Trwa ładowanie...

Nosidełka dla dziecka

Avatar placeholder
04.07.2020 23:03
Nosidełka dla dziecka
Nosidełka dla dziecka (Shutterstock)

Nosidła i chusty przeznaczone do noszenia dzieci zyskują coraz większą popularność wśród rodziców. Wychodzenie z domu z dzieckiem jest dużo prostsze, kiedy nie trzeba znosić po schodach ciężkiego wózka lub wnosić go do autobusu. Nosidła i chusty pozwalają także na utrzymanie ciągłego i – co niezwykle istotne dla rozwoju emocjonalnego maluszka – bliskiego kontaktu z dzieckiem podczas pobytu poza domem. Dostępne są różne rodzaje chust i nosideł, dlatego większość rodziców może bez problemu znaleźć najlepszą i najwygodniejszą dla siebie metodę noszenia dziecka.

spis treści

1. Rodzaje nosidełek dla dzieci

  • Mei-Tai

Mei-Tai to azjatycki typ nosideł dla dzieci składający się z panela oraz pasów naramiennych i pasa biodrowego. Wymiary Mei-Tai należy dostosować do wieku i rozmiaru dziecka. Ten typ nosideł jest odpowiedni dla dzieci, które są w stanie usiąść.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"
Nosidełka dla najmłodszych
Nosidełka dla najmłodszych

Nosidełka dają większą swobodę przede wszystkim rodzicom. Można z nich korzystać na spacerze czy robiąc

zobacz galerię
  • Podaegi

Jest to koreański typ nosidła składający się z prostokątnego materiału przyszytego do długiego pasa. Zakładanie podaegi jest bardziej skomplikowane niż w przypadku Mei-Tai, ale rozmiar dziecka nie jest tu tak istotny. Podaegi są zalecane dla niemowląt, które potrafią siedzieć.

  • Nosidła ergonomiczne

Są to nosidła zbliżone wyglądem do tradycyjnych nosideł miękkich, z tą jednak różnicą, że mają wszyte pasy na rzepy lub na sprzączki. Nosidła ergonomiczne są najwygodniejsze, kiedy nosi się dziecko na plecach. Nosidełka dają większą swobodę rodzicom. Można z nich korzystać na spacerze czy robiąc zakupy w sklepie. Nie trzeba taszczyć ze sobą ciężkiego i nieporęcznego wózka. Maluch w nosidełku czuje się bezpieczny, ponieważ jest blisko mamy lub taty. Nosidełek nie poleca się, jeśli rodzice mają zdrowotne problemy z kręgosłupem. Powinni zrezygnować z nosidełka na rzecz wózka, który jest w tym wypadku bezpieczniejszy, pod warunkiem że nie trzeba go będzie dźwigać, obciążając kręgosłup.

2. Rodzaje chust do noszenia

  • Chusty kółkowe

Ten rodzaj chust ma wszyte z jednej strony dwa kółka, przez które przekłada się końcówkę chusty. Chusty kółkowe łatwo się nakłada i reguluje, ponadto są uniwersalne dla osób o różnych rozmiarach. Nie poleca się ich jednak osobom z problemami z kręgosłupem, ponieważ chusty kółkowe obciążają ramię osoby niosącej dziecko.

  • Pouch

Pouch to pas materiału tworzący okrąg, który – złożony na pół – tworzy kieszonkę (pouch), do której wkłada się dziecko. Niezwykle istotne jest znalezienie właściwego rozmiaru poucha dla osoby noszącej dziecko, ponieważ źle dobrane nosidło może powodować u rodzica bóle kręgosłupa, a nawet zwyrodnienia kręgosłupa. Dobrą wiadomością jest fakt, że pouch można uszyć własnoręcznie w domu.

  • Chusty elastyczne

Są polecane dla niemowlaków, ponieważ są miękkie i dopasowują się do ciała rodzica i niemowlaka. Ponadto łatwo się je zakłada i można z nich wyjmować i wkładać z powrotem dziecko, w razie potrzeby. Dodatkową zaletą jest nieskomplikowana budowa chusty, co ma znaczenie przy dobieraniu pozycji przez rodzica do noszenia lub tulenia dziecka, ale także ze względu na dużą dowolność pozycji, w której można ułożyć w chuście dziecko.

  • Chusty wiązane

Chusty wiązane mają prostokątny kształt i są nieco bardziej skomplikowane w użyciu niż chusty elastyczne. Chusty wiązane są wytrzymałe, poza tym ściśle otulają dziecko, którego ciężar jest równomiernie rozłożony na ciele rodzica. Wymagają jednak pewnej wprawy i zręczności ze strony rodzica, który powinien nauczyć się przede wszystkim różnych wezłów, a następnie dobrać taki sposób wiązania chusty, który jest najbardziej optymalny dla niego i jednocześnie dla dziecka.

Nosidła i chusty mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki rodzice radzą sobie z zapokajaniem dziecięcej potrzeby bycia blisko mamy lub taty. Tradycyjne noszenie i tulenie dziecka na rękach bywa dla rodzica męczące, zwłaszcza kiedy waga dziecka jest już słuszna. Dodatkowo rodzice zwracają uwagę, że chusty dają im możliwość noszenia i tulenia dzieci, jednocześnie zostawiając swobodę rękom. Podczas spaceru, zamiast tradycyjnego wózka – kawałek tkaniny sprytnie zapięty tak, aby gwarantować dziecku bezpieczeństwo i wygodę? Może warto wypróbować, żeby sprawdzić, czy ta forma przypadnie wam do gustu i czy spodoba się waszemu dziecku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze