Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr hab. n. med. Grzegorz Basak

Objawy ostrej białaczki szpikowej

Objawy ostrej białaczki szpikowej
Objawy ostrej białaczki szpikowej (123RF)

Ostra białaczka szpikowa (OBSz) jest szybko rosnącym nowotworem krwi i szpiku kostnego. W szpiku kostnym wytwarzane są w dużych ilościach nieprawidłowe komórki zwane blastami.

W prawidłowych warunkach w szpiku kostnym znajduje się niewielka ilość blastów, z których w procesie dojrzewania powstają białe krwinki chroniące organizm przed infekcjami. U chorego na białaczkę zmutowane blasty wypierają inne zdrowe komórki. Blasty te nigdy nie dojrzeją i nigdy nie będą chronić organizmu przed infekcjami, a wręcz przeciwnie. W innych odmianach białaczki szpikowej mogą powstawać także nieprawidłowe komórki posiadające cechy czerwonych krwinek lub płytek krwi.

Ostra białaczka szpikowa jest najczęstszym typem białaczki występującym w dorosłym wieku. Średni wiek zachorowania wynosi 65 lat. Znacznie rzadziej ten rodzaj białaczki występuje u dzieci – zaledwie w 10% przypadków.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"
spis treści

1. Objawy białaczki

Białaczka - prezentacja edukacyjna
Białaczka - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek

zobacz galerię

Objawy choroby uzależnione są m.in. od jej zaawansowania. Początkowo mogą być niezauważalne, a w miarę kiedy chore komórki będą zasiedlać szpik i inne organy, mogą pojawić się:

  • anemia, czyli niedokrwistość. Kiedy ze szpiku wypierane są komórki, z których normalnie rozwijają się czerwone ciałka krwi odpowiedzialne za przenoszenie tlenu, zaczyna ich brakować we krwi. Objawami anemii mogą być ciągłe zmęczenie, bladość skóry, śluzówek w jamie ustnej lub spojówek, pogorszenie tolerancji wysiłku, osłabienie i uczucie braku tchu;
  • infekcje. Wskutek niedoboru prawidłowych białych ciałek krwi chroniących przed infekcjami – może to prowadzić do pojawienia się gorączek, stanów podgorączkowych oraz częstych infekcji niereagujących na antybiotyki, np. zapaleń płuc, anginy i in. W przypadku białaczki w morfologii krwi liczba białych ciałek często wielokrotnie przekracza normy, ale są to komórki nieprawidłowe, które nie dość, że nie chronią przed infekcjami, to jeszcze mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie i zaburzać jego funkcjonowanie. U dorosłych niemal w połowie przypadków OBSz, liczba krwinek białych we krwi jest znacznie obniżona – wynika to z zaburzeń produkcji krwinek białych w szpiku zajętym przez białaczkę, podczas gdy komórki białaczkowe na danym etapie szpiku nie opuszczają;
  • niedobór płytek krwi odpowiedzialnych za krzepnięcie – a co za tym idzie, łatwość powstawania siniaków, krwawienia z nosa, dziąseł, a także czerwone kropki na skórze;
  • tzw. skaza krwotoczna;
  • inne objawy mogące obejmować: bóle stawów i kości, utratę apetytu, bóle głowy, utratę masy ciała, a także rzadziej: zakrzepicę żylną, owrzodzenia oraz obrzęk dziąseł i śluzówek jamy ustnej. OBSz może też dawać rozmaite inne niecharakterystyczne objawy, które powodują konieczność wizyty u lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy przewlekłej białaczki szpikowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze