Trwa ładowanie...

Nowy mechanizm uwalniania leków

Avatar placeholder
09.04.2014 19:40
Nowy mechanizm uwalniania leków
Nowy mechanizm uwalniania leków

Przeprowadzone niedawno badanie wykazało istnienie nowego mechanizmu uwalniania leków, który wykorzystuje materiały superhydrofobiczne w 3D. Materiały te korzystają z powietrza jako możliwej do usunięcia bariery, by kontrolować tempo wydzielania leków.

1. Badania nad nowym mechanizmem uwalniania leków

W grupie badaczy prowadzących badania nad nowym mechanizmem uwalniania leków znajdował się Stefan Yohe – student z Uniwersytetu w Bostonie, Mark Grinstaff – profesor inżynierii biomedycznej oraz chemii, a także Yolonda Colson - dyrektor Dana-Farber Cancer Institute/Brigham oraz Women's Hospital (BWH) Cancer Center. Badanie otrzymało wsparcie Uniwersytetu w Bostonie, Center for Integration of Medicine & Innovative Technology, Coulter Foundation oraz the National Institutes of Health.

Naukowcy przygotowali specjalne siatki zawierające leki z biokompatybilnych polimerów, stosując metodę elektroprzędzenia. Poprzez monitorowanie uwalniania leków w roztworze wodnym oraz działania siatki w testach cytotoksyczności badaczom udało się wykazać, że tempo wypuszczania leków jest współmierne do usuwania kieszeni powietrza w materiale. Okazało się również, że prędkość uwalniania leków może być utrzymana przez dłuższy czas.

Możliwość kontrolowania tempa uwalniania leków przez okres 2-3 miesięcy jest znacząca w przypadku operacji klatki piersiowej i konieczności łagodzenia bólu u pacjenta, a także w profilaktyce nawrotów guza po chirurgicznej resekcji. Opracowanie trójwymiarowych superhydrofobicznych materiałów, które można naładować lekami powinno ułatwić dalsze badania oraz ocenę materiałów dostarczających leki w wielu chorobach nowotworowych oraz innych schorzeniach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze