Operacja na haluksy

Operacja na haluksy jest konieczna wówczas, gdy zmiany zwyrodnieniowe stopy znacznie utrudniają nam chodzenie. Przed zabiegiem należy poddać się serii badań, konieczne jest między innymi wykonanie zdjęć rentgenowskich. Dobrą wiadomością dla osób, które chcą poddać się operacji na haluksy jest fakt, że w ostatnich latach techniki chirurgicznego leczenia tej choroby uległy znacznemu zaawansowaniu. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, przeprowadzonym zwykle zastrzykiem z lidokainy. Jak wygląda operacja na haluksy?

Zabieg osteotomii

Osteotomia to przecięcie kości. Operację wykonuje się przy użyciu małej tytanowej śrubki, która ma w środku otwór, dzięki któremu można wykonać bardzo małe nacięcie. Te tytanowe śrubki są szczególnie wytrzymałe i pozwalają kości szybciej się zrastać. Śrubki mają za zadanie utrzymywać kość w nowej, poprawionej pozycji. Czasami jednak śrubki zostają obluzowane i konieczne jest ich usunięcie. Następuje to tylko wtedy, gdy wystąpiło podrażnienie. Wówczas pacjent jest znieczulony ogólnie i miejscowo, a do usunięcia śrubek wykonuje się małe nacięcie.

Metody operacyjnego usuwania haluksów:

 • metoda Chevron,
 • metoda Scarf,
 • metoda Akin,
 • metoda Ludloff.

Metody Scarf oraz Chevron różnią się od siebie kształtem nacięcia kości, np. w technice Scarf wykonuje się je w kształtcie litery Z, natomiast w Chevron nacięcie przypomina literę V. Z kolei w przypadku metody Ludloff wykonuje się nacięcie skośne, zaś w technice Akin – przecięcia poprzeczne. W każdej z wymienionych technik po przecięciu zespala się kości śrubami.

Oprócz tytanowych śrubek warto wspomnieć o przyrządzie, który zatrzymuje krew przy kostce podczas operacji haluksów. Ponadto stosowane są szyny do utrzymania palców u nogi w wyprostowanej pozycji, a także balkoniki pooperacyjne, by pacjent szybciej zaczął chodzić po zabiegu.

Zanim zdecydujesz się na zabieg, zapoznaj się z poniższymi informacjami:

 • operacja trwa 1-2 godziny,
 • zabieg nie jest bolesny – pacjent jest znieczulony, ale po operacji może pojawić się niewielki dyskomfort,
 • większość pacjentów wraca do pracy 3-5 dni po zabiegu, a niektórzy nawet tego samego dnia,
 • bezpośrednio po operacji można chodzić,
 • u niemal wszystkich operowanych haluksy znikają na zawsze i nie ma potrzeby ponawiania operacji,
 • zabiegu na haluksy można uniknąć.

Profilaktyka i domowe leczenie haluksów

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Kupuj zatem buty dobrze wyprofilowane, niepowodujące ucisku na palce stóp, o dobrze dobranym rozmiarze. Jeśli jednak haluksy już się pojawiły, stan stóp można poprawić, stosując się do poniższych wskazówek:

 • na haluksy ćwiczenia to dobry pomysł, ale konieczne jest regularne ich wykonywanie,
 • dobrym sposobem na koślawe palce jest również aparat korekcyjny na haluksy,
 • niezwykle istotny jest właściwy dobór obuwia, np. buty ortopedyczne, jednak upewnij się wcześniej, że nosząc je, nie będziesz wywierać zbyt dużego nacisku na miejsca, w których tworzą się haluksy.

Niekiedy mimo zastosowania się do zaleceń ortopedów stan stóp ulega pogorszeniu, a haluksy coraz bardziej dają się we znaki. Wówczas konieczna może być operacja stóp. Nie warto z nią zwlekać. Ryzyko komplikacji jest niewielkie, a skuteczność bardzo wysoka.

Porozmawiaj o tym na Forum Uroda »
Lubię to!
0

Komentarze (16)

~kobieta50
~kobieta50

Bzdury, ze do pracy po operacji, jak szwy wciąga się po 14 dniach, a druty metoda Scarf po 6 tygodniach, I oczywiście musi być ortopeda ,który fachowo robi stopy !Nie zawsze się uda, zależy od schorzenia i fachowości.

Odpowiedz
Redakcja
Redakcja

@~kobieta50: Po operacji nowoczesnymi metodami pacjenci rzeczywiście mogą chodzić już następnego dnia po operacji.

Odpowiedz
~kobieta50
~kobieta50

Owszem mogą chodzić w specjalnym bucie, nie obciążając przodostopia i jeżeli był robiony tylko paluch, a pozostałe palce nieoperowane.

Odpowiedz
~Jadwiga
~Jadwiga

Wiekszych bzdur nie czytałam, właśnie jestem tydzień po operacji haluksa nowoczesnymi metodami i w bardzo dobrym szpitalu. Chodzic normalnie to niewiadomo, czy po trzech miesiacach bedzie mozna, poza tym zalezy jaka kto wykonuje prace.

Odpowiedz
Redakcja
Redakcja

~@Jadwiga okres rekonwalescencji po operacji haluksów może być różny, wszystko zalezy od konkretnego przypadku i to lekarz prowadzący o tym decyduje.

Odpowiedz
~maja
~maja

Będę miała zabieg haluksa..na razie jednego..mam pytanie..czy zakładany jest cewzik do takiego zabiegu..wiem że będę usypiana...

Odpowiedz
~kobieta 55
~kobieta 55

To jest poważna operacja. Miałam wykonaną na jednej stopie metodą Scarf i Akin. Przez pierwsze 4 tygodnie nie wolno było przystępować na stopę. Następne 4 tygodnie chodziłam w ortezie, gdyż niezupełnie się zrosły kości.Rana też kilka tygodni się goiła. Do pracy wróciłam po 9 tygodniach. Na stopie nadal utrzymuje się niewielki obrzęk. Może tak być około roku.

Odpowiedz
~kasik
~kasik

Co za bzdety. Do pracy po 2-3 dniach?? Niech autorka sprobuje. A po operacji nie odczuwa sie dyskomfortu tylko ból jak cholera - to operacja na kosciach a nie usunięcie kurzajki.

Odpowiedz
~black
~black

Co za głupoty wypisuje ta kobieta!!!!! Po 3 dniach wracać do pracy? Z przeciEtymi kośćmi????

Odpowiedz
~M.37
~M.37

Jestem tydzień po operacji haluksa. Niestety o chodzeniu nie ma mowy, nawet w bucie ortopedycznym, ponieważ stopa tak mocno boli, że rzadko opuszam ja na dół. Jak opuszczam to krew napływa i ból jest nie do wytrzymania. Musze ja trzymać wysoko na poduszce a jak już koniecznie gdzieś muszę dojść w domu to o kulach i silnej tabletce przeciwbólowej :(

Odpowiedz
~darjat
~darjat

Jestem 7 tygodni po operacji drugiego haluksa. Czuję się świetnie miałam w drugim palcu druta. drut został usunięty po czterech tygodniach. W obecnej chwili ćwiczę i już zaczynam chodzić w normalnych budach. Operację miałam w szpitalu na Lindleja. polecam wspaniali lekarze.

Odpowiedz
~Grażyna
~Grażyna

jestem 7 tygodni po operacji, stopa nadal puchnie, mogę pokuśtykać trochę po domu na pięcie i zewnętrznej krawędzi ale nie za dużo bo opuchlizna rośnie i stopa boli, coś okropnego

Odpowiedz
~Alex
~Alex

Wlasnie wrocilam po operacji do domu, mialam usuwanego Hallux i poprawianego drugiego palca ( drut w srodku) u specjalisty w klinice stop w Berlinie i watpie ze po tygoodniu bede normalnie chodzila choc stopa wyglada mimo opuchlizny o milion razy lepiej niz przed :) takze nie ma co czekac im predzej tym lepiej, kustykam w specjalnym bucie, bol jeszcze jest ale da sie przezyc pierwsza noc byla najgorsza, druga spalam jak dziecko, dzis czeka mnie trzecia nocka :)

Odpowiedz
~Marta
~Marta

chodzenie normalnie następnego dnia po operacji to BZDURA!!!!! jestem właśnie po operacji halluxa już 6 tygodni i 2 tygodnie temu dopiero odstawiłam dwie kule, bo nie mogłam inaczej się poruszać z bólu. teraz chodzę w bucie ortopedycznym i oczywiście kuleje, bo but ma dość wysoką podstawę a stopa operowana jest nadal trochę opuchnięta, palec duży nie zgina się jeszcze tak jak u nieoperowanej stopy i nadal czuć podczas chodzenia delikatny dyskomfort. o jeździe samochodem można na razie zapomnieć, może po 2 miesiącach. Oczywiście, że warto poddać się zabiegowi, jeśli stopa bardzo boli tak jak u mnie ale trzeba liczyc się z tym (ja to już wiem z autopsji), że ok 2 tygodnie po operacji ból jest nie do opisania!!!

Odpowiedz

Pytania do specjalistów

pokaż 5 następnych

Artykuły Haluksy

Haluksy Domowe sposoby na haluksy

Domowe sposoby na haluksy mogą być stosowane tylko w dwóch przypadkach: jeśli zmiany w stopie nie są zaawansowane lub jako terapia dodatkowa podczas leczenia zaleconego przez lekarza. Haluksy to deformacje stawów stóp – nie da się ... ól. Tylko operacja jest w stanie faktycznie poprawić stan stóp i usunąć haluksy. Zapobieganie haluksom Najlepszy sposób na haluksy to zapobieganie ich powstawaniu, czyli: unikanie noszenia bardzo wysokich obcasów, unikanie wąskiego obuwia i...

Haluksy Ćwiczenia na haluksy

Haluksy to jedna z najpowszechniejszych deformacji stóp. Dolegliwość ta objawia się nienaturalnym wygięciem dużego palca ... z głównych przyczyn tworzenia się haluksów jest noszenie zbyt ciasnego i niewygodnego obuwia. Odpowiednie ćwiczenia na haluksy pomogą ... to przede wszystkim źle dobrane buty (za ciasne, za małe, o wąskich czubach, na wysokich obcasach). Z tego powodu na haluksy częściej cierpią ... bowiem podejrzenie, iż skłonność do haluksów przekazywana jest dziedzicznie. Niekiedy haluksy towarzyszą chorobom zwyrodnieniowym,...

Haluksy Buty na haluksy

Buty na haluksy powinny być wykonane z miękkiej skóry, numer większe od rzeczywistego, z szerokim przodem, na twardej podeszwie. Obuwie na haluksy powinno być dobierane indywidualnie przy pomocy lekarza ortopedy. Koślawe paluchy to bolesna przypadłość ... specjalnych butów to tylko jeden sposób na haluksy. Zalecane są także ćwiczenia na haluksy, które pomagają ... postępować. Ból stanie się coraz bardziej dokuczliwy, czego wynikiem będą problemy z doborem obuwia. Haluksy bardzo...

Haluksy
Problemy z dłońmi i stopami Haluksy

Haluksy to inaczej palce koślawe stóp. Powstają najczęściej jako zgrubienie i uwypuklenie na kości z boku palucha - największego palca stopy. Ostateczną metodą leczenia haluksów jest operacja.

Niezbędnik pacjenta Przed operacją

Przed operacją ważne jest, aby wiedzieć, co nas czeka podczas operacji, znać ewentualne jej zagrożenia, a także wiedzieć, jak odpowiednio się przygotować do operacji.

Chirurgia plastyczna Operacja plastyczna

Przez ostatnie stulecia pojęcie piękna ludzkiego ciała zmieniało się z krągłych i obfitych kształtów w smukłe i wyraziste. W ostatnich latach dążenie do osiągnięcia smukłego, wysportowanego ciała nabrało jeszcze większego rozpędu, dlatego chirurgia...

Operacja podbródka
Plastyka podbródka Operacja podbródka

Operacja podbródka może oznaczać, że pod skórę zostanie wszczepiony implant podbródka lub przeciwnie, że nastąpi liposukcja podbródka, czyli odessanie tłuszczu i redukcja skóry w tym miejscu.

Szczepienia Szczepienia przed operacją

Przed każdym zabiegiem chirurgicznym należy zabezpieczyć pacjenta przed możliwymi zakażeniami operacyjnymi. Takie szczepienia są zalecane, ale nie obowiązkowe, dlatego warto samemu zwrócić na to uwagę i zapytać, czy w danym ośrodku zdrowia oferowane...

Balonikowanie czy operacja chirurgiczna? Odtwórz wideo
Angioplastyka balonowa wieńcowa Balonikowanie czy operacja chirurgiczna?

Balonikowanie, czyli angioplastyka wieńcowa, to zabieg stosunkowo małoinwazyjny, przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu. Angioplastyka polega na poszerzeniu zwężonych naczyń krwionośnych za pomocą specjalnych baloników wprowadzanych do tętnic...

Przegroda nosowa - operacja Odtwórz wideo
Aspiracja i płukanie zatok Przegroda nosowa - operacja

Wiele osób, które cierpi z powodu przewlekłych infekcji zatok, nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to mieć związek z krzywą przegrodą nosową. Dla wielu pacjentów operacja przegrody nosa jest jedynym sposobem, który umożliwi...

pokaż 10 następnych