Nerwica żołądka i jelit

Nerwica żołądka i jelit objawia się zaburzeniami ze strony układu pokarmowego w stanach szczególnego napięcia emocjonalnego. Uczucie przelewania w brzuchu, nudności, wymioty, bóle brzucha lub biegunki, które pojawiają się w sytuacji stresującej, mogą być objawami nerwicy. Problemy żołądkowo-jelitowe to najczęstsze symptomy tej choroby. Mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W dolegliwościach przewodu pokarmowego związanych z napięciem nerwowym pomóc mogą krople doustne Nerwonal o łagodnym działaniu uspokajającym.

Spis treści:
  1. 1. Nerwica żołądka
  2. 2. Somatyczne objawy nerwicy
  3. 3. Dolegliwości żołądkowe
  4. 4. Leczenie nerwicy żołądka i jelit

1. Nerwica żołądka

Na zaburzenia nerwicowe w obecnych czasach cierpią miliony osób na całym świecie. Jedną z najczęstszych odmian nerwicy czynnościowej jest nerwica żołądka i jelit, charakteryzująca się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Nerwica żołądkowo-jelitowa bywa czasem określana również jako jelito spastyczne, zespół jelita nadwrażliwego lub zespół jelita drażliwego. Typowe objawy nerwicy żołądka, to: nieprzyjemne skurcze żołądka, biegunka, gazy, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, nudności. Należy podkreślić, że nerwica żołądka i jelit nie wiąże się z obecnością patologii ze strony przewodu pokarmowego. 

Jeśli osoba mająca nerwicę żołądka doznaje jakiegoś szczególnego napięcia emocjonalnego, np. musi poradzić sobie ze stresem wynikającym z egzaminu, mogą u niej wystąpić objawy nerwicy. Zamiast skoncentrować się na zdaniu egzaminu, osoba taka jest poddenerwowana, a dolegliwości żołądkowo-jelitowe zmuszają ją do częstych wizyt w toalecie. Osoby z dolegliwościami żołądkowymi często szukają pomocy u lekarza. Jednak jeśli zdiagnozowana zostaje nerwica żołądka i jelit, pacjenci na ogół nie traktują choroby poważnie. Choć nerwica żołądkowo-jelitowa nie zagraża życiu, to jej objawy są dość dokuczliwe i mogą powodować duży dyskomfort. 

2. Somatyczne objawy nerwicy

Objawy nerwicy mogą wyrażać się poprzez zakłócenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, w tym żołądka i jelit. Dolegliwości spowodowane nerwicą, np. biegunka, nudności lub wymioty, często przypominają objawy występujące w innych schorzeniach somatycznych, np. w infekcji przewodu pokarmowego. Odmienne są jednak przyczyny choroby i okoliczności, w jakich pojawiają się objawy. Reakcje psychiczne na bodźce stresowe u różnych osób są inne – niektórzy dobrze radzą sobie ze stresem, inni niekoniecznie. Reakcje emocjonalne związane z aktualnym przeżywaniem, stanem psychicznym i napięciem nerwowym mogą być źródłem chwilowych zmian w czynności narządów, np. dysfunkcji żołądka i jelit.

Częstość występowania i stopień nasilenia poszczególnych objawów nerwicy czynnościowej są zmienne. Dolegliwości somatyczne potrafią pojawiać się w sposób na tyle przewrotny, że choremu trudno jest skojarzyć ich przyczynę ze skutkiem. Biegunka, nudności czy bóle brzucha nie zawsze bowiem występują w bezpośrednim związku z sytuacją stresogenną. Niekiedy stan napięcia i objawy nerwicowe są od siebie na tyle odległe w czasie, że trudno skojarzyć jedno z drugim. Nerwica żołądka i jelit jest zatem dość podstępną i niekiedy trudną do zdiagnozowania chorobą.

3. Dolegliwości żołądkowe

Mimo że nerwica może dawać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nie jest chorobą układu pokarmowego. To specyficzna „choroba emocji”. Nerwicę określa się czasami jako nadmierną nerwowość, która charakteryzuje się odczuwaniem przez chorego przejmującego lęku. Niepokój i lęk są naturalnymi reakcjami psychicznymi na wiele sytuacji w życiu, którym trzeba sprostać. U chorych na nerwicę uczucie lęku występuje jednak właściwie we wszystkich sytuacjach związanych z pewną dozą niepewności, a bywa również, że i bez jakiejkolwiek przyczyny. W ciężkich przypadkach nerwica może prowadzić do bezsenności, wyczerpania fizycznego i emocjonalnego.

Nie ulega wątpliwości, że w mechanizmach powstawania zaburzeń somatycznych na tle emocjonalnym bierze udział układ autonomiczny. Układ nerwowy autonomiczny funkcjonuje bez udziału naszej woli i bierze między innymi udział w procesach trawienia oraz pasażu jelitowego. Substancje powstające w organizmie w obliczu stresu mogą przyspieszać lub opóźniać przesuwanie się pokarmu w przewodzie pokarmowym, powodując biegunkę, zaparcia lub inne dolegliwości.

4. Leczenie nerwicy żołądka i jelit

Leczeniem z wyboru jest terapia farmakologiczna pod nadzorem neurologa. Stosuje się leki uspokajające i przeciwlękowe, które blokują przewodzenie impulsów nerwowych i zmniejszają tym samym uczucie zdenerwowania, lęku, niepokoju oraz związane z nimi dolegliwości. Leki mogą być jednak przyjmowane przez chorego nie dłużej niż przez 12 tygodni. Poza leczeniem farmakologicznym stosuje się psychoterapię, która pomaga zrozumieć pacjentowi chorobę, racjonalnie oceniać lęk i nauczyć się radzenia sobie ze stresem. Czasami pomocne są techniki relaksacyjne, muzykoterapia, masaże. Niektóre osoby chętnie sięgają po środki homeopatyczne i metody naturalne, np. leczenie ziołami.

W zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego na tle nerwowym pomaga środek leczniczy wyprodukowany przez firmę PAMPA – Nerwonal. Krople Nerwonal są przeznaczone do użytku doustnego. Jako lek uspokajający zaleca się jednorazowo 30-40 kropli. Preparat rozpuszcza się w wodzie lub cukrze. Jest dostępny bez recepty, może być stosowany przez dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Skutecznie pomaga w łagodzeniu bólów brzucha, skurczów jelit, biegunki i mdłości wywołanych napięciem emocjonalnym. Więcej informacji o produkcie na stronie PAMPA.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (15)

Wyloguj
~zaburzona
~zaburzona

Mam to samo. Rano jak wstaję od razu jest mi niedobrze, nie mam apetytu, czuję suchość w ustach i strach przed jedzeniem. Tzn jestem głodna, burczy mi w brzuchu ale w gardle mam okropną gule i przez to nic nie mogę przełknąć, no chyba, ze się zmuszę lub ktoś inny zmusza mnie do jedzenia. Jak się zdenerwuje to ból brzucha, nudności a sporadycznie nawet wymioty mam gwarantowane. Czasami nawet czuję lęk, zazwyczaj jak jestem w jakimś dużym sklepie na zakupach to od razu robi mi się gorąco i niedobrze, mam ochotę jak najszybciej wyjść. Najlepiej czuje się we własnym domu. Bo w chwili obecnej to nawet boje jechać się do chłopaka żeby tylko nie wmuszał we mnie jedzenia. Lekarz rodzinny mnie zbył. Zaproponował wizytę u psychiatry. Jak walczyć z tą okropną chorobą?

Odpowiedz
~asia
~asia

Najlepszym lekarstwem na nerwice i depresje jest śmiech. No i ja brałam deprim też mi bardzo pomógł. Lekarze rodzinni się nie znają. Jak jest Ci nie dobrze to pij malox do picia widocznie masz stan zapalny żołądka. Ja go brałam i mi pomógł jak byłam mała i tez nic nie mogłam jeść. Trzeba brać dobre bakterie linex i oczywiście dobrze się odżywiać, bo się będzie brakować ci witamin i się odwodnisz.

Odpowiedz
~wolski
~wolski

@~zaburzona: Ja mialem to samo najlepiej kup sobie ziola mnicha i tabletki uspokajajace ja bralem Labofarm . Zobaczysz ze po miesiacu ci przejdzie .

Odpowiedz
~Ola
~Ola

@~zaburzona: Witajcie, ja brałam suplementy ziołowe sprawdzonej firmy, które są także polecane przez lekarzy, a firma współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia. Jestem wreszcie zdrowa. J

Odpowiedz
~lukr.
~lukr.

@~Ola: napisz prosze jakie to byly ziola od lat choruje na nerwice i nikt mi nie moze pomoc.pozdrawiam gosia

Odpowiedz
~student007
~student007

nie rozumiem dlaczego uważacie że skierowanie od lekarza rodzinnego do psychiatry to zbycie pacjenta? przecież nerwica to choroba psychiczna, która nie wybiera i może dotknąć każdego, chorobę psychiczną powinien leczyć psychiatra a nie lekarz rodzinny, dlaczego więc nie pójdziecie do psychiatry? ze wstydu? czy wstyd jest ważniejszy od waszego dobrostanu? PSYCHIATRA najlepiej się zna na leczeniu nerwicy, więc albo się do niego zgłoście z problemem albo szukajcie dziwnych ziołowo-homeopatycznych sposobów na wyleczenie, które najprawdopodobniej wam nie pomogą lub pomogą na krótki okres czasu a choroba nie zniknie, ALBO pójdźcie do psychiatry i się wyleczcie. psychiatra to człowiek, lekarz, zaufajcie mu, on właśnie po to tyle lat się uczył żeby wam pomóc. pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odpowiedz
~Aaaa
~Aaaa

@~zaburzona: mam to samo, poradzilas sobie z tym jakos? Odezwij sie do mnie na

Odpowiedz
~kruczek
~kruczek

@~student007: Pewny jesteś? Pomógł ci? Obyście po takiej wizycie nie wylądowali w szpitalu psychiatrycznym i leczyli się do końca życia.

Odpowiedz
~kruczek
~kruczek

@~kruczek: Przestrzegam głównie przed przychodniami przyszpitalnymi. A do studenta - wiesz po co niektórzy lekarze się uczą? Obyś nigdy nie musiał się przekonać.

Odpowiedz
~ABSOLWENTKA
~ABSOLWENTKA

@~student007: Nerwica to nie choroba psychiczna, a zaburzenie to raz- nie znasz się, to się nie wypowiadaj. Dwa- po co wypisujesz te swoje durnowate komentarze? Żeby się popisać? Żeby pokazać, że ojej jaki ty jesteś światowy i otwarty, bo wiesz, kim jest psychiatra? Jak nie masz nic innego do napisania, żadnej praktycznej rady itd., to wracaj do tych swoich książek, a swoje wynurzenia zachowaj na ćwiczenia i kolokwia, tam się możesz popisywać swoją ,,otwartością" i wątpliwej jakości mądrością.

Odpowiedz
~marta
~marta

@~student0zgadzam się z tobą. Lekarz rodzinny nie pomoze a psychiatra w tych czasach jest na porządku dziennym. Wiecej ludzi teraz chodzi do psychiatry niz do rodzinnego to tam juz nie ma pi co. Wiec nie ma się czego wstydzic tylko czym predzej do psych po zdrowie07: .

Odpowiedz
~Marta
~Marta

@~kruczek: ty myślisz ze psychiatra leczy ludzi głupich tylko? To wlasnie tylko glupi tak mysli jak ty. Mądry człowiek wlasnie pójdzie do psychiatry bo tylko on mu w tym pomoze. Do szpitala trafia osoba ktora sie nie leczy tylko czeka az samo przejdzie a to tylko się nasila jeśli nie pozwolisz sobie pomoc. Ja chodziłam i chodze i nie mam zamiaru zrezygnowac bo mi psychiatra duzo pomógł.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Czy moja nerwica przybiera inną postać?

Witam. To ja, Natalia (16 lat). Ostatnio moja nerwica przybrała inny charakter. Boję się, że...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Czy nerwica żołądkowa jest spotykana u dzieci?

Dla zdrowia, wiedzy i na wszelki wypadek, chcę wiedzieć, czy nerwica żołądka występuje u dzieci....

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
pokaż 5 następnych

Artykuły Rodzaje nerwicy

Rodzaje nerwicy Nerwica żołądka

Nerwica żołądka to zaburzenie żołądka, którego przyczyna nie leży w wystąpieniu związków...

Układ pokarmowy Grzybica jelit

Grzybica jelit jest jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń pokarmowych, w którym...

Nowotwory jelit
Onkologia Nowotwory jelit

Nowotwory jelit mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy. Jest ich duża mnogość ze względu...

Wgłobienie jelit
Układ pokarmowy Wgłobienie jelit

Wgłobienie jelit to wsunięcie się jednego odcinka jelita w drugi. Najczęściej jelito cienkie...

Wzdęcia brzucha Wzdęcia jelit

Wzdęcia jelit obok bólów brzucha i zaparć stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości jamy brzusznej. Objawiają się uczuciem pełności i rozpierania w okolicach brzucha. Oto kilka rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o tej dolegliwości...

Zabiegi na odchudzanie Oczyszczanie jelit

Oczyszczanie jelit ma na celu usunięcie zalegających resztek pokarmowych. Naturalnym sposobem na oczyszczanie jelit jest dieta bogata w błonnik.

Neurologia Nerwica

Nerwica to szeroka grupa chorób, która obejmuje fobie, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia somatoformiczne, zespół stresu pourazowego, neurastenię i wiele innych. Jak objawia się nerwica i jak ją rozpoznać od innych zaburzeń psychicznych?

Kolka jelitowa Ból jelit czyli kolka jelitowa

Kolka jelitowa to ostry i kłujący ból brzucha. Nie da się go jednoznacznie umiejscowić. Objawami towarzyszącymi są wymioty, mdłości, biegunka, wzdęcia, zaburzenia łaknienia. Ból jelit może być wywołany zarówno błędem dietetycznym jak i niedrożnością jelit...

Choroba uchyłkowa jelit
Układ pokarmowy Choroba uchyłkowa jelit

Choroba uchyłkowa jelit – mianem tym określa się obecność licznych uchyłków obecnych...

Bilansowanie zdrowej diety Dbaj o mikroflorę jelit!

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na mikroflorę jelit. Wszelkie zmiany mikroflory mogą mieć następstwa w postaci biegunki, zaparć, zespołu jelita wrażliwego i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Toksyczne zapalenie jelit
Układ pokarmowy Toksyczne zapalenie jelit

Toksyczne zapalenie jelit to reakcja błony śluzowej jelit na toksyczny czynnik, który...

Stany zapalne jelit
Układ pokarmowy Stany zapalne jelit

Stany zapalne jelit to bardzo szeroka grupa schorzeń, manifestująca się zaburzeniami trawienia...

Opasanie żołądka
Zabiegi Opasanie żołądka

Otyłość to wciąż rosnący problem. Można o niej mówić, gdy BMI (body mass index) wynosi...

Wrzody żołądka
Układ pokarmowy Wrzody żołądka

Wrzód jest to ubytek w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy dochodzący do warstwy...

Rak żołądka
Onkologia Rak żołądka

Rak żołądka (ang. stomach/gastric cancer), jak każdy nowotwór złośliwy, stanowi poważne...

Nadkwasota żołądka
Dieta w chorobie refluksowej Nadkwasota żołądka

Nadkwasota żołądka to nieprzyjemna dolegliwość układu trawiennego, powodująca duży dyskomfort....

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij