Neuropatia cukrzycowa

Neuropatia cukrzycowa to najczęstsze i stwarzające najwięcej problemów powikłanie cukrzycy. Jest ono powiązane z największą umieralnością i obciążeniami finansowymi dla leczenia cukrzycy. Podczas neuropatii następuje uszkodzenie obwodowych nerwów czuciowych – to dzięki nim można czuć, gdy ktoś nas dotknie czy gdy nadepniemy na coś ostrego; poczujemy ból, gdy dotkniemy czegoś gorącego; wiemy, gdzie mamy rękę, nogę. Choroba ta powoduje silny ból i pogarsza jakość życia chorych. Powoduje tzw. zespół stopy cukrzycowej, który prowadzi do zgorzeli i utraty kończyny. Choroba ta może przebiegać skrycie i długi czas pozostać nierozpoznana lub ujawnić się niecharakterystycznymi objawami.

Spis treści:
 1. 1. Rodzaje neuropatii cukrzycowej
 2. 2. Przyczyny i objawy neuropatii cukrzycowej
 3. 3. Zapobieganie i leczenie neuropatii cukrzycowej
 4. 4. Inne neuropatie cukrzycowe

1. Rodzaje neuropatii cukrzycowej

Wskazać można różne rodzaje neuropatii cukrzycowej. Mogą towarzyszyć im pojawieniu się różne objawy a do ich leczenia wykorzystuje się odmienne metody. Neuropatie cukrzycowe dzieli się na:

 • neuropatię utajoną – jest rozpoznawana na podstawie nieprawidłowości wykrywanych badaniami elektrodiagnostycznymi i ilościowymi badaniami czucia;
 • uogólnioną neuropatię objawową z cechami symetrycznego zajęcia nerwów czuciowych i ruchowych unerwiających części kończyn oraz układu autonomicznego;
 • zespoły ogniskowe.

Oprócz tego neuropatia może mieć różny zasięg. Z tego względu wyróżnić można:

Powikłaniem cukrzycy zaliczanym do omawianego rodzaju choroby jest także neuropatia autonomiczna. Jej cechą charakterystyczną jest to, że występuje ona bez związku z innymi przyczynami neuropatii.

2. Przyczyny i objawy neuropatii cukrzycowej

Wskazuje się wiele przyczyn zwiększających prawdopodobieństwo pojawianie się cukrzycy. Podobnie jest w przypadku uszkodzenia obwodowych nerwów czuciowych.  Przyczynami powstania neuropatii cukrzycowej mogą być:

Neuropatia początkowo może nie dawać żadnych objawów (postać utajona choroby). Przy dobrej kontroli glikemii można opóźnić jej rozwój. Do objawów choroby m.in. należą:

 • zaburzenia czucia;
 • parestezje;
 • zniesienie odruchów ścięgnistych;
 • ostrą przeczulicę dotykową;
 • upośledzenie funkcji motorycznej kończyn;
 • drętwienie, mrowienie, pieczenie i palenie;
 • ból – o różnym charakterze i natężeniu, głównie w okolicach stóp, zwykle w godzinach nocnych;
 • zmniejszenie siły mięśniowej, zanik mięśni;
 • zespół piekących stóp;
 • nocne skurcze łydek;
 • zasinienie stóp;
 • niedowład nóg;
 • upośledzenie czynności autonomicznych – może objawiać się zmniejszoną potliwością, suchą i chłodną skórą, zimnymi stopami, ranami, które trudno się goją, pojawiają się owrzodzenia, jest zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego, pojawiają się obrzęki, obniżenie popędu płciowego, zaburzenia erekcji.

Ból, który może być głęboko zlokalizowany, nasila się w nocy. Jego natężenie jest zmienne – od przeszywającego do łagodniejszego. Jednakże zespoły silnego bólu są zwykle samoograniczające i trwają od kilku miesięcy do kilku lat. Włączenie się do stanu chorobowego włókien proprioceptywnych (odbierających bodźce z ustroju) prowadzi do wystąpienia zaburzeń chodu, zaniku łuku stopy wraz z licznymi złamaniami kości stępu.

Należy podkreślić, że wczesnym objawem polineuropatii obwodowej jest zmniejszone czucie wibracji.

Mononeuropatia nie jest tak częsta jak polineuropatia. Objawami charakterystycznymi dla tego zespołu są: nagłe opadanie nadgarstka, opadanie stopy lub porażenie trzeciego, czwartego albo szóstego nerwu czaszkowego. Mononeuropatia cechuje się ponadto wysokim stopniem samoistnej odwracalności, zachodzącej zwykle na przestrzeni kilku tygodni.

Neuropatia autonomiczna może się objawiać na wiele sposobów. Głównym obszarem dotykanym przez ten rodzaj neuropatii jest zaburzenie motoryki górnego odcinka przewodu pokarmowego z powodu uszkodzenia układu przywspółczulnego. Mogą pojawić się zaburzenia motoryki przełyku w postaci trudności w przełykaniu (tzw. dysfagia), opóźnienie opróżniania żołądka, zaparcia bądź biegunki. Ten ostatni objaw często występuje nocą.

Neuropatia autonomiczna układu krążenia występuje u 10-20% chorych w momencie rozpoznania cukrzycy i u ponad 50% chorych po 20 latach trwania cukrzycy. Objawia się hipotonią ortostatyczną i omdleniami, a także bezobjawowym niedokrwieniem mięśnia sercowego i bezbólowym zawałem serca, upośledzeniem zdolności do zmiany rytmu serca aż do całkowitej sztywności częstości skurczów, tachykardią spoczynkową jako wyraz uszkodzenia nerwu błędnego. W doniesieniach opisywane są przypadki zatrzymania krążenia i oddychania, powodujące nagłą śmierć, przypisywane wyłącznie autonomicznej neuropatii.

3. Zapobieganie i leczenie neuropatii cukrzycowej

Chorobę rozpoznaje się po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego, badaniu neurologicznym i specjalistycznych badaniach dodatkowych, które określają przewodnictwo włókien nerwowych. Aby zapobiec wystąpieniu neuropatii cukrzycowej, należy właściwie leczyć stany przedcukrzycowe i utrzymywać właściwy poziom glikemii. Ważnym elementem profilaktyki jest stosowanie odpowiedniej diety cukrzycowej, zakaz palenia papierosów i picia alkoholu, niestosowanie leków niekorzystnie wpływających na układ nerwowy, unikanie stresów.

Często stosuje się leczenie neuropatii dożylnymi preparatami ludzkich immunoglobulin. Najczęściej stosuje się to u chorych z obwodową neuropatią cukrzycową związaną z autoimmunizacją przeciwko komórkom nerwowym. Leczenie to jest dobrze tolerowane i uważane za bezpieczne.

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

Natomiast w leczeniu bólu wykorzystuje się środki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, kwas liponowy, ponieważ środki przeciwbólowe są niewystarczające w tym przypadku.

4. Inne neuropatie cukrzycowe

Istnieje także neuropatia układu moczowo-płciowego, będąca jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń wzwodu, które występują u około 50% mężczyzn, u których wystąpiły objawy cukrzycy. Neuropatia ta może również powodować zaburzenia seksualne u kobiet, a także zaleganie moczu w pęcherzu moczowym. Neuropatia autonomiczna może dotyczyć również narządu wzroku, wywołując zaburzenia reakcji źrenic na światło, a także mieć wpływ na termoregulację, powodując zaburzenia potliwości, smaku i wydzielania wewnętrznego.

Badania diagnostyczne w cukrzycy typu 1 powinny być wykonywane po 5 latach od momentu zachorowania, o ile wcześniej nie występują objawy, sugerujące obecność neuropatii. Natomiast w cukrzycy typu 2 – w momencie rozpoznania choroby. Diagnostyka opiera się na badaniu czucia dotyku, czucia bólu (badane okolice to podeszwowa część stopy, opuszki I i V palca, głowy kości śródstopia, okolica podstaw kości śródstopia oraz okolica piętowa), badaniu czucia wibracji (na kostce bocznej, przyśrodkowej, górnej części kości piszczelowej, grzbiecie palucha, V palca; oznaczenie progu czucia wibracji należy wykonywać trzykrotnie, dla obu stron ciała, obliczając średni wynik z 3 prób), badaniu czucia temperatury oraz badaniu elektroneurofizjologicznym.

Neuropatia cukrzycowa układu moczowo-płciowego objawia się dolegliwościami takimi jak:

Neuropatia źrenic (czyli retinopatia cukrzycowa) to zaburzenia odruchów źrenicy wywołane zmianami zwyrodnieniowymi naczyń włosowatych w siatkówce. Po jakimś czasie może dojść do pogorszenia stanu siatkówki, a nawet do jej martwicy. Początkowo może nie mieć objawów, przy postępowaniu neuropatii pojawiają się problemy ze wzrokiem, a kiedy zniszczenia są zaawansowane, dochodzi do ślepoty. Pierwsze zmiany można zauważyć tylko podczas specjalistycznych badań lekarskich – jest to badanie dna oka, zalecane jako doroczne badanie profilaktyczne u osób chorych na cukrzycę.

Neuropatia cukrzycowa może być również związana z układem trawienia. Objawy neuropatii cukrzycowej w przewodzie pokarmowym:

Nefropatia cukrzycowa to neuropatia cukrzycowa dotykająca nerek. Także tutaj może dojść do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, ich zgrubienie, co w efekcie może wywołać niewydolność nerek. Rzadziej w przebiegu cukrzycy pojawia się odmiedniczkowe zapalenie nerek lub martwica brodawek nerkowych.

Polineuropatia cukrzycowa skóry i błon śluzowych objawia się jej przesuszeniem i łuszczeniem. Częste są infekcje bakteryjne i grzybicze w obrębie skóry i błon śluzowych, także infekcje intymne. Gojenie ran w cukrzycy jest zwykle zaburzone właśnie z tego powodu. Rzadziej wywołuje owrzodzenia i zmiany ropne. Neuropatia pojawia się najczęściej na stopach i jest to tzw. „stopa cukrzycowa”. To zwykle pieczenie, mrowienie i drętwienie, które z czasem mogą na tyle się rozwinąć i doprowadzić do takich zniszczeń w obrębie nerwów i naczyń krwionośnych, że wymagają amputacji stopy.

Dużo rzadziej cukrzyca wywołuje neuropatie nerwów w mózgu. W bardzo rzadkich przypadkach cukrzyca doprowadza do miażdżycy większych naczyń w mózgu i udarów niedokrwiennych. Neuropatia cukrzycowa to u niektórych pacjentów trachykardia spoczynkowa (czyli przyspieszenie bicia serca w stanie spoczynku).

Bardzo ważne jest, by chorzy na cukrzycę byli szczególnie wyczuleni na powyższe objawy. Powikłania cukrzycy pojawiają się zwykle u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą i z wahaniami glikemii, jednak badania profilaktyczne w kierunku najczęstszych powikłań tej choroby są zalecane dla wszystkich cukrzyków.

Bibliografia

 • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
 • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Colwell J.A. CUKRZYCA - nowe ujęcie diagnostyki i leczenia, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-87944-77-7
 • Otto-Buczkowska E. Cukrzyca - patogeneza, diagnostyka, leczenie, Borgis, Warszawa 2005, ISBN 83-85284-50-8

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Cukrzyca a świńska grypa.*

Witam.Wybieram się na wczasy do Hiszpanii. Nie ukrywam, że ostatnie wypadki zarażenia się wirusem...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~karol7p Forum Ciąża i dziecko 6 odpowiedzi Badanie nasienia męskiego ~karol7p:

Witam,Interesuje mnie zagadnienie profilaktyki impotencji. Czy można jakoś temu zapobiec? W...

Artykuły Powikłania cukrzycy

Nefropatia cukrzycowa
Powikłania cukrzycy Nefropatia cukrzycowa

(...) Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-60135-85-3(Powikłania cukrzycy, Leczenie...

Powikłania cukrzycy Najczęstsze powikłania cukrzycy

Cukrzyca to choroba metaboliczna – powoduje zaburzenia przemiany materii, dotyczące głównie gospodarki węglowodanowej. W wyniku nieprawidłowego wydzielania lub działania insuliny (hormon trzustkowy, obniżający stężenie glukozy we krwi)...

Powikłania cukrzycy Co to jest neuropatia cukrzycowa?

Neuropatia cukrzycowa, czyli powikłania cukrzycy, może objąć każdy fragment układu nerwowego, prawdopodobnie za wyjątkiem mózgu. Rzadko stanowi bezpośrednią przyczynę zgonów, ale jest głównym powodem powikłań chorobowych. Rozpoznano kilka wyraźnych zespołów chorobowych, związanych z neuropatią cukrzycową, przy czym u jednego pacjenta można zaobserwować więcej niż jeden ... -89581-50-7 Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7(Powikłania...

Powikłania cukrzycy Gojenie ran w cukrzycy

(...) óre powodują gorsze gojenie się ran. Zaliczają się do nich powikłania cukrzycy takie jak: Zaburzenia krążenia krwi – u chorych ... , jako powikłania cukrzycy. W związku z tym mogą nie poczuć, ani nie zauważyć małej rany dopóki nie rozwinie się w poważniejsze ... , Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3764-7(Powikłania cukrzycy, Leczenie...

Powikłania cukrzycy Śpiączka cukrzycowa

(...) Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-87944-77-7Sieradzki J. Cukrzyca, Via Medica, Gdańsk 2007, ISBN 83-89861-90-0(Powikłania cukrzycy, Cukrzyca typu 1, Cukrzyca typ...

Powikłania cukrzycy Kwasica hiperosmotyczna

(...) diagnostyki i leczenia, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-87944-77-7(Powikłania cukrzycy, cukrzyca poziom...

Powikłania cukrzycy Kwasica mleczanowa

Kwasica mleczanowa jest jednym z ostrych powikłań cukrzycy. Występuje dużo rzadziej niż kwasica ketonowa czy hipoglikemia, stanowi jednak duże zagrożenie dla zdrowia i życia (śmiertelność wynosi nawet do 50%). O kwasicy mleczanowej mówimy, kiedy stężenie...

Powikłania cukrzycy Objawy stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa to choroba niedokrwienna stóp. Może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia amputacji stopy. Jej leczenie wymaga dużych nakładów środków pieniężnych oraz cierpliwości i wytrwałości. Stopa cukrzycowa jest wynikiem powikłania cukrzycy. Stopa cukrzycowa zmniejsza wrażliwość stóp na ból, utrudnia gojenie ran i wywołuje ich owrzodzenie. W konsekwencji może spowodować deformację stopy, która uniemożliwi chodzenie. Przyczyny powstawania...

Retinopatia cukrzycowa
Powikłania cukrzycy Retinopatia cukrzycowa

(...) 83-7609-120-4Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0(Powikłania cukrzycy,...

Zespół stopy cukrzycowej
Powikłania cukrzycy Zespół stopy cukrzycowej

(...) to powikłania cukrzycy. Występuje u 15% wszystkich chorych na cukrzycę. Opisane powyżej zmiany, stanowiące jedynie zarys istoty...

Stopa cukrzycowa - powikłania cukrzycyOdtwórz wideo
Powikłania cukrzycy Stopa cukrzycowa - powikłania cukrzycy

Jednym w powikłań zachodzących u osób cierpiących na cukrzycę jest stopa cukrzycowa, która w najczarniejszym scenariuszu może grozić nawet amputacją kończyny. Mając na uwadze takie konsekwencje należy podjąć odpowiednią...

Powikłania cukrzycy: jak ich uniknąć?Odtwórz wideo
Powikłania cukrzycy Powikłania cukrzycy: jak ich uniknąć?

Przewlekłe powikłania cukrzycy mogą być bardzo poważne. Długoletnie trwanie choroby może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów i w efekcie ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Powikłania cukrzycy to tak poważne uszkodzenia jak: retinopatia cukrzycowa (uszkodzenie narządu wzroku, które może prowadzić nawet do ślepoty), nefropatia cukrzycowa (uszkodzenie nerek, kt ... chorych na cukrzycę występuje dużo większe ryzyko zawału). Powikłania cukrzycy są dość częste, szczególnie przy...

Niewydolność nerek w cukrzycyOdtwórz wideo
Powikłania cukrzycy Niewydolność nerek w cukrzycy

Niewydolność nerek objawia się utratą zdolności organizmu do oczyszczania z toksycznych produktów przemiany materii. Chorobie towarzyszą zmiany objętości wydalanego moczu i zatrucie organizmu. Istnieją dwa rodzaje dolegliwości, m.in. ostra i...

Amputacja stopy cukrzycowejOdtwórz wideo
Powikłania cukrzycy Amputacja stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa to bardzo niebezpieczne powikłanie cukrzycy, które może doprowadzić do konieczności amputacji kończyny. Zmiany mogą mieć charakter: naczyniowy (stopa cukrzycowa naczyniowa), neuropatyczny (stopa cukrzycowa...

Neurologia Neuropatia obwodowa

Neuropatia obwodowa (uszkodzenie nerwów obwodowych) powoduje zaburzenia czucia, co objawia...

Nefropatia cukrzycowa
Powikłania cukrzycy Nefropatia cukrzycowa

 W społeczeństwach krajów zachodnich nefropatia cukrzycowa stanowi najważniejszą...

Powikłania cukrzycy Śpiączka cukrzycowa

Śpiączka jest stanem głębokiego zaburzenia świadomości, który może być wynikiem rozmaitych...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij