Trwa ładowanie...

Nowe substancje wpisane na listę rakotwórczych. Unia Europejska wprowadza zmiany

 Aleksandra Miłosz
30.11.2018 08:36
Nowe substancje wpisane na listę rakotwórczych. Unia Europejska wprowadza zmiany
Nowe substancje wpisane na listę rakotwórczych. Unia Europejska wprowadza zmiany

Rozwój technologii i przemysłu sprawia, że każdy z nas ma do czynienia z coraz to nowymi substancjami. Dopiero po kilku latach w naszym organizmie pojawiają się objawy ich negatywnego wpływu. Według Unii Europejskiej poważnym problemem dzisiejszych czasów stał się "rak zawodowy", czyli nowotwór wywołany przez szkodliwe warunki pracy. Teraz Parlament Europejski dodał 11 nowych substancji do listy substancji rakotwórczych. Według urzędników nowe regulacje prawne pozwolą uniknąć przedwczesnej śmierci nawet 100 tys. osób.

Wpisanie nowych substancji na listę składników rakotwórczych niesie za sobą szereg zmian prawnych. Przede wszystkim wprowadzone zostaje maksymalne dopuszczalne stężenie danej substancji w powietrzu miejsca pracy. Zdaniem odpowiedzialnych za zmianę osób, w ten sposób znacznie zmniejszy się liczba osób poważnie chorujących ze względu na miejsce swojej pracy.

1. Nowe substancje uważane za rakotwórcze

Pył krzemionkowy Substancja, która często jest zastępstwem dla cementu podczas przygotowywania zaprawy oraz wytwarzania farb czy materiałów do ociepleń domów. Chociaż stosowany jest dość często, do tej pory nie uznawano, że jest aż tak szkodliwy. Szczególnie narażeni na jego negatywne działanie są więc osoby pracujące w sektorze budowlanym.

Tlenek etylenu Znany także jako oksiran, tlenek etylenu wchodzi w skład środków grzybobójczych i tych, które stosowane są do sterylizacji gazowej przyrządów medycznych. Co ciekawe, znajdziemy go też w niektórych przyprawach i farmaceutykach. Kiedy dostanie się do oczu może powodować zmiany w gałkach ocznych. Są one następstwem łzawienia, podrażnienia i pieczenia oczu. W skrajnych przypadkach może prowadzić do ślepoty.

Zobacz film: "Rak jelita grubego. Jakie są jego czynniki ryzyka?"
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Akrylamid To substancja, która z nowej listy związków rakotwórczych, stosowana jest najczęściej. Stosuje się ją nie tylko w przemyśle, ale też w branży spożywczej. Możemy na nią natrafić w produktach zbożowych i ziemniaczanych, takich jak mrożone frytki, chipsy, herbatniki czy płatki śniadaniowe. Uwalniana jest podczas obróbki termicznej, a więc podczas gotowania czy smażenia.

Włókna ceramiczne ogniotrwałe Po tym, jak kilkanaście lat temu wykorzystywanie azbestu zostało surowo zakazane, zastąpiono go włóknami ceramicznymi ogniotrwałymi. Okazuje się jednak, że substancje, które stosowane są do produkcji materiałów termoizolacyjnych, takich jak płyty, koce, taśmy czy maty, są równie niebezpieczne i rakotwórcze, jak używany niegdyś azbest. Najbardziej narażone na ich szkodliwe działanie są osoby pracujące podczas produkcji tych materiałów.

Bromek winylu Za senność, zawroty głowy, a nawet utratę przytomności odpowiadać może bromek winylu, czyli bezbarwny, łatwopalny gaz, który w największym stopniu stosowany jest do produkcji pestycydów i środków farmaceutycznych.

Zobacz także:

Hydrazyna Jest to bardzo trująca substancja, którą stosuje się do produkcji paliw rakietowych, a także jako odczynnik, który wykrywa cukry, ketony czy aldehydy. Hydrazyna jest związkiem, który bardzo szybko wchłania się przez skórę, jest silnie żrący i łatwopalny.

Według danych UE najczęściej występującym nowotworem zawodowym jest rak płuc oraz nowotwór pęcherza moczowego. Szkodliwe substancje powodują nie tylko nowotwory, ale też choroby układu oddechowego i układu krążenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze