Oczyszczanie jelit

Oczyszczanie jelit z zalegających resztek pokarmowych zapobiega chorobom jelit. Dieta uboga w błonnik pokarmowy oraz mała aktywność fizyczna sprzyjają zaparciom oraz formowaniu kamieni kałowych w jelitach. Odpowiednio zbilansowana dieta zapobiega chorobom jelit oraz poprawia samopoczucie.

Sposób na oczyszczanie jelit

Naturalny oraz bezpieczny sposób na oczyszczanie jelit polega na stosowaniu odpowiedniej diety, która ma na celu regulację pracy jelit, zapobiega tworzeniu się kamieni kałowych oraz schorzeniom jelit.

Zalegające resztki pokarmowe w jelicie grubym negatywnie wpływają na zdrowie. W jelitach zachodzą procesy gnilne, które uszkadzają błonę śluzową jelit. Ponadto komórki jelit dłużej narażone są na kontakt z toksycznymi substancjami, które spożyliśmy z pożywieniem, np. azotany (wędliny), WWA (produkty grillowane i smażone), konserwanty, barwniki, słodziki (żywność wysoko przetworzona). Uszkodzenia komórek wykazują działanie mutagenne, genotoksyczne, co sprzyja rozwijaniu komórek nowotworowych.

Niestrawione resztki pokarmu oraz kamienie kałowe zalegają w uchyłkach jelita grubego, powodując zaburzenia perystaltyki, a w konsekwencji są przyczyną zaparć.
Procesy gnicia zachodzące w masach kałowych wypełniających jelito powodują powstawanie toksycznych związków, które wchłaniane są do krwiobiegu. Ponadto zaparcia negatywnie wpływają na samopoczucie, wywołując:

Uwalniane toksyny wywierają również szkodliwy wpływ na organizm:

  • układ nerwowy (zaburzenia nastroju, nerwowość, rozdrażnienie),
  • układ sercowo-naczyniowy (obrzęki).

Zabieg hydrokolonoterapii to zabieg głębokiego oczyszczania jelita. Wykonywany jest on w gabinetach, zwykle po specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Polega na płukaniu jelita wodą, pompowaną pod ciśnieniem za pomocą specjalnego aparatu. Jednakże zabieg ten może powodować pęknięcia ściany jelita, a sytuacja taka jest stanem zagrożenia życia. Ponadto nie leczy on i nie przeciwdziała zaparciom.

Dieta oczyszczająca jelita

Naturalnym i bezpiecznym sposobem, który nie tylko oczyszcza jelita z zalegających resztek, ale również zapobiega zaparciom oraz chorobom jelit jest dieta bogata w błonnik, warzywa i owoce.

Błonnik pokarmowy to inaczej włókno roślinne, które po spożyciu w organizmie nie ulega strawieniu ani wchłonięciu, czyli nie dostarcza kalorii. Błonnik pokarmowy w jelitach pełni rolę miotełki, która usuwa i odkleja zalegające w nich resztki pokarmowe.

W diecie źródłem błonnika są przede wszystkim warzywa i owoce oraz pełnoziarniste produkty jak ziarna zbóż, musli, pieczywo z mąki żytniej, graham oraz kasze. Spośród kasz najbogatszą pod względem błonnika i składników mineralnych jest kasza gryczana oraz ryż brązowy.

W diecie oczyszczającej istotną rolę odgrywa regularne przyjmowanie posiłków o małej objętości, by pokarm nie musiał być zbyt długo trawiony. Jeśli chcemy oczyścić organizm, powinniśmy pić około 2 litrów płynów dziennie. Wówczas masy kałowe będą miękkie i łatwiej przesuwane w jelicie grubym. Najlepiej spożywać wysokiej jakości wodę mineralną oraz zieloną herbatę bogatą w polifenole.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj

Porady ekspertów

Czy warto wydawać pieniądze na wczasy odchudzające?

Czy warto wydawać pieniądze na wczasy odchudzające? Na co zwrócić uwagę, wybierając...

mgr Marta Michalak-Tomasik Porady udziela mgr Marta Michalak-Tomasik dietetyk, współautorka książki pt. „Leki i pożywienie – interakcje”.

Artykuły Zabiegi na odchudzanie

Zabiegi ujędrniające ciało
Zabiegi na odchudzanie Zabiegi ujędrniające ciało

Zabiegi ujędrniające ciało – takie hasło pojawia się często na szyldach salonów kosmetycznych czy gabinetów odnowy biologicznej. Co jednak kryje się za tą nazwą? Jakich zabiegów możesz oczekiwać? Czy rzeczywiście mogą one...

Masaże wyszczuplające
Zabiegi na odchudzanie Masaże wyszczuplające

Masaże wyszczuplające pomagają w odchudzaniu. Zabiegi kosmetyczne można wykonywać w gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie w domu. Masaże ciała mają na celu przywrócenie jędrności i sprężystości skóry oraz wspomaganie procesu odchudzania.

Zabiegi na odchudzanie Body detox

Body detox, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn, polega na stosowaniu odpowiedniej diety oraz spożywaniu specjalnych ziół. Dieta body detox jest bogata w polifenole oraz napoje moczopędne, które przyspieszają wydalanie z organizmu...

Hydrokolonoterapia nie działa!
Zabiegi na odchudzanie Hydrokolonoterapia nie działa!

Hydrokolonoterapia to zabieg wychwalany za rzekomo nieocenione właściwości oczyszczające. Do niedawna zwykłe płukanie jelita grubego – dziś „zbawczy proces” stosowany przez ludzi Hollywood i polskich celebrytów. Problem w tym, że...

Kosmetyki wyszczuplające
Zabiegi na odchudzanie Kosmetyki wyszczuplające

Kosmetyki wyszczuplające to jedynie dodatek do diety odchudzającej oraz ćwiczeń fizycznych.  Stosowanie tylko kremów i balsamów nie sprawi bowiem, że w cudowny sposób pozbędziesz się zbędnych kilogramów. Co prawda,...

Zabiegi modelujące ciało
Zabiegi na odchudzanie Zabiegi modelujące ciało

Zabiegi modelujące mają na celu zmniejszenie objętości komórek tłuszczowych oraz usunięcie fałd tłuszczu bez użycia skalpela, a tym samym bez konieczności pozostawania w szpitalu. Jednakże aby zabieg modelujący był bezpieczny, najlepiej wykonywać...

Zabieg odsysania tłuszczu
Zabiegi na odchudzanie Zabieg odsysania tłuszczu

Liposukcja to zabieg odsysania tłuszczu, który przez długie lata był uważany za jedną z metod najskuteczniej redukującą nadmiar tkanki podskórnej. Jednak zabieg ten nie jest metodą na odchudzanie. Poleca się go w przypadku, gdy zależy nam na...

Nieinwazyjne usuwanie tłuszczu
Zabiegi na odchudzanie Nieinwazyjne usuwanie tłuszczu

Nieinwazyjne usuwanie tłuszczu to nowoczesny zabieg kosmetyczny, który polega na modelowaniu sylwetki i redukcji tkanki tłuszczowej za pomocą ultradźwięków i energii o bardzo wysokiej częstotliwości. Nadmiar tłuszczu jest wytapiany za pomocą...

Zabiegi kosmetyczne Profesjonalne oczyszczanie skóry

Profesjonalne oczyszczanie skóry przeprowadza się w gabinetach kosmetycznych. Polega na stosowaniu różnych rodzajów peelingów, np. enzymatycznego, chemicznego czy mechanicznego.

Profesjonalne oczyszczanie skóry Oczyszczanie kwasami

Oczyszczanie kwasami to po prostu peeling z użyciem różnego rodzaju kwasów. Taki zabieg oczyszczający jest korzystny w przypadku trądziku, łojotoku, blizn, przebarwień czy zmarszczek.

Oczyszczanie organizmu
Dieta oczyszczająca Oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu to usuwanie z niego szkodliwych substancji, zwanych toksynami. Nadmiar...

Profesjonalne oczyszczanie skóry Manualne oczyszczanie twarzy

Manualne oczyszczanie twarzy jest popularnym zabiegiem oczyszczającym skórę z niedoskonałości. Jest on często wykonywany, mimo że ma swoich przeciwników i jest dość bolesny.

Dieta oczyszczająca Oczyszczanie organizmu ziołami

Zioła oczyszczające pomagają usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i wykazują inne właściwości prozdrowotne, jak wzmacnianie układu odpornościowego i usuwanie wolnych rodników.

Medycyna naturalna Naturalne oczyszczanie organizmu

Organizm każdego z nas jest w mniejszym lub większym stopniu zanieczyszczony. Walcząc z niechcianymi substancjami, organizm sięga po zapasy energii i szybko ją traci. Stąd właśnie bierze się poważny spadek sił witalnych. Przyszedł najwyższy czas, by na to zareagować...

Cera tłusta Głębokie oczyszczanie porów

Cera tłusta bądź mieszana często ma tendencję do zatykania ujść mieszków włosowych. W konsekwencji na powierzchni skóry tworzą się zaskórniki. Jak temu zapobiec?

Układ pokarmowy Grzybica jelit

Grzybica jelit jest jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń pokarmowych, w którym...

Nowotwory jelit
Onkologia Nowotwory jelit

Nowotwory jelit mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy. Jest ich duża mnogość ze względu...

Wgłobienie jelit
Układ pokarmowy Wgłobienie jelit

Wgłobienie jelit to wsunięcie się jednego odcinka jelita w drugi. Najczęściej jelito cienkie...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij