Niedobór witaminy D

Główną rolą witaminy D w organizmie jest regulowanie gospodarki wapniowej. Witamina D zapobiega wydalaniu wapnia z organizmu, Niedobór witaminy D w organizmie przyczynia się do rozwoju osteoporozy u osób dorosłych oraz krzywicy u małych dzieci.

Rola witaminy D

Witamina D należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Uczestniczy w utrzymaniu właściwej gospodarki wapniowej kości. Niedobór witaminy D występuje dość często u osób starszych, powodując schorzenia kości – osteoporozę. W wielu badaniach klinicznych wykazano, że niedobór witaminy D sprzyja występowaniu nowotworów, chorób autoimmunologicznych (stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń). Ponadto występuje osłabienie siły mięśniowej, nadciśnienie tętnicze oraz inne choroby układu krążenia.

W badaniach przedklinicznych dowiedziono, że niedobór witaminy D przyspiesza proces starzenia skóry w postaci zmarszczek, zwiększonego wypadania włosów.

Witamina D wpływa korzystnie na zdrowie. W badaniach in vitro wykazano hamujący wpływ witaminy D na rozwój komórek nowotworowych, w tym prostaty, sutka, jelit oraz czerniaka. Z kolei w badaniach epidemiologicznych zaobserwowano, iż mieszkańcy stref geograficznych o dużym nasłonecznieniu (zwrotnikowa, równikowa) rzadziej zapadają na chorobę nowotworową. Pod wpływem promieni słonecznych witamina D w niewielkich ilościach wytwarzana jest w skórze. Natomiast głównym źródłem witaminy D jest dieta bogata w ryby morskie.

Wyprodukowana w skórze pod wpływem promieniowania UV witamina D jest metabolizowana przez komórki wątroby oraz nerki, gdzie ulega aktywacji. Przy czym nie należy zbyt długo przebywać na słońcu, gdyż zwiększa to ryzyko rozwoju nowotworów skóry oraz przyspiesza proces starzenia. Dlatego zalecana jest codzienna około 30-minutowa ekspozycja na promienie słoneczne, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

Synteza witaminy D3 w skórze jest uzależniona od wielu czynników, do których należą: stopień nasłonecznienia, pora dnia, pora roku, obszar eksponowanej części ciała, wskaźnik masy ciała (BMI), ilości tkanki tłuszczowej, stopień zanieczyszczenia powietrza. Stwierdzono, iż najwyższy stopień syntezy witaminy D3 odbywa się w miesiącach letnich w południe.

Objawy niedoboru witaminy D

Deficyt witaminy D w organizmie sprzyja rozwojowi chorób autoimmunologicznych, jak stwardnienie rozsiane (SM), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Ponadto zaobserwowano, iż niedobór witaminy D w czasie życia płodowego wiąże się z późniejszym wystąpieniem u dziecka cukrzycy oraz schorzeń trzustki. Niedobór witaminy D wpływa niekorzystnie na pracę układu nerwowego, co objawia się dyskomfortem, zmęczeniem, może również przypominać depresję, chorobę dwubiegunową. Zazwyczaj po uzupełnieniu niedoborów objawy się cofają.
Niedobór witaminy D w czasie życia płodowego może powodować zaburzenia rozwoju mózgu i prowadzić do trwałego uszkodzenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii czy autyzmu.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0

Komentarze

Pytania do specjalistów

Niedobór witaminy D

Ostatnio dostałem wyniki z badań. Okazało się, że mam niedobór witaminy D, a zarazem podwyższony cholesterol. Czy te dwa nieprawidłowe wyniki są ze soba związane i czy to jest bardzo groźne dla zdrowia?

Odpowiada: Lek. Izabela Brym Lek. Izabela Brym
Niedobór a przedawkowanie witaminy D

Dzień dobry! Słyszę ostatnio, że prawie wszyscy mamy niedobór witaminy D i należy ją przyjmować codziennie nawet w dużych ilościach. Czym grozi jej przedawkowanie a jak objawia się niedobór? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiada:  Roma Wojtewicz Roma Wojtewicz i 2 innych
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Skolioza i niedobór witaminy D3 u 13-latki ~:

Witam! Moja 13 letnia córka ma skoliozę , badania wykazały bardzo duży niedobór witaminy D3.Czy to jest grozne i jak to leczyć?

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Nadmierna potliwość podczas snu a niedobór witaminy D ~:

Witam. Chciałabym znaleźć przycZynę pocenia się podczas snu. Mój mąż, lat 37, zawsze podczas zaśnięcia ma mokrą głowę. Szczególnie po bokach i na karku. To samo jest z naszym synem. Od urodzenia poci mu sie główka podczas zasypiania .

pokaż 5 następnych

Artykuły Witamina D

Witamina D Witamina D3 szansą na dłuższe życie seniorek

(...) i kalcytriol znacznie zwiększają ryzyko hiperkalcemii, a witamina D3 w połączeniu z wapniem może prowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych.(witamina d3 dla dorosłych, witamina d w jedzeniu, Niedobór...

Witamina D Optymalna dawka witaminy D

(...) órną granicą dziennego spożycia, której przekroczenie może okazać się groźne dla człowieka. Źródła witaminy D Witamina D ... w nabiale. Tłuste ryby morskie są pod tym względem najlepszym wyborem.(witamina d w jedzeniu, witamina d w warzywach,...

Suplementacja witaminy D
Witamina D Suplementacja witaminy D

Witamina D, podobnie jak pozostałe witaminy, pełni bardzo ważną rolę. Pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, a także ... suplementację? Terminem witamina D określane są związki chemiczne z grupy steroidów, wykazujące działanie przeciwkrzywiczne. Spośród nich największe znaczenie dla człowieka ma witamina D3 (cholekalcyferol) i D2 (ergokalcyferol ... odżywienia organizmu witaminą D uwarunkowany jest przede wszystkim wielkością jej syntezy w skórze pod wpływem...

Witamina D Nadmiar witaminy D

Witamina D jest niezbędna do optymalnego procesu formowania kości. Głównym źródłem witaminy D są ryby oraz żółtko jaj. W organizmie niewielkie jej ilości powstają pod wpływem promieniowania UV. Przedawkowanie witaminy D jest szkodliwe ... proces formowania i mineralizacja tkanki kostnej oraz kości. Witamina D jest niezbędna do wchłaniania optymalnej ilości wapnia ... , gdy stosujesz racjonalną i zrównoważoną dietę. Natomiast witamina D przyjęta w nadmiarze w preparatach...

Witamina D Czym jest witamina D?

Witamina D bierze udział w budowie kości oraz chroni przed osteoporozą (zrzeszotnieniem kości). Najlepszym źr ... jest szkodliwe, ponieważ powoduje zwapnienie mięśni oraz tworzenie się kamieni w nerkach. Co to jest witamina D? Witaminy, obok białek ... . Witamina D, która jest rozpuszczalna w tłuszczach, występuje m.in. w mleku, jajach czy rybim tranie. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że witamina D nie jest tak naprawdę witaminą, a hormonem, ponieważ może być wytwarzana przez ludzki...

Niedobór witamin D i E a ryzyko demencji
Witamina D Niedobór witamin D i E a ryzyko demencji

(...)  udowodniono, że przeciwutleniacze (w tym witamina E) spożywane w diecie zmniejszają ryzyko, że u danej osoby wystąpi demencja. Witamina D a demencja Witamina D nazywana jest "słoneczną" witaminą, gdyż nasze organizmy produkują ją pod wpływem słońca. Ostatnio stała się bardzo ... , czy suplementy diety także działają na obniżenie ryzyka demencji. Może się jeszcze okazać, że to nie witamina D wpłynęła na lepsze ... powyżej 71 roku życia. Trzeba także pamiętać, że witamina D odgrywa rolę w zapobieganiu demencji, nie w jej leczeniu. Jeśli...

Witamina D Witamina D na zimę

(...) ód mieszkańców Europy Zachodniej. Synteza witaminy D Witamina D3 (cholekalcyferol) powstaje w ludzkim nask ... ; jest dostarczana do organizmu wraz z pokarmem. Funkcje w organizmie Witamina D spełnia w organizmie wiele istotnych funkcji. Bierze udział ... óre choroby (np. wątroby, nerek, wady genetyczne), a także niedostateczna podaż z dietą. Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy ... od masy ciała lub 50 000 IU/tydzień (1250 µg/tydzień).Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej:...

Witamina A (retinol) Niedobór witaminy A

Niedobór witaminy A w organizmie powoduje występowanie stanów zapalnych skóry, spadek odporności organizmu oraz trudności z zajściem w ciążę. Długotrwały niedobór witaminy A przyczynia się do rozwoju kurzej ślepoty.

Witamina E Niedobór witaminy E

Witamina E, inaczej tokoferol, jest przeciwutleniaczem. Odpowiada głównie za ochronę organizmu, chroni płuca i inne komórki przed uszkodzeniem. Pełni również bardzo istotną rolę w sprawnym funkcjonowaniu układu rozrodczego...

Dieta w anemii Niedobór witaminy B12

Istotne w diecie jest, aby dostarczać niezbędną ilość witamin, minerałów i składników odżywczych. Zły sposób odżywiania się może doprowadzić do niebezpiecznego niedoboru witaminy B12.

pokaż 10 następnych