Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Obrzęk powieki - przyczyny, objawy, domowe sposoby

Avatar placeholder
25.03.2021 14:39
Spuchnięte oko może pojawić się w wyniku urazu, obecności ciała obcego, ale może też towarzyszyć wielu chorobom
Spuchnięte oko może pojawić się w wyniku urazu, obecności ciała obcego, ale może też towarzyszyć wielu chorobom (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Obrzęk powieki może pojawić się w wyniku urazu, obecności ciała obcego, ale może też towarzyszyć wielu chorobom. Czasami pojawia się w wyniku zmęczenia i nie stanowi zagrożenia. Kiedy można stosować domowe metody na złagodzenie obrzęku, a kiedy udać się do lekarza?

spis treści

1. Przyczyny obrzęku powieki

Jeżeli pojawia się obrzęk obu powiek, bez żadnych innych objawów towarzyszących, to najprawdopodobniej nie jest to nic niepokojącego. Takie dolegliwości mogą pojawić się w wyniku przemęczenia, długiej pracy przed komputerem i podczas podróży (np. samolotem).

Spuchnięta powieka może być też wynikiem zaburzeń hormonalnych lub nadwrażliwości na czynniki uczulające, np. alergeny pokarmowe, zwierzęce, pyłki roślin czy niektóre leki. Rzadko zdarza się, że powstaje w wyniku stosowania soczewek kontaktowych, ewentualnie może być spowodowany uczuleniem na środki pielęgnacyjne do szkieł kontaktowych.

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

W przypadku gdy obrzękniętym powiekom towarzyszą nasilone objawy, jak zaczerwienienie, pieczenie, przekrwienie i wydzielina z oka, może to wskazywać na niektóre choroby oczu. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych schorzeń.

Obrzęk powiek tylko jednego oka może świadczyć o istnieniu ciała obcego w oku. Niekiedy powstaje w wyniku powierzchownego lub głębokiego urazu mechanicznego. Opuchnięciu towarzyszy wtedy ból, a pacjent musi jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W wyniku urazu mechanicznego może dojść do powikłań, a nawet trwałego uszkodzenia wzroku.

Zobacz także:

1.1. Choroby oczu

Spuchnięte oko to nie choroba, lecz jeden z objawów różnych schorzeń oczu. Do takich chorób zaliczamy:

  • jęczmień – ropne zapalenie gruczołów powiekowych wywołane zakażeniem gronkowcem. Na powiece oka pojawia się różnej wielkości guzki, którym towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk. Czasami obejmuj całą powiekę, co powoduje trudności w otwieraniu oka.
  • zapalenie brzegów powiek– pojawia się zaczerwienienie, swędzenie oraz obrzęk powiek.
  • zapalenie uczuleniowe spojówek i powiek – jest to jedna z reakcji alergicznych. Wywoływane jest nadwrażliwością na alergen, np. lek, proszek czy płyn do prania, kosmetyki. Typowe objawy to uczucie swędzenia, łzawienie, obrzęk powiek, przekrwienie spojówek, obrzęk spojówek.
  • epidemiczne zapalenie spojówek i rogówki – to choroba wirusowa wywoływana przez adenowirusy. Pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, np. bóle głowy, złe samopoczucie, oraz objawy miejscowe ze strony oczu: łzawienie, pieczenie, uczucie ciała obcego. Rozwija się również ostre zapalenie spojówek, dodatkowo pojawia się obrzęk i przekrwienie spojówki.

1.2. Zaburzenia w obrębie oczodołu

Inna grupą przyczyn wywołujących opuchnięte oczy są zaburzenia takie jak: zakrzepica zatoki jamistej, zapalenie oczodołu, przedprzegrodowe zapalenie oczodołu. Zakrzepicę zatoki jamistej wywołują zakrzepy w żyłach mózgu i zatokach opony twardej.

Choroba może objawiać się wytrzeszczem oczu, opadnięciem powieki, zmniejszoną ostrością wzorku. Objawem współtowarzyszącym są opuchnięte oczy. Wytrzeszcz, zaczerwienienie, bolesność podczas ruchu oczu i opuchnięte oczy mogą też wskazywać na zapalenie oczodołu.

Przedprzegrodowe zapalenie oczodołu poprzedzone jest natomiast objawami infekcji. Objawia się opuchnięciem oczu, wytrzeszczem, natomiast ruchomość gałek ocznych i ostrość wzroku są prawidłowe.

Opuchnięte oczy to objaw różnych chorób
Opuchnięte oczy to objaw różnych chorób

2. Objawy towarzyszące

Opuchnięte oczy to symptom, który może występować razem z innymi objawami. Często dolegliwości tej towarzyszy łzawienie, świąd, sińce, światłowstrę, pojawienie się niewielkich grudek. Innym objawem, który może współwystępować razem z opuchniętymi oczami jest zaburzenie widzenia.

Często obrzęknięte oczy wynikają z jakiejś innej choroby, dlatego należy udać się do lekarza okulisty celem wykluczynia przyczyn ocznych i do lekarza rodzinnego celem wykluczenia przyczyn ogólnoustrojowych.

3. Domowe sposoby

Jeżeli obrzęk powieki spowodowany jest przemęczeniem, można zastosować domowe sposoby, jak przykładanie zimnych okładów, kompresów z ogórka lub awokado albo z zimnej herbaty. W przypadku gdy spuchnięte oko występuje z innymi objawami ze strony oczu i nie jest wynikiem urazu, należy zgłosić się do lekarza w celu odpowiedniej diagnostyki i zastosowania leczenia.

Najczęściej opuchnięcie powieki pojawia się w powierzchownym urazie oka, który wymaga obejrzenia przez okulistę. W przypadku infekcji alergicznej bądź zapalnej, podrażnienia oczu przez czynniki drażniące słońce wiatr, klimatyzacja.

Obrzęk powiek może wynikać również z przyczyn mechanicznych jak zastój limfy po nocy, pomóc wówczas może wyższe ułożenie poduszki lub modny ostatnio masaż (najlepiej drenaż) twarzy, ale obrzęk powiek może być również skutkiem groźnych chorób np. nerek, wątroby, dlatego nie należy go lekceważyć.

Jeśli występuje codziennie od dłuższego czasu to znak że należy gruntownie się przebadać nie tylko u lekarza okulisty, jak by sugerowała okolica, ale u lekarza ogólnego i ewentualnie zgodnie z jego zalecaniami u lekarzy innych specjalizacji.

Jeśli do oka trafiło ciało obce, należy usunąć je poprzez płukanie letnią przegotowaną woda bądź solą fizjologiczną z apteki. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba nałożyć na oko jałowy opatrunek i udać się do lekarza. Jak najszybsze usunięcie ciała obcego z oka ma na celu zapobieżenie powstaniu głębszego uszkodzenia oka. W przypadku istniejącej rany lekarz zapisuje najczęściej leki przeciwzapalne oraz antybiotyki, aby zapobiec zakażeniu rany.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze