Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu u kobiet a sytuacje intymne

Nietrzymanie moczu u kobiet a sytuacje intymne
Nietrzymanie moczu u kobiet a sytuacje intymne (123RF)

Niekontrolowane oddawanie moczu w czasie zbliżenia intymnego to bardziej powszechny problem, niż mogłoby się wydawać. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może bowiem pojawić się zarówno u kobiet w wieku dojrzałym i osób starszych, jak i u młodych, aktywnych seksualnie kobiet. Inkontynencja w czasie stosunku jest dla obu stron krępująca, ale dla kobiety może być wręcz traumatycznym doświadczeniem prowadzącym do zaburzeń seksualnych.

spis treści

1. Nietrzymanie moczu a seks

W czasie aktywności seksualnej dochodzi do dodatkowego nacisku na podbrzusze, dlatego może dojść do lekkiego popuszczenia moczu. Kobiety, które mają za sobą takie doświadczenie nierzadko unikają bliskości z partnerem, gdyż spada ich pewność siebie i pojawia się poczucie braku kontroli nad własnym ciałem. Inkontynencja nie musi być jednak przeszkodą w czerpaniu satysfakcji ze współżycia. Istnieją sposoby na zminimalizowanie popuszczania moczu w czasie seksu. Aby zmniejszyć ryzyko nietrzymania moczu w czasie zbliżenia intymnego, zaleca się korzystanie z następujących wskazówek:

  • Przed stosunkiem ogranicz ilość spożywanych płynów. Nie pij nic około godziny przed zbliżeniem i tuż przed stosunkiem pójdź do toalety.
  • Systematycznie ćwicz mięśnie Kegla. Wzmocnienie ich zmniejsza ryzyko popuszczenia moczu podczas seksu i poprawia doznania seksualne.
  • Ostrożnie dobieraj pozycje seksualne. W przypadku nietrzymania moczu szczególnie korzystne są następujące pozycje: na jeźdźca (kobieta może kontrolować mięśnie miednicy i nacisk powodowany penetracją), od tyłu (mniejszy nacisk na pęcherz i cewkę moczową) oraz pozycja boczna.
  • Porozmawiaj z lekarzem o swoim problemie z nietrzymaniem moczu. Dzięki stosowanym obecnie metodom leczenia inkontynencji możesz w znacznym stopniu zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować niepożądane objawy menopauzy.
  • Powiedz partnerowi o swojej przypadłości – szczera rozmowa o przykrym problemie nie jest łatwa, ale w udanym związku zaufanie to podstawa. Będziesz czuła się pewniej, wiedząc, że partner akceptuje cię w 100%.
  • Na wszelki wypadek w czasie stosunku miej pod ręką jednorazowe ręczniki, którymi w razie potrzeby wytrzesz wilgoć. Świadomość, że jesteś przygotowana na ewentualność popuszczenia moczu trochę cię uspokoi i może pomóc w uniknięciu „wpadki”.

2. Jak żyć z nietrzymaniem moczu?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jeśli problem inkontynencji nie jest ci obcy, zapewne zastanawiasz się, jak zapewnić sobie komfort w czasie wykonywania zwykłych czynności. Pierwszym wyborem kobiet zmagających się z nietrzymaniem moczu są zwykle tradycyjne podpaski. Niestety, nie sprawdzają się one w przypadku inkontynencji, są bowiem przeznaczone do wchłaniania gęstszej niż mocz krwi. Aby czuć się pewnie przez cały dzień, warto zaopatrzyć się w specjalne wkładki urologiczne, które doskonale chronią bieliznę przed wilgocią.

Wiele kobiet dotkniętych problemem nietrzymania moczu rezygnuje z seksu w obawie przed pojawieniem się kłopotliwych dolegliwości w najbardziej intymnych momentach. Specjaliści są jednak zdania, że inkontynencja nie musi być wrogiem bliskości. Podjęcie leczenia nietrzymania moczu i stosowanie się do kilku sprawdzonych wskazówek pozwala na nowo cieszyć się seksem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze