Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Arleta Balcerek

Nieszczęśliwe małżeństwo

Nieszczęśliwe małżeństwo
Nieszczęśliwe małżeństwo

Obecnie ludzie mogą dobierać się w pary na podstawie własnych preferencji. Jeszcze do niedawna małżeństwa były zawierane za zgodą rodzin. Mając taką wolność wyboru, czasem jest on dokonywany w sposób nie do końca przemyślany.

spis treści

1. Wybór partnera życiowego

Ludzie, jako istoty społeczne, potrzebują innych, by móc prawidłowo funkcjonować. Dlatego tak ważne jest nawiązywanie trwałych i wartościowych relacji. Dobieranie sobie grona znajomych oraz przyjaciół wiąże się z wyborem osób, które odpowiadają naszym wymaganiom i wpasowują się w nasze schematy. Dlatego też grono znajomych to ludzie w podobnym wieku, mający podobne zainteresowania i wykształcenie. Również wybór życiowego partnera czy partnerki wiąże się z dopasowaniem. Wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych decyduje o tym, z kim będziemy wchodzić w głębokie relacje, a kto będzie nam obojętny. Przy wyborze partnera kierujemy się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Zakochujemy się w osobach, które odpowiadają nam zarówno pod względem fizycznym (genetycznym), jak i pod względem psychicznym (osobowościowym). Również status materialny nie jest obojętny. Pewne cechy wydają się być bardziej atrakcyjne od innych. Mając duże możliwości wyboru partnera nie zawsze ludzie podejmują odpowiednie decyzje. Ponieważ małżeństwo z założenia ma być związkiem na całe życie, warto jest inwestować w odpowiednią osobę do tworzenia rodziny. Takie wybory są niezwykle trudne i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, w jaki sposób zmieni się ta druga osoba oraz, jak dalej potoczą się losy relacji.

2. Kryzys w związku

Z ewolucyjnego punktu widzenia długoletni związek ma znaczenie i przynosi korzyści dla obojga partnerów. Dla kobiety jest to gwarancja opieki oraz pomocy w trakcie ciąży oraz po urodzeniu dziecka i w czasie jego dorastania. Mężczyzna natomiast ma wtedy pewność, że dzieci, które wychowuje są jego potomstwem. Nie zawsze jednak związek małżeński jest w stanie przetrwać próbę czasu. W każdym związku pojawiają się kryzysy. Czasem jednak okazuje się, że kiedy silne emocje związane z zakochaniem zmieniają się w stabilne przywiązanie, pojawiają się problemy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Wiele małżeństw boryka się z problemem niedopasowania. Osobowości dwojga ludzi mogą być tak różne od siebie, że w żaden sposób nie potrafią się ze sobą porozumieć. Ponieważ miłość zaślepia, w trakcie zakochania nie zwracają na takie szczegóły uwagi. Jednak wraz z biegiem czasu pojawia się coraz więcej problemów w związku i komplikacji. Partnerzy mogą pracować nad swoimi zachowaniami i cechami, by móc lepiej się wzajemnie porozumiewać. Praca nad relacją może zmienić nieudany związek w szczęśliwe partnerstwo.

Problemy osobiste odbijają się również na związku małżeńskim. Osoby, które narażone są na duży stres i działają pod ciągłą presją w pracy, często przenoszą swoje frustracje i trudności do domu. Powoduje to narastanie trudności, komplikowanie się sytuacji oraz wzajemne pretensje. Nieporozumienia mogą prowadzić do pogarszania się relacji, co w efekcie może prowadzić do rozluźnienia wzajemnych więzi oraz rozpadu pożycia. Nieumiejętne rozwiązywanie kryzysu w związku za pomocą krzyku i wyrzucania z siebie kolejnych zarzutów dotyczących partnera pogarszają sytuacje zamiast ją rozwiązać. Działania takie wpływają destrukcyjnie na związek małżeński i prowadzą do jego rozpadu.

3. Jak pokonać kryzys w związku?

Przeżywane w nieszczęśliwym małżeństwie trudności i pogłębiające się kryzysy wpływają na samopoczucie partnerów oraz ich zachowania. Pogłębiają się poczucie osamotnienia, niezrozumienia oraz odrzucenia przez partnera. Kiedy kolejne próby podejmowane przez partnerów nie przynoszą efektów, kryzys pogłębia się. Wtedy do głosu dochodzą trudne emocje – gniew, smutek, rozpacz, poczucie pustki i beznadziejności. Wszystkie te emocje powodują, że małżonkowie, partnerzy czują się ze sobą źle, wzajemne relacje wygasają, zmieniają się w powierzchowne i bardziej oficjalne. Sprawia to, że narasta poczucie bezradności i pustki. Wyjście z takiej sytuacji i odbudowanie relacji jest bardzo trudne. Dlatego partnerzy stają się dla siebie coraz bardziej odlegli i obcy. Pogłębia to poczucie nieszczęścia i bezsensu. Taka sytuacja może również doprowadzić do rozwijania się zaburzeń psychicznych, np. zaburzeń lękowych lub zaburzeń nastroju.

Podejmowanie odpowiednich działań i umiejętne rozwiązywanie problemów w związku może pozwolić na poprawę sytuacji i uratowanie relacji. Powolny rozpad spowodowany gromadzeniem się problemów oraz narastaniem trudności, może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości oraz obniżenia aktywności. Działanie mające na celu poprawę wzajemnych relacji, konstruktywnego rozwiązywania problemów oraz rozwijaniu się w związku małżeńskim może być szansą na poprawę sytuacji. W celu poprawy sytuacji w nieszczęśliwym małżeństwie partnerzy mogą korzystać z pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Praca nad swoimi problemami pod okiem specjalisty jest bardzo efektywnym sposobem poprawy wzajemnej relacji. Partnerzy mogą w takim procesie wyrazić swoje zdanie oraz poglądy na temat drugiej osoby w sposób pozytywny, nie robiąc jej krzywdy.

Nauka sprawnej i zdrowej komunikacji jest potrzebna, by w trudnych rozmowach zachować wzajemny szacunek i rozwiązać problemy. Kłótnia i agresja nie są dobrymi rozwiązaniami trudnych sytuacji, gdyż utrwalanie takiego schematu rozwiązywania problemów może doprowadzić do rozpadu relacji, poważnych problemów emocjonalnych lub zaburzeń psychicznych. Szczęśliwy związek ma wpływ na nasze zdrowie emocjonalne i fizyczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze