że pacjentom można podawać mniejsze dawki leków. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko skutków ubocznych leków oraz koszt leczenia.

U chorych na cukrzycę typu 1 układ odpornościowy niszczy komórki produkujące insulinę w trzustce. Cukrzyca typu 1 może prowadzić do poważnych powikłań, na przykład niewydolności nerek oraz utraty wzroku. Ryzyko wystąpienia choroby można obecnie przewidzieć z niemal 90% dokładnością. Jednak leczenie systemowe osób znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1 jest ograniczone, ponieważ stosowanie wielu leków wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi. Wykorzystanie nanocząsteczek, które można zaprogramować, by dotrzeć z lekiem do konkretnych części ciała jest doskonałą alternatywą dla leczenia systemowego. Dzięki nanotechnologii można uzyskać lepsze efekty leczenia przy znacznie mniejszych dawkach i zredukowaniu liczby skutków ubocznych. Dotychczas nanoterapeutyki były opracowywane głównie z myślą o chorych na raka, gdyż mogą docierać do guza poprzez jego nieszczelne naczynia krwionośne. Dużym wyzwaniem dla naukowców było opracowanie sposobów na selektywne docieranie z lekami w leczeniu innych chorób, gdy kluczowe w leczeniu tkanki nie są tak łatwym celem. Ten problem udało się rozwiązać dzięki nanocząsteczkom.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowy lek na hiperinsulinizm wrodzony
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze