Trwa ładowanie...

Objawy łupieżu pstrego

Avatar placeholder
14.01.2017 20:42
Objawy łupieżu pstrego
Objawy łupieżu pstrego

Objawy łupieżu pstrego to najczęściej kilkumilimetrowe żółtobrunatne plamy, które występują w okolicach karku, klatki piersiowej i pleców. To powierzchniowe zakażenie naskórka jest mało estetyczne, nie podlega działaniu promieni słonecznych i - jak każda grzybica skóry - jest trudne do usunięcia. Do zarażenia łupieżem pstrym dochodzi w wyniku braku higieny i nieprzestrzegania kilku podstawowych zasad czystości. Na czym polega zakażenie łupieżem pstrym i jak leczy się tę przykrą dolegliwość?

spis treści

1. Czym jest łupież pstry?

Łupież pstry jest rodzajem grzybicy skóry, która wywołana jest kontaktem z drożdżakami z gatunku Pityrosporum ovale. Przyczyną łupieżu pstrego jest nieprzestrzeganie zasad higieny. Najczęściej bowiem do zarażenia dochodzi w gabinetach i salonach kosmetycznych, gdzie nie zachowano podstawowych środków ostrożności. Ponadto bardzo łatwo jest się zarazić łupieżem pstrym chodząc na solarium i korzystając z basenów oraz publicznych kąpielisk. W takich przypadkach należy szczególnie się zabezpieczać przed możliwością zarażenia – na basenie korzystać z klapek, na solarium zawsze dezynfekować łóżko do opalania, a w czasie wizyty w gabinecie kosmetycznym prosić o zdezynfekowanie narzędzi na twoich oczach. Warto pamiętać, że na wystąpienie łupieżu pstrego wpływ mają również inne infekcje i choroby, takie jak łojotokowe zapalenie skóry, łupież oraz nadmierna potliwość.

Dowiedz się więcej

2. Symptomy łupieżu pstrego

Zobacz film: "Czym jest grzybica?"

Objawy łupieżu pstrego łatwo jest odróżnić od innych zmian skórnych, szczególnie, że pojawia się on zawsze po okresie dojrzewania płciowego. Oto szereg cech charakterystycznych tego rodzaju grzybicy skóry:

  • żółtobrunatne plamy na skórze - często zlewają się one ze sobą, tworząc na skórze coraz większe zmienione powierzchnie,
  • plamy na skórze są umiejscowione w okolicach karku, dekoltu, pleców i klatki piersiowej, ale mogą wystąpić nawet na twarzy,
  • zmienione powierzchnie skórne mają tendencję do łuszczenia się,
  • czasami plamom na skórze towarzyszy świąd – zwykle pojawia się po podwyższeniu temperatury ciała, zanim chory zaczyna się pocić. Z chwilą wydzielania potu swędzenie ustępuje.

Na skutek przegrzania organizmu, na przykład po gorącym prysznicu lub po intensywnych ćwiczeniach, plamy na skórze ciemnieją. Co ciekawe, u osób z ciemniejszą karnacją łupież pstry często objawia się zmianami w pigmencie skóry, w wyniku których cera staje się jaśniejsza. Natomiast u osób z jasną karnacją bardziej powszechne jest pociemnienie cery.

3. Leczenie łupieżu pstrego

Leczenie łupieżu pstrego odbywa się na kilka sposobów:

  • poprzez miejscowe stosowanie leków przeciw grzybicy skóry – maści, w których składzie znajdują się klotrimazol i ketokonazol oraz szamponów z ketokonazolem,
  • poprzez ogólne stosowanie ketokonazolu (10 dni), flukonazolu lub itrakonazolu (7 dni),
  • używanie mydeł i szamponów, w których składzie jest kwas salicylowy – jego właściwości zapobiegają nawrotom choroby.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie zmiany skórne, które mogą być objawami łupieżu pstrego, koniecznie zwróć się do lekarza, który wskaże ci odpowiedni sposób kuracji przeciwgrzybiczej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Diagnostyka i leczenie łupieżu pstrego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze