Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Oczyszczanie kwasami

http-www-shutterstock-com-pl-pic-129881852-stock-photo-young-woman-in-a-cosmetic-clinic-beauty-treatment-cosmetologist-in-white-medical-gloves-touching-html-src-8ewgbjkwnelbzptmjyezww-3-19_5e75.jpg
Zdjęcie kobiety w gabinecie kosmetycznym / Shutterstock

Oczyszczanie kwasami to nic innego jak profesjonalny peeling z użyciem różnego rodzaju kwasów. Osłabiają one wiązania między komórkami martwej warstwy naskórka i pozwalają na jego złuszczenie. Dzięki temu skóra pozbawiona jest martwych komórek, a także zanieczyszczeń. Odtykają się pory, a skóra jest głęboko oczyszczona. Dzięki temu skóra lepiej wchłania dostarczane jej substancje odżywcze. Niestety, jest równocześnie podatna na podrażnienia.

1. Jak działa oczyszczanie kwasami?

Profesjonalne oczyszczanie kwasami oznacza, że martwa warstwa naskórka zostanie złuszczona. Stanie się tak dlatego, że kwasy rozluźnią wiązania między komórkami martwego naskórka. Usunięcie martwych komórek, odblokowanie porów i pozbycie się zanieczyszczeń sprawia, że skóra jest wyjątkowo czysta. Takiego oczyszczenia skórynie da się zapewnić w domu. Po głębokim oczyszczeniu, jaki zapewniają kwasy, można zdecydować się na terapię nawilżającą, maseczkę oraz odżywianie skóry. W tym czasie, po oczyszczeniu i bez martwej warstwy naskórka, jest ona podatna na wchłanianie różnego rodzaju substancji odżywczych. Profesjonalny peeling jest zalecany przy:

 • trądziku,
 • łojotoku,
 • szarej, zmęczonej skórze,
 • zmianach pigmentacyjnych,
 • bliznach,
 • pierwszych zmarszczkach mimicznych,
 • głębszych zmarszczkach.

Te zmiany skórne są likwidowane przy użyciu różnego rodzaju kwasów, a także różnego ich stężenia.

2. Przygotowanie do oczyszczania kwasami

Zacznijmy od tego, że zabiegi z użyciem kwasów nie są przeznaczone dla każdego. Przeciwwskazania do peelingów z użyciem kwasów to:

 • ciąża,
 • otwarte rany,
 • odmrożenia,
 • poparzenia,
 • choroby tkanki łącznej,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • cukrzyca,
 • stosowanie doustnych retinoidów (pochodnych witaminy A).

Przed peelingiemz użyciem kwasów, w zależności od wybranego zabiegu, zwykle trzeba stosować przez jakiś czas specjalny krem (np. zawierający kwas migdałowy, glikolowy czy retinowy). Natomiast po peelingu trzeba szczególnie uważać na to, by nie podrażnić skóry. Przez co najmniej 4 tygodnie należy stosować codziennie krem z wysokim filtrem przeciwko szkodliwemu promieniowaniu UVA i UVB. Należy także unikać zbyt wysokich i niskich temperatur (lepiej nie robić peelingu kwasami w zimie!). Niezalecana jest także w tym czasie sauna i opalanie.

3. Rodzaje kwasów oczyszczających skórę

Peeling chemiczny twarzy, szyi i dekoltu, a także ciała, wykorzystuje różnego rodzaju kwasy. Mogą to być kwasy owocowe, takie jak kwas jabłkowy czy cytrynowy. Kwasy do najłagodniejszego peelingu, czyli peelingu enzymatycznego, to ekstrakty pozyskane z papai czy ananasa. Są one przeznaczone do cery wrażliwej i suchej, i nie powodują podrażnień, równocześnie głęboko i skutecznie oczyszczając skórę. Oprócz tego, pobudzają także produkcję keratyny, co poprawia elastyczność skóry.

Silniejsze od nich są kwasy, takie jak kwas salicylowy, fenolowy czy glikolowy. Są one wykorzystywane przy zmniejszaniu zmarszczek, a także usuwaniu blizn i rozstępów. Popularne są także mieszanki różnych substancji, w tym kwasów złuszczających skórę. Łączy się na przykład kwas retinolowy z wyciągiem z rumianku, aby złagodzić ewentualne podrażnienia i wrażliwość skóry po zabiegu.

Anna Szozda,
Komentarze (1)
~Marcella33
~Marcella33

Po takich zabiegach trzeba bardzo uważać i odpowiednio zadbać o skórę, która jest podrażniona i bardzo wrażliwa. Trzeba używać odpowiednich kosmetyków i preparatów.

Odpowiedz

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Profesjonalne oczyszczanie skóry - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Profesjonalne oczyszczanie skóry
Profesjonalne oczyszczanie skóry

Mikrodermabrazja diamentowa

Mikrodermabrazja diamentowa to metoda złuszczania skóry, która wykorzystuje specjalnie zaprojektowane narzędzie do usuwania głębokich warstw naskórka. Z reguły zabieg wykonuje się w okolicy twarzy, często jednak przeprowadzany jest on...

Profesjonalne oczyszczanie skóry

Manualne oczyszczanie twarzy

Manualne oczyszczanie twarzy jest często wykonywane w salonach kosmetycznych, mimo że jest dość bolesne i wymaga poświęcenia około dwóch godzin. Popularność tego zabiegu wiąże się z faktem, że jest to dość skuteczna metoda na oczyszczanie...

Zabiegi kosmetyczne

Profesjonalne oczyszczanie skóry

Profesjonalne oczyszczanie skóry przeprowadza się w gabinetach kosmetycznych. Polega na stosowaniu różnych rodzajów peelingów, np. enzymatycznego, chemicznego czy mechanicznego.

Dieta oczyszczająca

Oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu to usuwanie z niego szkodliwych substancji, zwanych toksynami. Nadmiar toksyn powoduje, że czujemy się ociężali, zmęczeni i pozbawieni energii. Pozbycie się „trucicieli” wcale nie jest trudne. Naszymi sprzymierzeńcami...

Zabiegi na odchudzanie

Oczyszczanie jelit

Oczyszczanie jelit ma na celu usunięcie zalegających resztek pokarmowych. Naturalnym sposobem na oczyszczanie jelit jest dieta bogata w błonnik.

Dieta oczyszczająca

Oczyszczanie organizmu ziołami

Zioła oczyszczające pomagają usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i wykazują inne właściwości prozdrowotne, jak wzmacnianie układu odpornościowego i usuwanie wolnych rodników.

Dieta oczyszczająca

Na czym polega oczyszczanie organizmu?

Na czym polega oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie organizmu z toksyn może być stosowane w różnych sytuacjach. Niektórzy zalecają je po pozwoleniu sobie na większe łasuchowanie lub gdy, zaczynamy zauważać nienaturalne krągłości na naszym brzuchu. Inni twierdzą, że dieta oczyszczająca...

Medycyna naturalna

Naturalne oczyszczanie organizmu

Organizm każdego z nas jest w mniejszym lub większym stopniu zanieczyszczony. Walcząc z niechcianymi substancjami, organizm sięga po zapasy energii i szybko ją traci. Stąd właśnie bierze się poważny spadek sił witalnych. Przyszedł najwyższy czas, by na to zareagować...

Cera tłusta

Głębokie oczyszczanie porów

Cera tłusta bądź mieszana często ma tendencję do zatykania ujść mieszków włosowych. W konsekwencji na powierzchni skóry tworzą się zaskórniki. Jak temu zapobiec?

Uzależnienie od papierosów

Oczyszczanie organizmu jako sposób na rzucenie palenia

Palenie papierosów to nałóg trudny do zwalczenia. W sklepach można znaleźć wiele produktów dla palaczy, wspomagających rzucanie palenia. Są jednak bardziej naturalne i prostsze sposoby na rzucenia palenia, a wśród nich - oczyszczanie organizmu...

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500