Trwa ładowanie...

Czynniki wpływające na zdrowie oczu

Czynniki wpływające na zdrowie oczu
Czynniki wpływające na zdrowie oczu

Ludzkie oko to jeden z najdelikatniejszych, najbardziej skomplikowanych i tajemniczych narządów naszego ciała. Jednym z najważniejszych elementów oka jest siatkówka, a umieszczona na jej centralnej osi plamka żółta sprawia, że widzimy wyraźnie szczegóły. To właśnie te struktury są podstawą mechanizmu widzenia.

spis treści

1. Higiena oczu

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak bardzo ważna jest dla oczu właściwa higiena ich okolic, tryb życia czy odpowiednia dieta. Zaburzenia prawidłowego funkcjonowania oczu rozwijają się powoli i często początkowo są nieodczuwalne. Dlatego warto wcześniej pomyśleć o tym co można zrobić, aby nasze oczy były cały czas w dobrej kondycji.

2. Stres oksydacyjny

Jednym z wielu czynników, które są przyczyną zaburzenia prawidłowego funkcjonowania oczu, jest brak obrony przed tzw. stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny to proces powodujący uszkodzenie tkanek. Jest on wywołany przez bardzo małe wysoce reaktywne cząsteczki tzw. „wolne rodniki tlenowe”. Mają one zdolność szybkiego łączenia się z tkankami naszego organizmu powodując uszkodzenie komórek.

2.1. Co pomaga na stres oksydacyjny?

Zobacz film: "Skąd biorą sie wady wzroku?"
  • mikroelementy (cynk, miedź, selen, mangan),

  • witaminy (witamina E oraz C),

  • glutation,

  • luteina oraz zeaksantyna,

  • kwasy tłuszczowe Omega-3,

  • resweratrol.

Witamina E oraz witamina C wykazują bardzo silne działanie antyoksydacyjne i ochronne na błony komórkowe. Mikroelementy takie jak cynk, selen, mangan oraz miedź regulują aktywność enzymów antyoksydacyjnych w metabolizmie wzrokowym naszego organizmu.

3. Zdrowe żywienie

Organizm człowieka posiada naturalny system obronny, który pomaga w walce z wolnymi rodnikami, ale aby skutecznie działał, wymaga witamin i mikroelementów z naszego codziennego pożywienia. Dlatego prawidłowe żywienie jest tak ważne dla zdrowia oczu. Należy pamiętać aby nasza codzienna dieta zawierała duże ilości owoców i warzyw (szczególnie takich jak szpinak, brokuły, kukurydza czy brukselka) oraz aby nie brakowało w niej ryb. Nie można wyeliminować wszystkich czynników ryzyka zaburzeń funkcjonowania oczu, ale zmiana stylu życia (odżywiania) oraz większa aktywność fizyczna może niewątpliwie opóźnić niekorzystne procesy.

4. Ochrona oka

Bardzo ważnym elementem obrony przed zmianami w oku, spajającym wszystkie najważniejsze składniki układu antyoksydacyjnego jest glutation. Jego działanie wspomagające prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku doceniła ostatnio medycyna. To aminokwas, który dzięki swojej budowie potrafi unieszkodliwić wolne rodniki i zneutralizować efekty ich destrukcyjnego działania na komórki. Glutation aktywuje enzymy antyoksydacyjne i regeneruje inne przeciwutleniacze, między innymi witaminy E i C. Odgrywa ważną rolę w zwalczaniu bakterii, wirusów i pasożytów; zbyt niski poziom glutationu prowadzi do obumierania komórek.

5. Luteina

Luteina to tzw. karotenoid, barwnik przenoszony z krwią i odkładany w plamce żółtej, gdzie naturalnie występuje. Wraz z innym barwnikiem – zeaksantyną – działa jak naturalny filtr optyczny wysokoenergetycznego światła niebieskiego dla siatkówki i jest równocześnie silnym antyoksydantem – chroni fotoreceptory siatkówki przed procesami oksydacyjnymi. Warto pamiętać, że luteina w postaci krystalicznej jest najlepiej przyswajalna. Oko nie potrafi samo wytworzyć luteiny, musimy jej więc dostarczać razem z pożywieniem albo suplementami diety. Znajdziemy ją w zielonych liściastych warzywach – szpinaku, zielonej kapuście, brokułach, natce pietruszki oraz w owocach – pomarańczach i mandarynkach.

6. Kwasy tłuszczowe

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) omega-3, zwłaszcza ich forma długołańcuchowa – DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, w naturze występują głównie w tłuszczu ryb morskich. Ludzki organizm sam ich nie produkuje, są mu jednak niezbędne do życia. To ważny składnik struktury tkanki nerwowej – szczególnie kory mózgowej i siatkówki oka – odpowiadają za jej prawidłowy rozwój i funkcjonowanie, są budulcem fotoreceptorów. Chronią siatkówkę oraz jej naczynia krwionośne przed zmianami zwyrodnieniowymi i przyspieszają eliminację szkodliwych produktów przemiany materii. Są szczególnie ważne we wczesnych fazach rozwoju mózgu i siatkówki, dlatego szczególnie dużo zawiera ich mleko matki (w mleku krowim, które pijemy już jako dorośli ludzie nie ma go w ogóle!). Zapobiegają chorobom układu krążenia, zakrzepom, zawałom, nadciśnieniu tętniczemu, niektórym nowotworom. Chronią przed depresją, zmniejszają agresję w sytuacjach stresowych. Lekarze szacują, że w Polsce zjadamy zaledwie połowę wymaganej ilości tych kwasów. A znajdziemy je w łososiu, makreli, sardynkach, oleju rybnym.

7. Resweratrol

Badania ostatnich lat pokazały, że istotną rolę dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych oka, pełni resweratrol. Substancja ta, obecna w winogronach, jagodach oraz orzechach dużo silniej niż luteina, chroni nasze oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Pamiętajmy więc, że to, co jemy odgrywa ogromną rolę w profilaktyce naszych oczu. Ważne, żeby jeść tłuste ryby morskie, warzywa i owoce bogate w antyoksydanty. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi wszystkiego we właściwych proporcjach, skorzystajmy jednocześnie ze sprawdzonych suplementów diety stworzonych przy współpracy z okulistami.

Dołącz do dyskusji związanej z problemami ze wzrokiem. Podziel się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami. 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze