Trwa ładowanie...

Objawy migreny - jak je rozpoznać?

Objawy migreny - jak je rozpoznać?
Objawy migreny - jak je rozpoznać? (Zdjęcie ludzi / Shutterstock)

Migrena jest przewlekłą chorobą przebiegającą z powtarzającymi się bólami głowy i towarzyszącymi im objawami dodatkowymi (ze strony układu nerwowego oraz układu pokarmowego). Najczęściej na migrenę chorują osoby płci żeńskiej (18%). Schorzenie to trzy razy rzadziej dotyczy mężczyzn (6%). Migrena zazwyczaj ujawnia się do 35 roku życia, przy czym może występować także u dzieci i młodzieży.

spis treści

1. Czym jest migrena?

Rozpoznanie migreny
Rozpoznanie migreny

Migrena może sprawić, że osoba nią dotknięta nie będzie w stanie normalnie funkcjonować, dlatego tak

zobacz galerię

Migrena to choroba przewlekła, która powoduje napadowe, uciążliwe bóle głowy. Szacuje się, że na bóle migrenowe cierpi 10-12% populacji. Częściej pojawiają się one u kobiet niż mężczyzn. Przeważnie migrena dotyka osoby w średnim wieku, jednak zdarza się, że jej objawy widoczne są już w okresie dojrzewania. Choroba charakteryzuje się częstymi nawrotami, a przerwa między jednym a drugim atakiem może trwać od paru dni do kilku miesięcy. Może znacznie utrudnić codzienną aktywność oraz znacznie pogorszyć jakość życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zarówno objawy, nasilenie bólu, jak i sposoby jego zwalczania mogą być u każdego pacjenta inne. Zazwyczaj większość stara się walczyć z migreną, stosując leki przeciwbólowe, gorące kąpiele i masaże oraz unikając silnego, jaskrawego światła. W przypadku, gdy nie pomagają tradycyjne środki przeciwmigrenowe, a ból utrzymuje się ponad 15 dni, wskazany jest pobyt chorego w szpitalu. Migrena przewlekła może rozwinąć się w wyniku poważnych urazów, zabiegów chirurgicznych lub jako powikłanie różnych chorób, np. grypy. Przyczyną migreny może być także silny stres lub długotrwała depresja.

2. Przyczyny migreny

Przyczyny migreny nie są do końca wyjaśnione. Większość lekarzy i naukowców uważa, że jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie jako wynik nadmiernej wrażliwości układu nerwowego oraz naczyniowego mózgu na pewne bodźce z zewnątrz lub wewnątrz. Dziedziczenie migreny opiera się prawdopodobnie na zaburzeniach dotyczących wielu genów, a więc nie jest regułą odziedziczenie schorzenia po rodzicach lub dziadkach.

Jak już wspomniano na początku, migrena najczęściej dotyczy kobiet. Jest to związane najprawdopodobniej z wahaniami poziomu estrogenu, czyli żeńskiego hormonu płciowego. Dowiedziono, że częstość napadów migreny rośnie w okresie menstruacji, kiedy dochodzi do naturalnego obniżenia poziomu estrogenu w organizmie kobiet.

Wyzwalanie napadów migreny ma związek z szeregiem procesów zachodzących w mózgu, wydzielania neuroprzekaźników takich jak noradrenalina, serotonina, dopamina oraz endorfiny. W ścianach naczyń krwionośnych dochodzi do uwalniania różnych substancji odpowiedzialnych za przekazywanie bólu.

3. Czynniki mogące wywołać napad migreny

Czynnikami mogącymi wywołać napad migreny są:

  • stres lub odprężenie (np. po egzaminie, w trakcie weekendu),
  • zmiana pogody,
  • alkohol,
  • pozostawanie na czczo,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • miesiączka bądź (rzadko) owulacja,
  • niedosypianie lub zbyt długi sen,
  • specyficzne pokarmy, np. czekolada, owoce cytrusowe, produkty zawierające glutaminian bądź słodziki takie jak aspartam oraz produkty fermentowane lub kiszone,
  • bodźce fizyczne (np. migające światło),
  • zapachy,
  • leki (tabletki antykoncepcyjne, nitraty stosowane w chorobie wieńcowej, hormonalna terapia zastępcza).

4. Rodzaje migrenowych bólów głowy

Dominującym objawem migreny jest oczywiście silny, napadowy ból głowy. Jednakże przebieg migreny, objawy poprzedzające wystąpienie bólu mogą różnić się u różnych pacjentów. Istnieje klasyfikacja ICHD-2, według której wyróżniamy następujące rodzaje migrenowych bólów głowy:

  • Migrena z aurą (tzw. migrena klasyczna);
  • Migrena bez aury;
  • Migrena siatkówkowa;
  • Migrena prawdopodobna;
  • Powikłania migreny (migrena przewlekła, stan migrenowy, migrena z napadami padaczkowymi);
  • Dziecięce zespoły okresowe.

5. Migrena z aurą i migrena bez aury

Dwie podstawowe odmiany tej choroby to migrena bez aury oraz z aurą. W pierwszym przypadku dolegliwości mogą trwać od 4 do 72 godzin. Zazwyczaj jest to silny pulsujący ból głowy, umiejscowiony w okolicy skroni, występujący po jednej stronie. Poza tym u chorego można zaobserwować zwiększoną wrażliwość na światło, dźwięki i zapachy oraz nudności i wymioty. Jest to najczęściej występująca odmiana tej choroby, na którą cierpi aż 80% chorych.

Jeżeli ból głowy poprzedzony jest zespołem objawów, to znaczy, że mamy do czynienia z migreną z towarzyszącą jej aurą. Wyróżnia się ona występowaniem objawów wzrokowych w postaci ciemnych plamek lub zamazania i „śnieżenia” w polu widzenia. Poza tym mogą pojawić się zawroty głowy, brak łaknienia oraz problemy z mówieniem i koncentracją. Do innych objawów zwiastunowych należą m.in. zmiany nastroju, zaburzenia snu oraz apatia albo drażliwość. Wiele osób skarży się na występowanie tzw. aury czuciowej, czyli uczucia drętwienia i mrowienia kończyn znacznie utrudniających poruszanie się.

6. Migrena przewlekła

Migreną przewlekłą (nazywaną także transformowaną) nazywamy stan, w którym chory spełnia kryteria bólu migrenowego przez przynajmniej 15 dni w miesiącu, przez przynajmniej 3 miesiące. Ból głowy nie różni się od zwykłego migrenowego bólu głowy z wyjątkiem kryteriów czasowych. Należy także zwrócić uwagę na leki przeciwbólowe, jakie przyjmuje chory, gdyż nadużywanie leków przeciwmigrenowych lub opioidów zaciera obraz diagnostyczny − w takim przypadku migrenę przewlekłą należy różnicować z bólem wynikającym z nadużywania leków.

Ten rodzaj migreny uznaje się za powikłanie „zwyczajnej” migreny − migreny epizodycznej, ponieważ zazwyczaj rozwija się ona właśnie na jej tle.

Czynniki, które mogą doprowadzić do takiej przemiany, to między innymi:

7. Stan migrenowy

O stanie migrenowym mówimy, gdy ból trwa dłużej niż 72 godziny, bez przerwy lub z przerwami nie dłuższymi niż 4 godziny. Ból głowy i dolegliwości towarzyszące są z reguły na tyle ciężkie, że konieczne jest pozostawienie chorego w szpitalu. Czasami, zwłaszcza w przypadku towarzyszących nasilonych wymiotów, mogą pojawić się cechy odwodnienia i w takich sytuacjach konieczne jest nawadnianie chorego z zewnątrz.

8. Migrena siatkówkowa

W przypadku migreny siatkówkowej, napady są ograniczone do jednego oka. Pojawiają się mroczki, zaburzenia widzenia, z towarzyszącym bólem głowy charakterystycznym dla migreny.

9. Dziecięce zespoły okresowe

Dziecięce zespoły okresowe, jak sama nazwa wskazuje występują u dzieci i często poprzedzają zachorowanie na klasyczną migrenę. Polegają one na ujawnianiu się dolegliwości takich jak powtarzające się nudności oraz wymioty (napady trwają od 1 do 5 dni i nie wiążą się z uchwytnymi zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego), tzw. migrena brzuszna – czyli dolegliwości bólowe okolicy brzucha, zwłaszcza pępka, dotyczące głównie dzieci w wieku szkolnym oraz zawroty głowy, które mogą mieć charakter napadowy.

10. Rozpoznanie

W rozpoznaniu konkretnego typu migreny bardzo ważna jest samoobserwacja. Diagnoza opiera się bowiem na podstawie wywiadu lekarskiego, wyniku badań laboratoryjnych oraz wcześniejszym wyeliminowaniu innych schorzeń neurologicznych. Zdarza się, że ból oraz towarzyszące mu objawy nie są charakterystyczne dla jakiejś konkretnej odmiany migreny, mimo to w każdym przypadku należy konsultować się ze specjalistą. Konsekwencje migreny mogą być bowiem bardzo poważne, często uniemożliwiając choremu powrót do pracy zawodowej i samodzielne funkcjonowanie.

Migrenę należy różnicować z innymi bólami głowy, takimi jak:

Klasterowy ból głowy polega na napadowym, jednostronnym, bardzo silnym bólu (występującym zawsze po tej samej stronie), przebiegającym z objawami z tak zwanego układu nerwowego wegetatywnego ograniczonymi do bolącej połowy głowy. Polegają one na:

Chorzy podczas napadu bólu są niespokojni, nadmiernie ruchliwi, czasami agresywni. Ból jest na tyle silny, że może pchnąć chorych do prób samobójczych. W przeciwieństwie do migreny, chorzy z klasterowym bólem głowy nie są w stanie uleżeć.

Do napadu często dochodzi w godzinach nocnych, podczas snu. Napad może być wywołany alkoholem, przyjęciem nitrogliceryny bądź innych leków uwalniających tlenek azotu (NO) oraz spadkiem ilości tlenu w atmosferze, np. w warunkach wysokogórskich. Częstość napadów wynosi od jednego do 8 na dzień, a trwają one od 15 minut do 3 godzin. W przeciwieństwie do migreny podaje się, że mężczyźni chorują do nawet 9 razy częściej.

W przeciwieństwie do migreny, dolegliwości bólowe głowy o typie napięciowym występują obustronnie, obejmując całą głowę, nie są napadowe oraz pulsujące, a także charakteryzują się mniejszym natężeniem. Nie nasilają się podczas wysiłku fizycznego. Bóle napięciowe mają charakter tępy oraz uciskowy. Ból jest umiejscowiony głównie w okolicy czołowej, czasem ciemieniowej i potylicznej. Przyczyny napięciowego bólu głowy nie są do końca poznane, jednak zauważono, że czynnikami sprzyjającymi jego występowaniu są: depresja, lęk czy stres. U większości chorych stwierdza się wzmożone napięcie mięśni głowy i szyi.

Neuralgia nerwu trójdzielnego charakteryzuje się występowaniem jednostronnych, napadowych i bardzo krótkich napadów bólu przypominających przejście prądu elektrycznego. Dolegliwości te rozpoczynają się bardzo gwałtownie i równie szybko ustępują (trwają kilka, kilkanaście lub rzadziej kilkadziesiąt sekund). Ból dotyczy obszaru ciała unerwionego przez tytułowy nerw trójdzielny, czyli okolicy czoła, oka i policzka po danej stronie twarzy. Napady występują w bardzo dużej liczbie w ciągu doby, często jeden po drugim.

Charakterystyczne jest występowanie tak zwanych stref spustowych, to znaczy punktów na policzku, wokół nosa, których nawet dotknięcie wywołuje dolegliwości. Powoduje to, że czynności, jak mycie twarzy, golenie czy mycie zębów, może przyczynić się do wystąpienia dolegliwości.

Dodatkowo w przypadku silnego, nagłego bólu głowy z towarzyszącymi np. wymiotami należy pomyśleć o innych schorzeniach, mogących być stanem zagrożenia życia i wymagających szybkiej diagnostyki i interwencji lekarskiej. Przykładami takich sytuacji są:

  • krwawienia podpajęczynówkowe,
  • rozwarstwienia tętnic szyjnych lub kręgowych,
  • zakrzepica naczyń żylnych mózgu,
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Podstawą w takich sytuacjach jest badanie neurologiczne, mające na celu wykluczenie ewentualnych tak zwanych objawów ogniskowych (mogących świadczyć o krwawieniu do określonych ośrodków w mózgu), oraz badania neuroobrazowe − tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny (badania te często wykonuje się w takich sytuacjach w połączeniu z tak zwaną opcją „angio” mającą na celu pokazać stan naczyń mózgowych oraz doprowadzających krew do mózgu).

11. Leczenie migreny

Postępowanie w przypadku migreny obejmuje trzy elementy: eliminację czynników wywołujących napady, leczenie farmakologiczne zapobiegawcze, zmniejszające częstość napadów oraz ich nasilenie, a także leczenie farmakologiczne doraźne, w przypadku napadu.

W przypadku leczenia doraźnego stosuje się następujące leki:

  • Tryptany − powodują złagodzenie lub ustąpienie bólu, ustąpienie wymiotów i nudności, chociaż ich skuteczność bywa kwestią indywidualną. Czasami konieczne (np. podczas wymiotów) wydaje się podanie drogą inną niż doustna (np. czopki, aerozol donosowy), co jednocześnie zmniejsza okres oczekiwania na ich działanie. Należy także pamiętać, że tryptany powodują zwężenie naczyń, przez co są przeciwwskazane u chorych na chorobę niedokrwienną serca czy z epizodami niedokrwiennymi mózgu.
  • Alkaloidy sporyszu − są skuteczne u niektórych chorych. Niestety leki z tej grupy mogą nasilić nudności i wymioty.
  • Niesterydowe leki przeciwzapalne, paracetamol i opioidowe leki przeciwbólowe − często stosuje się je w skojarzeniu np. z kofeiną czy ergotaminą, które obkurczają naczynia.
  • Leki przeciwwymiotne oraz neuroleptyki.

W przypadku zapobiegania napadom stosuje się:

Leczenie migreny przewlekłej z reguły skupia się na leczeniu zapobiegawczym i eliminacji sytuacji wywołujących ból. Nie należy natomiast kłaść nacisku na doraźne podawanie leków zwalczających ból. Dodatkowo ze względu na wtórnie pojawiające się zaburzenia psychologiczne bądź psychiatryczne, konieczna może okazać się pomoc specjalistyczna z tych dziedzin.

W leczeniu stanu migrenowego stosuje się: tietylperazynę, deksametazon, diazepam, sumatryptan.

Oprócz tego konieczne jest odpowiednie nawodnienie chorego.

W leczeniu wspomnianej już wcześniej migreny miesiączkowej, zaleca się nieco inne podejście (tzw. podejście zapobiegawcze) niż w przypadku klasycznej migreny:

12. Rokowanie w migrenie

Napady migreny, która ujawniła się w dzieciństwie lub u osoby w młodocianym wieku, mogą całkowicie zniknąć w wieku dorosłym. W wielu przypadkach jednak jej przebieg jest przewlekły i trwa całe życie. U wielu pacjentów, napady migreny mogą wręcz nasilać się do czwartej dekady życia. W niektórych przypadkach migrena może całkowicie wyciszyć się w okresie ciąży i ujawnić się na nowo po porodzie. Po okresie menopauzy, napady migreny mogą ulec zaostrzeniu lub zmniejszeniu. Dotyczy to także wieku podeszłego.

Migrena jest schorzeniem bardzo uciążliwym, ale nie zagraża życiu, nie powoduje także w większości przypadków trwałych następstw. Podstawą jest odpowiednie leczenie, a także postępowanie zapobiegawcze.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Ból głowy a migrena
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze