Trwa ładowanie...

Okres w ciąży – co oznacza krwawienie? Co robić?

Avatar placeholder
23.12.2021 11:57
Okres w ciąży
Okres w ciąży (Pexels autor: Yan Krukov)

Okres w ciąży? To niemożliwe, choć obserwuje go u siebie wiele kobiet. Nic dziwnego. Krwawienie na początku ciąży można pomylić z miesiączką, ponieważ zwykle pojawia się w tym samym czasie, co spodziewana menstruacja. Przypominać ją może także krwawienie występujące na jej późniejszym etapie. Co oznacza krew w ciąży? Czy to powód do niepokoju?

spis treści

1. Czy możliwy jest okres w ciąży?

Okres w ciąży nie jest możliwy. Pomylić z nim można krwawienie, które czasem pojawia się zarówno niedługo po zapłodnieniu, jak i w zaawansowanej ciąży. Choć zwykle nie jest ono groźne, bywa niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka.

Miesiączka to zjawisko fizjologiczne, które polega na cyklicznym złuszczaniu się endometrium, czyli nabłonka macicy. Dzieje się to pod wpływem zmian stężenia hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu). Celem cyklu miesiączkowego jest przygotowanie organizmu do zapłodnienia i rozwoju zarodka. Kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, krwawienie cykliczne, czyli miesiączka, ustaje. Oznacza to, że w momencie zapłodnienia komórki jajowej nabłonek zdecydowanie się nie złuszcza.

2. Niegroźne przyczyny krwawienia w ciąży

Zobacz film: "Krwawienie i ból w ciąży"

Kiedy na początku ciąży pojawia się krwawienie, kobiety błędne zakładają, że jest to miesiączka. O pomyłkę nietrudno, ponieważ występuje ono w mniej więcej w tym samym czasie, co spodziewana menstruacja.

Okres w ciąży? Zdecydowanie nie, ale może to być:

  • tak zwane plamienie implantacyjne, które towarzyszy zagnieżdżaniu się zapłodnionego jaja w przekrwionej błonie śluzowej macicy. Krwawienie implantacyjne występuje w 7-10 dniu po zapłodnieniu,
  • krwawienie wywołane przez zmiany hormonalne wywołane ciążą,
  • krwawienie wynikające z rozciągania i wzrastania macicy.

Krwawienie na początku ciąży od miesiączki różni się tym, że nie towarzyszy mu ból podbrzusza i inne objawy charakterystyczne dla menstruacji i PMS, nie pojawiają się również skrzepy, a krew mniej intensywny kolor. Zwykle też jest jej mniej.

3. Patologie a krwawienie jak okres w ciąży

Krwawienie w ciąży, które kobiety biorą za okres, może być również związane z innymi sytuacjami, które uznaje się za patologie. Są one powodem do niepokoju. Wywołać je może:

Na początku ciąży za krwawienie najczęściej odpowiada ciąża pozamaciczna i poronienie.

O ciąży pozamacicznej mówi się, gdy jajo płodowe zagnieżdża się poza macicą, najczęściej w jajowodzie, rzadziej innych częściach dróg rodnych. Taką ciążę należy niestety usunąć, ponieważ stwarza zagrożenie dla życia kobiety.

Poronienie to wydalenie jaja płodowego przed 22. tygodniem ciąży (od 23. tyg. mówi się o porodzie przedwczesnym), co jest związane z obumarciem zarodka lub płodu. Objawy samoistnej utraty ciąży przed uzyskaniem przez płód zdolności do przeżycia, to obfite krwawienie, któremu towarzyszące silne bóle brzucha i kręgosłupa oraz skurcze macicy. Ponieważ często na tym etapie kobiety nie wiedzą nawet o ciąży, dolegliwości te interpretują jako miesiączkę.

W drugiej połowie ciąży krwawienia najczęściej związane są z nieprawidłowym umiejscowieniem łożyska lub jego przedwczesnym oddzieleniem.

To też warto wiedzieć

4. Krwawienie i plamienie w ciąży - kiedy do lekarza i szpitala?

Pojawienie się plamienia czy krwawienia, które przypomina okres w ciąży, powinien skłonić do konsultacji z ginekologiem. Zdecydowanie wymaga to wnikliwej obserwacji i – jeśli to konieczne - odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

Działanie jest ważne, ponieważ krwawienie może być związane z powikłaniami ciąży, których objawem jest wspomniane plamienie czy krwawienie z dróg rodnych. Poza tym wczesne rozpoznanie ewentualnej choroby może zapobiec wielu problemom.

Ginekolog podczas wizyty wykona badanie za pomocą wziernika, a następnie w trakcie USG sprawdzi parametry ciąży, obejrzy jajowody i jajniki, oceni też, czy krwawienie pochodzi z jamy macicy, nadżerki szyjki macicy bądź z polipu doczesnowego.

Szczególnie niepokojące jest krwawienie obfite, intensywnie czerwone lub ciemnobrązowe, ze skrzepami, któremu towarzyszy przeszywający, silny ból w podbrzuszu, ból u dołu pleców, a także nudności i wymioty. Wówczas należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze