Trwa ładowanie...

Nauka jazdy na wrotkach

Avatar placeholder
11.09.2014 13:56
Nauka jazdy na wrotkach
Nauka jazdy na wrotkach (Zdjęcie autorstwa markheybo / CC BY 2.0)

Wrotki są często mylone albo kojarzone z rolkami. Jednak te dwa sprzęty sportowe nie są ze sobą tożsame. Chociaż umożliwiają jazdę z użyciem siły mięśni nóg, to na tym ich podobieństwo się kończy. Wrotki mają najczęściej dwa rzędy kółek umieszczonych z przodu i z tyłu stóp. Kółka rolek natomiast biegną jedne za drugim na całej długości stopy. Jazda na wrotkach jest sportem bardzo dynamicznym. Średnie prędkości uzyskiwane przez wrotkarzy to 20 km/h. Wrotki wcale nie są gorsze od rolek. Wręcz przeciwnie, mogą być dla nich ciekawą alternatywą.

1. Wrotki a rolki

Rolki zakładane są na stopy chronione skarpetkami. Rolki mogą mieć plastikowe albo kauczukowe kółka. Gdyby porównać je z wrotkami, to bez wątpienia można powiedzieć, że umożliwiają szybszą jazdę. Wrotki z kolei mogą być zakładane, podobnie jak rolki, na stopy – wtedy są to wrotki ze specjalnie wyprofilowanym butem, do którego przymocowane są kółka. Istnieją też tzw. wrotki na buty, które nie mają zewnętrznej pełnej obudowy, lecz jedynie podeszwę z kółkami i wiązania. Za pomocą sznurowadeł lub specjalnych zapięć mocuje się wrotki na obuwiu.

Jazda na wrotkach była poprzedniczką skatingu. Dziś spotkanie osoby jeżdżącej na wrotkach należy do rzadkości. Większość osób wybiera zdecydowanie rolki. Jednak jazda na wrotkach wcale nie jest gorsza od jazdy na rolkach. Może warto wrócić z sentymentem do wrotek porzuconych gdzieś na strychu. Wrotki to świetny sposób na fitness i zachowanie formy. Co prawda, nie pozwalają na rozwijanie takich prędkości jak na rolkach, mają mniejszą zwrotność i niemożliwe jest wykonywanie na nich tylu tricków, co w przypadku typowego skatingu. Wrotki za to mają ważną zaletę – są o wiele bezpieczniejsze niż rolki.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jazda na wrotkach dostarcza frajdy przy uprawianiu tzw. downhill, czyli zjazdów z górek. Oczywiście, wszystko zależy od ukształtowania terenu i warunków pogodowych. Im bardziej stroma górka i im silniejsza praca nóg, tym większa prędkość i poziom adrenaliny w żyłach. Przy jeździe na wrotkach ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Miejsc do uprawiania tego sportu brakuje, a szusowanie po parkowych uliczkach wymaga zwracania uwagi na innych użytkowników tras – rowerzystów, rolkarzy, spacerowiczów.

2. Bezpieczeństwo jazdy na wrotkach

Każda osoba jeżdżąca na wrotkach, niezależnie od wieku, jest zobowiązana do zakładania kasku. Ochraniacze na rolki pomogą uchronić niektóre partie ciała przed urazami – warto zakupić ochraniacze na kolana, na łokcie oraz na nadgarstki. O ile z ochraniaczy można zrezygnować, to kask ochronny na głowę jest nieodzowny. Podczas jazdy na wrotkach należy stosować wobec innych użytkowników trasy regułę ograniczonego zaufania. Ważna jest także kontrola prędkości.

Ogólne zasady jazdy na wrotkach:

  • Zakładaj kask – ochrona głowy jest podstawowym elementem jazdy na wrotkach, nie tylko dla osób jeżdżących agresywnie w skateparkach. Szybka jazda na wrotkach to mniejsza kontrola nad ciałem, większa prędkość, dłuższa droga hamowania i szansa na zderzenie się z drugą osobą.
  • Kontroluj prędkość – sprawny wrotkarz potrafi bez problemu ocenić sytuację na trasie i dostosować prędkość do warunków jazdy. Przy właściwej prędkości łatwo jest ominąć przeszkodę lub zapobiec bolesnemu i niebezpiecznemu upadkowi.
  • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania – nie przeceniaj swoich możliwości. Gdy masz ograniczoną widoczność lub powierzchnia toru jazdy jest śliska, nie wiesz, co może się wydarzyć. Nie możesz szarżować z nabieraniem dużej prędkości, jeśli w pobliżu znajduje się dużo osób. Zachowaj ostrożność, ustąp pierwszeństwa i szanuj wszystkich użytkowników tras rekreacyjnych.

Jazda na wrotkach obejmuje nie tylko utrzymywanie równowagi ciała, ale i hamowanie. Hamowanie na wrotkach nie jest łatwe – polega na przechyleniu stopy w przód, by zahaczyć umieszczonymi z przodu wrotek hamulcami o asfalt. Na początku nauki lepiej próbować hamowania na trawie, żeby uniknąć kontuzji, otarć i zdartej skóry. Aby nabrać prędkości, wystarczy w równomiernym tempie odpychać się nogami od powierzchni drogi za pomocą klocków na przodzie wrotek.

Jazda na rolkach czy na wrotkach ma wiele zalet: rozwija koordynację ruchową, poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie nóg, pozwala rzeźbić sylwetkę. Wrotki to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, odchudzanie, odstresowanie się i relaks. To także szansa na zadzierzgnięcie nowych znajomości. Szusując po parkowych ścieżkach, można czasem znaleźć bratnią duszę i towarzysza „wrotkowych eskapad”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze