Trwa ładowanie...

Odmrożenia skóry

Avatar placeholder
28.01.2017 20:20
Odmrożenia skóry
Odmrożenia skóry

Odmrożenia skóry to zmiany spowodowane działaniem niskich temperatur i innych szkodliwych czynników. Wielkość i nasilenie zmian skórnych są zależne od czasu i miejsca działania. Skóra twarzy jest najbardziej wrażliwa na minusowe temperatury. Istnieją cztery stopnie odmrożenia, dwa pierwsze są zupełnie wyleczalne i nie pozostawiają zmian. Odmrożenia trzeciego i czwartego stopnia są znacznie bardziej groźne i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Odmrożenia skóry powodują obkurczanie naczyń i przy silnym zwężeniu naczyń skórnych może dojść do niedokrwienia skóry, w wyniku czego pojawia się martwica tkanek.

spis treści

1. Przyczyny odmrożeń skóry

Kiedy temperatura spada poniżej zera, należy pomyśleć o ochronie skóry i całego organizmu. Odmrożenia skóry są spowodowane działaniem niskich temperatur. Czynnikami, które zwiększają ryzyko odmrożeń, są: noszenie ciasnego obuwia, wilgoć połączona z mrozem, a także mroźny i przeszywający do szpiku kości wiatr. Pod wpływem minusowych temperatur obkurczają się naczynia krwionośne i tworzą się mikrozatory. To może doprowadzić do niedokrwienia i, w konsekwencji, do martwicy tkanek. Najszybciej dochodzi do odmrożenia rąk (zwłaszcza palców) i nóg oraz małżowin usznych i koniuszka nosa.

Stopnie odmrożenia:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • Odmrożenie 1 stopnia

Ten stopień odmrożeń przypomina poparzenia. Objawy odmrożenia to: czerwona, obrzęknięta i lekko piekąca skóra. Zmiany te ustępują, nie pozostawiając śladów.

  • Odmrożenie 2 stopnia

Skóra odmrożona pokrywa się rumieniem i pęcherzami. Zmiany goją się powoli, ale odpowiednie leczenie pomoże całkowicie zlikwidować problem.

  • Odmrożenie 3 stopnia

Do odmrożenia 3 stopnia dochodzi w wyniku długotrwałego kontaktu skóry z niską temperaturą. Rozległe zmiany świadczą o zagrożeniu życia i zdrowia chorego. Objawy odmrożenia 3 stopnia - pęcherze, martwica, owrzodzenia - ciężko się goją. Zaniedbanie leczenia prowadzi do uszkodzenia mięśni i kości.

  • Odmrożenia 4 stopnia

Odmrożenia 4 stopnia atakują całą grubość skóry, mięśnie i kości. Pacjent często cierpi też na infekcje bakteryjne.

2. Leczenie odmrożeń skóry

W niektórych wypadkach wystarczą domowe sposoby na odmrożenia, polegające na usunięciu czynników zaostrzających zmiany skórne. Należy więc zrezygnować z noszenia zbyt ciasnych butów, skarpetek i rękawic. Na odmrożenia 1 i 2 stopnia należy zaaplikować maść lub krem dostępny w aptece bez recepty, a następnie wykonać lekki opatrunek. Odmrożenia skóry 3 stopnia wymagają wizyty u lekarza. Specjalista przepisze leki wyrównujące bilans płynowy i zapobiegające powstawaniu zakrzepów.

W przypadku poważnych odmrożeń nie należy ogrzewać odmrożonych części ciała. Powstałych pęcherzy nie można przekłuwać lub uciskać. Niektórzy żywią błędne przekonanie, że odmrożone miejsca należy natrzeć śniegiem – to bzdura, tak robić nie można. Osoba z odmrożeniami nie powinna palić papierosów. Nie można też narażać ciała na wysiłek (np. przy odmrożeniach nóg nie powinno się chodzić, gdyż praca mięśni wymaga dużego ukrwienia, a zwężone pod wpływem zimna żyły i tętnice nie są całkowicie sprawne). Masowanie czy nacieranie odmrożeń zwiększa jedynie utratę ciepła, natomiast nie rozgrzewa ciała. Odmrożeniom najlepiej jest zapobiegać, dlatego też warto pamiętać o odpowiednim ubiorze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze