Trwa ładowanie...

Jak odzyskać figurę?

Jak odzyskać figurę?
Jak odzyskać figurę? (Shutterstock)

Kobieta po porodzie wcale nie musi być gruba i nieatrakcyjna. Kiedy dzidziuś przyjdzie na świat, nie trzeba jeść za dwoje i już sam ten fakt powoduje, że panie chudną. Wystarczy dołożyć do tego zdrową dietę i trochę aktywności fizycznej, a szczupła sylwetka sprzed porodu powróci, zanim się obejrzymy. Trzeba tylko pamiętać, że po porodzie stosujemy tylko bezpieczne odchudzanie, żadne radykalne diety nie wchodzą więc w grę. Jest to szczególnie ważne ze względu na początkowe karmienie piersią, które "praktykuje" wiele kobiet. Warto dowiedzieć się więcej o sposobach na odzyskanie figury po porodzie.

spis treści

1. Odchudzanie po porodzie

Kobieta tyje podczas ciąży średnio 10-15 kilogramów. Jest w tym waga dziecka, wód płodowych, łożyska, zwiększonej objętości krwi i, oczywiście, zapas tłuszczu potrzebnego do utrzymania prawidłowej laktacji. Zaraz po porodzie chudnie się najszybciej. Tracimy wtedy około 4,5 kilograma, dostarczając sobie tyle, ile nam potrzeba do funkcjonowania, regeneracji i karmienia dziecka - około 2300 kcal. Po tygodniu odpada kolejne 3 do 5 kilogramów. Trzeci miesiąc jest granicą, kiedy zaczynamy tracić na wadze znacznie wolniej. Jednak jeszcze przez pierwsze pół roku organizm po porodzie będzie pomagał młodej mamie zrzucić niepotrzebne kilogramy - i można to wykorzystać.

Dopiero szósty tydzień po porodzie jest odpowiednim momentem, by zacząć odchudzanie. Po dwóch miesiącach od porodu można także zacząć niezbyt intensywne ćwiczenia. Wcześniej organizm powinien się regenerować. Zamiast diety, w zgubieniu zbędnych kilogramów pomaga nam wtedy również karmienie piersią.

2. Aktywność fizyczna i dieta po porodzie

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Dieta po porodzie powinna być przede wszystkim racjonalna. Nie licz na to, że będziesz miała mnóstwo czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków. Musisz przede wszystkim zadbać, by zjadane przez ciebie pokarmy miały niski indeks glikemiczny. Unikaj cukru i skrobi, czyli słodyczy, ziemniaków, białego pieczywa, ryżu. Twoje posiłki powinny być natomiast bogate w warzywa (zwłaszcza surowe) oraz nabiał i chude mięso. Spośród pieczywa i innych produktów mącznych wybieraj te ciemne, pełnoziarniste. Biały ryż odstaw, ale rozejrzyj się za jego innymi odmianami - dzikim, brązowym czy czerwonym.

Nie wolno też zapominać o sporcie. Aktywność fizyczna nie tylko pomoże wrócić do szczupłej sylwetki, ale także wzmocni mięśnie, które przydadzą się każdej mamie. Na początek polecamy spacery na świeżym powietrzu. Dotleni to organizm i przygotuje ciało do dalszego wzmacniania kondycji. Późniejsze ćwiczenia po porodzie nie powinny być zbyt obciążające - aby poprawić wygląd brzucha można przez 10 minut dziennie wykonywać rowerki czy nożyce, początkowo podpierając się na łokciach, później na leżąco.

Pomóc w zrzuceniu wagi mogą też specjalne preparaty odchudzające, ale należy skonsultować ich stosowanie z lekarzem. Mają one różnorakie działanie. Zwykle spowalniają trawienie skrobi i obniżają indeks glikemiczny potraw. Dzięki temu organizm otrzymuje mniejsze ilości glukozy, a w związku z tym mniej węglowodanów odkłada się w postaci tłuszczu. Niektóre z nich obniżają także apetyt, co korzystnie wpływa na nasze nawyki żywieniowe. Radosna mama to zadowolony dzidziuś, dlatego kobiety nie powinny zapominać o swoim wyglądzie. Warto znaleźć chwilę dla siebie, choć z malutkim dzieckiem nie jest to wcale proste. I tu jest ogromne pole do popisu dla tatusiów. Jeśli chcą mieć piękne partnerki, powinni dbać o ich relaks i odpoczynek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze