Trwa ładowanie...

#niechsienieUDARzy – czyli co Polacy wiedzą o udarze

 Aleksandra Miłosz
28.11.2018 12:28
#niechsienieUDARzy – czyli co Polacy wiedzą o udarze
#niechsienieUDARzy – czyli co Polacy wiedzą o udarze

Polskie społeczeństwo zaskoczyła niedawno wiadomość o poważnej chorobie jednego z najbardziej znanych i wszechstronnych muzyków. 11 maja media opublikowały szereg informacji dotyczących złego stanu zdrowia Zbigniewa Wodeckiego. Menadżer artysty poinformował, że przyczyną hospitalizacji jest udar, którego muzyk doznał po operacji serca. Jego choroba poruszyła całą Polskę. Rozpaliła też dyskusję na temat tego, co wiemy o tym cichym i podstępnym wrogu, którym jest udar.

Jak zminimalizować ryzyko udaru?
Jak zminimalizować ryzyko udaru? [7 zdjęć]

Do udaru dochodzi, gdy przepływ krwi zostaje odcięty od części mózgu. Wtedy komórki zaczynają obumierać,

zobacz galerię

1. Niespodziewana walka

67-letni artysta doznał udaru po operacji wszczepienia bajpasów. Obecnie jego stan jest stabilny, ale lekarze podkreślają, że rekonwalescencja po tak ciężkiej chorobie nie jest łatwa. Głos zabierają znane osoby, wysyłając w kierunku Wodeckiego słowa wsparcia, jednocześnie chcąc uświadomić Polaków na temat udaru. Jedną z nich jest Magda Gessler – restauratorka, znana także jako prowadząca program ”Kuchenne rewolucje”. Kilka dni temu na swoim fanpage'u zamieściła emocjonalny wpis, który miał poruszyć i dać do myślenia jej obserwatorom.

Magda Gessler/(Facebook.com)
Magda Gessler/(Facebook.com)

2. Złodziej samodzielności i sprawności

Zobacz film: "Figurski chce pomóc Wodeckiemu. "Dzwoniłem do menadżera""

Wpis to w głównej mierze wypowiedź Artura Zaczyńskiego, neurochirurga, prywatnie przyjaciela Magdy Gessler. Nie zaczyna się optymistycznie: ”Udar mózgu – najgroźniejszy stan w naszym istnieniu, stan który nie do końca wiemy jak rozpoznawać i nie do końca wiemy jak z nim postępować” pisze Zaczyński. Statystyki są przerażające – w Polsce co 8 minut ktoś doznaje udaru mózgu. W ciągu roku od udaru umiera aż 60 proc. z nich. Myślisz, że to niemożliwe? A jednak. Najbardziej narażeni są chorzy na nadciśnienie, cukrzycę, arytmię serca, a także osoby z otyłością, wysokim cholesterolem i te narażone na ciągły stres.

Udar w jednej chwili zabiera wszystko – zmysły, zdolność komunikowania i poruszania się, a także sprawność i samodzielność. Nawet jeśli choremu uda się tego uniknąć, to w większym lub mniejszym stopniu udar zostawi swój ślad w organizmie. Boleśnie przekonał się o tym Michał Figurski, który doznał udaru we wrześniu 2015 roku. I choć jego rehabilitacja trwała 11 miesięcy, do tej pory nie odzyskał pełnej sprawności.

Zobacz także:

3. Prewencja!

Jak uniknąć udaru? ”Mając do dyspozycji różnego rodzaju nowoczesną aparaturę medyczną i laboratoria, jest to tym bardziej ważne że musimy zacząć się leczyć i diagnozować już jako młodzi a nie dopiero kiedy będziemy w wieku przedemerytalnym i mało będzie już można zrobić” pisze doktor Zaczyński.

Kto jednak będąc w młodym wieku myśli o udarze? Przecież to choroba osób starszych. Nic bardziej mylnego. Może on dotknąć każdego, w każdym wieku i o każdej porze. Co robić? Przede wszystkim codziennie mierzyć ciśnienie. Jeśli jest zbyt wysokie – skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu. Raz na jakiś czas zróbmy też gruntowny przegląd naszego organizmu. Zbadajmy poziom cukru i cholesterolu, zróbmy EKG serca. Jeśli wyniki są dobre, to nie mamy się czym martwić.

Karolina Szostak/(Facebook.com)
Karolina Szostak/(Facebook.com)

4. Źle się czujesz? Nie czekaj!

Kolejny problem to rozpoznanie udaru. Często diagnozowany jest zbyt późno, w wyniku czego powikłania są dużo poważniejsze. Chory z udarem powinien w ciągu 4-5 godzin od pojawienia się pierwszych objawów zostać skonsultowany neurologicznie. Jakie objawy powinny zaniepokoić? Drętwienie twarzy lub kończyn, problemy z widzeniem i mówieniem, zaburzenia równowagi, silne bóle głowy i trudności w chodzeniu. Jeśli nie zareagujemy, gdy te objawy pojawią się w naszym organizmie, na ratunek może być za późno.

Przeczytaj koniecznie:

5. Na Zdrowie!

Na Zdrowie – Stowarzyszenie podjęło trudną pracę uświadamiania Polaków na temat udaru na długo przed chorobą Zbigniewa Wodeckiego. W jej ramach stworzyli akcję #niechsienieUDARzy, którą wsparło wiele znanych twarzy. Wśród nich Magda Gessler, Agnieszka Włodarczyk, Maria Konarowska, Ewa Gawryluk, Leszek Stanek i Karolina Szostak. Stowarzyszenie nie tylko uczy i uwrażliwia Polaków, ale czynnie wspiera też osoby, które przez wiele miesięcy dochodzą do siebie po przebytym udarze.

Agnieszka Włodarczyk/(Facebook.com)
Agnieszka Włodarczyk/(Facebook.com)

Mamy nadzieję, że temat udaru nie zniknie, a świadomość Polaków będzie stale rosła. W końcu problem może dotknąć każdego z nas. Zadbajmy jednak o własne zdrowie i nie narażajmy swoich bliskich na konieczność życia bez nas.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze