Trwa ładowanie...

Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, rodzaje, dieta

Nietolerancja laktozy oznacza, że organizm nie potrafi prawidłowo przetwarzać laktozy
Nietolerancja laktozy oznacza, że organizm nie potrafi prawidłowo przetwarzać laktozy (123rf.com)

Nietolerancja laktozy oznacza, że organizm nie potrafi prawidłowo przetwarzać laktozy – naturalnego cukru znajdującego się w mleku i nabiale. Jeżeli laktoza nie ulegnie rozkładowi podczas procesów trawiennych i przemieszcza się do jelita grubego, może powodować dolegliwości takie jak ból brzucha oraz wzdęcia.

spis treści

1. Co to jest nietolerancja laktozy?

Laktoza to cukier mleczny składający się z galaktozy i glukozy. Największą jego zawartość odnotujemy w słodkim mleku owczym (5,1/100 g) oraz krowim (4,6-4,9/100g). Za rozpad laktozy odpowiada laktaza. Nietolerancja laktozy to schorzenie pokarmowe, które powstaje w wyniku niedoboru laktazy. Skutkuje to nieprzyjemnymi dolegliwościami układu pokarmowego.

Większość Europejczyków lub osób o europejskich korzeniach ma odpowiedni poziom laktazy w organizmie. Spowodowane to jest dietą bogatą w krowie mleko. Sprawia to, że w organizmie produkowane jest więcej laktazy. U mieszkańców Europy Zachodniej i Północnej niedobór laktazy sięga 20% społeczeństwa. Mieszkańcy Afryki lub Azji charakteryzują się o wiele gorszym wynikiem, który wynosi około 70-100%. W Polsce na nietolerancję laktozy cierpi około 25% dorosłych i 1,5 % niemowląt.

2. Rodzaje nietolerancji laktozy

Zobacz film: "Czym zastąpić mleko?"

Po urodzeniu aktywność laktozy w jelitach jest wysoka. W pierwszych latach życia spada o prawie 90%. Nietolerancję laktozy można podzielić na dwa rodzaje:

  • Nietolerancja pierwotna – w pierwszych latach życia jest nieaktywna. Jej pierwsze objawy można zaobserwować po 2. roku życia, lecz zazwyczaj dotyka nastolatków i osoby dorosłe. Najczęściej powstaje w wyniku dziedzicznego niedoboru laktazy. Czasem może być wynikiem przebytych chorób;
  • Nietolerancja wrodzona – spotykany niezwykle rzadko rodzaj nietolerancji laktazy. Noworodek dotknięty tego typu schorzeniem musi być karmiony pokarmem niezawierającym mlecznego cukru.

3. Trawienie laktozy

Nietolerancja laktozy ma miejsce, gdy w przewodzie pokarmowym nie zostają wytworzone dostateczne ilości enzymu o nazwie laktaza, który jest niezbędny do trawienia laktozy. Schorzenie to może być dziedziczne. Zdarza się, że problem jest obecny już u noworodków.

Wówczas dziecko nie może spożywać żadnych produktów zawierających laktozę. Tymczasowa nietolerancja laktozy może wystąpić u wcześniaków, ponieważ ich organizm nie jest jeszcze w stanie wytwarzać laktazy. Problem ustępuje zwykle samoistnie w momencie, gdy w jelitach zaczyna się proces wytwarzania tego enzymu.

Nietolerancji laktozy sprzyjają schorzenia takie jak:

  • Celiakia;
  • Pasożyty przewodu pokarmowego;
  • Zespól Leśniewskiego – Crohna;
  • Choroba Whipple’a;
  • Zespół jelita krótkiego;
  • Mukowiscydoza;
  • Choroba Duhringa;
  • Alergia pokarmowa;
  • Zakażenia żołądkowo – jelitowe.

Za problemy z tolerancją laktozy odpowiadają także niektóre leki np. antybiotyki, leki przeciwzapalne.

4. Objawy nietolerancji laktozy

Objawy nietolerancji laktozy mogą być zróżnicowane, od łagodnych po ciężkie w zależności od ilości laktazy wytwarzanej przez organizm. Symptomy nietolerancji laktozy pojawiają się zazwyczaj po 30-120 minutach od spożycia mleka lub jego przetworów. Są to najczęściej: wzdęcie, kurczowe bóle brzucha, nadmierne gazy, luźne stolce lub biegunka, wymioty oraz odgłosy "przelewania" w brzuchu.

5. Diagnoza

W celu rozpoznania nietolerancji laktozy wykonuje się badania takie jak:

  • Badanie pH stolca – kwaśne pH świadczy o nietolerancji laktozy. Niestrawiona laktoza wpływa na zakwaszenie kału;
  • Wodorowy test oddechowy – polega na podaniu osobie badanej laktozy, a następnie zmierzeniu stężenia wodoru przy wydychanym powietrzu. Podczas fermentacji laktozy w jelicie grubym wydzielany jest wodór, którego organizm pozbywa się za pośrednictwem dróg oddechowych;
  • Doustne podanie laktozy – po podaniu pacjentowi laktozy oznacza się stężenie glukozy we krwi;
  • Próba eliminacyjna – pacjent przez 14 dni stosuje dietę niezawierającą laktozy. Obserwacja objawów pomaga stwierdzić nietolerancję laktozy;
  • Endoskopia – jest to bardzo skuteczna metoda inwazyjna. Polega na pobraniu wycinka jelita cienkiego w celu oceny zawartości laktozy;
  • Badanie molekularne – służy potwierdzeniu lub wykluczeniu hipolaktazji u osób dorosłych.

6. Wykluczenie laktozy z diety

Niestety wyleczenie schorzenia jest niemożliwe. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy powinny wykluczyć ją z diety lub ograniczyć. Można także zażywać tabletki zawierające laktozę. U osób chorych kluczowa jest odpowiednia dieta dostosowana do stopnia nasilenia choroby.

7. Rezygnacja z nabiału

Mimo iż nie istnieje lek na nietolerancję laktozy, dzięki zmianom w diecie można znacząco złagodzić objawy tego problemu. Dieta bezlaktozowa wymaga wyeliminowania świeżego mleka, słodkiej śmietany i maślanki. Całkowita rezygnacja z nabiału jest jednak niewskazana, organizm dziecka potrzebuje bowiem odpowiedniej ilości wapnia.

Aby nie doszło do niedoboru tego składnika mineralnego, należy zadbać o to, by w jadłospisie dziecka znalazły się następujące produkty:

  • jogurty, kefiry i kwaśne mleko – są dobrze tolerowane przez większość dzieci z nietolerancją laktozy; produkty te zawierają żywe kultury bakterii produkujące laktazę, dzięki czemu zwiększa się ich tolerancja przez organizm dziecka;
  • ser żółty, kwaśny ser biały i przetwory mleka sojowego – można podawać je dziecku z nietolerancją laktozy, ale w rozsądnych ilościach;
  • migdały, orzechy i żółtka jaj – to doskonałe źródła wapnia dla osób z nietolerancją laktozy;
  • warzywa strączkowe;
  • ryby (szczególnie dla cierpiących na nietolerancję laktozy wskazane są szprotki).

W diecie dziecka z nietolerancją laktozy wskazane są również inne zmiany. Aby maluch nie doświadczał problemów trawiennych, zaleca się całkowitą rezygnację nie tylko ze świeżego mleka i śmietany, ale i z majonezu, kremów na bazie śmietany lub mleka, czekolady, lodów, budyniu, tortów, ptasiego mleczka, ciastek maślanych, herbatników oraz naleśników.
Warto pamiętać, że mleko w proszku wchodzi często w skład płatków śniadaniowych, chipsów, krakersów, batonów proteinowych i sosu do spaghetti.

Produkty mleczne mogą być również stosowane jako dodatki smakowe do mięs przetworzonych: parówek, kiełbasek i konserw. W postępowaniu dietetycznym u osób z nietolerancją laktozy warto wspomóc się sprawdzonymi probiotykami dla dzieci.

8. Nietolerancja mleka

Nietolerancja laktozy nie jest tym samym co nietolerancja mleka. W przypadku nietolerancji mleka za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada alergia na białko mleka. Układ odpornościowy w kontakcie z tym alergenem powoduje znane nam dolegliwości. Objawy związane z nietolerancją mleka mogą wystąpić kilkanaście godzin po spożyciu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze