Trwa ładowanie...

Nie stać cię na kredyt? Znamy sposoby na zwiększenie zdolności

Avatar placeholder
06.04.2023 15:51
Nie stać cię na kredyt? Znamy sposoby na zwiększenie zdolności
Nie stać cię na kredyt? Znamy sposoby na zwiększenie zdolności

Decydując się na zakup mieszkania, często zmuszeni jesteśmy do skorzystania z kredytu bankowego, który umożliwi realizację inwestycji. O tym, czy bank go nam udzieli decyduje nasza zdolność kredytowa. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy jest ona zbyt niska, a co za tym idzie ‒ bank odmawia udzielenia kredytu. Nie zawsze musi się to wiązać z zaniechaniem kupna wymarzonego mieszkania. Warto poznać kilka sposobów, które pomogą skutecznie zwiększyć nasze szanse na wzięcie kredytu na mieszkanie lub dom.

spis treści

1. Ogranicz swoje zobowiązania finansowe

Jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na ocenę zdolności kredytowej są miesięczne koszty utrzymania oraz wszelkiego rodzaju zobowiązania finansowe. Warto więc już wcześniej zastanowić się nad spłatą zaległych pożyczek i kredytów. Naszego budżetu nie będą wówczas obciążały comiesięczne raty. Dobrym pomysłem jest również rezygnacja z kart kredytowych, zwłaszcza jeżeli i tak z nich nie korzystamy. Ich limit jest bowiem włączany do comiesięcznych zobowiązań. Podobnie sytuacja wygląda z limitami, jakie posiadamy na kontach osobistych, które należy w miarę możliwości ograniczyć lub zlikwidować. Kilka miesięcy wcześniej dobrze jest także lekko ograniczyć codzienne wydatki. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie swojej historii w Biurze Informacji Kredytowej, aby stać się wiarygodnym kredytobiorcą.

2. Wzmocnij swoją zdolność kredytową

Warto zadbać także o to, by nasze przychody były jak najwyższe. Jeżeli często uzyskujemy w pracy premie lub nagrody, wybierzmy bank, który bierze takie elementy pod uwagę. Jeżeli problemem jest brak umowy o pracę, dobrze jest zadbać o właściwe udokumentowanie ciągłości przychodów wynikających z innych form zatrudnienia. W przypadku niskich dochodów można zdecydować się również na wzięcie kredytu z osobą o wyższych dochodach. Mogą to być rodzice, jeżeli ich wiek nie będzie przeszkodą dla banku, lub współmałżonek. Trzeba jednak pamiętać, że także zobowiązania takiej osoby zostaną przez bank wzięte pod uwagę. Zdolność kredytową wzmocnić może wnoszony przez nas wkład własny. Jeżeli go nie posiadamy, dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie w postaci innej nieruchomości – np. mieszkania należącego do rodziców. Banki przychylniej patrzą również na osoby, które korzystają z innych usług przez nie oferowanych – np. inne konta czy poprzednie kredyty – zwłaszcza jeżeli nie było problemu z ich terminową spłatą.

3. Wybierz inny kredyt mieszkaniowy

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Banki mają bardzo różne sposoby oceny zdolności kredytowej, więc warto spróbować swoich sił u konkurencji. Duży wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu ma również forma, w jakiej chcemy go wziąć. Przy niskich dochodach dobrym rozwiązaniem może być wydłużenie czasu kredytowania, co zmniejszy wysokość rat. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór rat równych zamiast malejących, które na początku okresu spłaty są niższe. Łatwiej będzie wówczas udowodnić, że będziemy w stanie je spłacić. Pod uwagę brana jest również waluta, w jakiej chcemy zaciągnąć swoje zobowiązanie, warto więc być w tej kwestii dosyć elastycznym.

Negatywna decyzja ze strony banku nie musi przekreślać szans na uzyskanie kredytu. Przede wszystkim warto poznać czynniki, które mają największy wpływ na ocenę zdolności kredytowej, a następnie zastanowić się, w jaki sposób można je poprawić. Dzięki temu w oczach banku staniemy się wiarygodnymi kredytobiorcami.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze