Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Neurofeedback

Avatar placeholder
31.12.2018 13:29
Neurofeedback
Neurofeedback

Neurofeedback to nowoczesna metoda terapii, która według badaczy z Uniwersytetu w Montrealu może okazać się skuteczna w leczeniu depresji. Jest to terapia pokrewna do biofeedbacku, która pozwala zobaczyć pacjentowi reprezentację wizualną aktywności jego mózgu. Podczas seansów neurofeedbacku chory odnajduje sposób na zmianę aktywności mózgu, oddziałując na własne myśli. Czy neurofeedback (biof eedback EEG) to dobry sposób na depresję? Jak wygrać z depresją, oddziałując na fale mózgowe?

spis treści

1. Terapia neurofeedback przy depresji

Podczas badania klinicznego, przeprowadzonego na Uniwersytecie w Montrealu, 27 pacjentów cierpiących na depresję (od łagodnej do ostrej formy) przez 10 tygodni, dwa razy w tygodniu brało udział w seansach neurofeedbacku. 24 uczestników badania brało leki antydepresyjne, natomiast żaden z nich nie stosował psychoterapii. Na koniec kuracji u 20 pacjentów objawy kliniczne depresji całkowicie ustąpiły.

Neurofeedback to jeden z rodzajów alternatywnej metody leczenia – biofeedbacku. „Neurofeedback pomaga pacjentom odnaleźć prawidłową równowagę umysłową” – wyjaśnia autor badania, Vincent Paquette, doktorant psychologii na Uniwersytecie w Montrealu. „Porównując obraz aktywności mózgowej pacjentów chorych na depresję i osób zdrowych, udało nam się określić modele aktywności mózgowej właściwe dla depresji, ustalić jakie odchylenia są charakterystyczne dla tej choroby” – tłumaczy Paquette. Badacz ubolewa nad tym, że psychologowie kliniczni tak mało interesują się pracami nad obrazowaniem mózgu, „które pozwala zobaczyć, jakie obszary mózgu są dotknięte zaburzeniami psychicznymi”.

2. Jak wyleczyć depresję?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Leki antydepresyjne działają na obszary w głębi mózgu, podczas gdy psychoterapia oddziałuje bardziej na część zewnętrzną mózgu. Według Vincenta Paquette'a, dzięki obrazowaniu mózgu te dwa podejścia mogą się uzupełniać i współdziałać. Technologia używana do neurofeedbacku jest stosunkowo niedroga i bardziej dostępna niż technika obrazowania przy użyciu skanera (tomografia emisyjna pozytonów). Wystarczy prosty elektroencefalograf podłączony do przenośnego komputera. Psycholog posiadający podstawową wiedzę informatyczną może się nim posługiwać we własnym gabinecie, zyskując możliwość przeprowadzenia swego rodzaju psychoterapii mózgowo-kognitywno-zachowawczej.

3. Zastosowanie neurofeedbacku

Wyniki badań psychofizjologicznych i najnowsza technologia stwarzają nowe warunki dla pełniejszego wykorzystania potencjału umysłu. Człowiek nie docenia plastyczności mózgu i jego zdolności dokonywania głębokich, pozytywnych zmian funkcjonowania. Neurofeedback (biofeedback EEG) można wykorzystać w takich sferach, jak:

  • nauka lepszej koncentracji uwagi i kreatywności,
  • zwiększanie odporności na stres,
  • rozwój wielu funkcji psychicznych,
  • poprawa samopoczucia,
  • wzmacnianie samokontroli,
  • trening kontaktów międzyludzkich,
  • wystąpienia publiczne,
  • integracja umysłu i ciała,
  • proces podejmowania decyzji,
  • analiza i twórczość,
  • ćwiczenie refleksu i wydajności pracy,
  • rozwój świadomości i inteligencji emocjonalnej.

Zdobyte umiejętności znajdują zastosowanie np. w biznesie, w sporcie, na studiach, w pracy twórczej, w życiu prywatnym, wobec wyzwań i zagrożeń.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze