Trwa ładowanie...

Sprawdzony sposób na problemy żołądkowe w domu i w podróży

Sprawdzony sposób na problemy żołądkowe w domu i w podróży
Sprawdzony sposób na problemy żołądkowe w domu i w podróży (123RF)

Okres urlopowy to czas odpoczynku oraz bliższych i dalszych podróży. Niezależnie jednak od tego, czy wakacje spędzamy w kraju, czy w egzotycznych zakątkach, wyjazd mogą zakłócić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: niestrawność, biegunka czy wymioty.

1. Infekcje pokarmowe podczas urlopu

Podróżowanie sprzyja infekcjom pokarmowym. W drodze często zapominamy o zasadach higieny: myciu rąk i korzystaniu ze sprawdzonych źródeł wody pitnej. Często spożywamy posiłki przechowywane przez dłuższy czas w nieodpowiedniej temperaturze, jemy w przydrożnych barach lub ulegamy pokusie i zjadamy nieumyte owoce, zakupione na ulicznych straganach.

Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii, zwłaszcza w produktach zawierających niepasteryzowane mleko, lodach czy ciastkach z kremem, jeżeli są one nieodpowiednio przechowywane. Szczególne zasady ostrożności obowiązują w trakcie pobytu w krajach o zdecydowanie cieplejszym niż nasz klimacie i o niższym poziomie rozwoju ekonomicznego. Wprawdzie przedstawiciele biur podróży zwykle ostrzegają swoich klientów przed piciem nieprzegotowanej wody, ale na miejscu większość zapomina o środkach ostrożności: pije napoje z dystrybutorów, używa kostek lodu (przygotowanych z niegotowanej wody), myje zęby wodą z kranu czy korzysta z dostępnych całą dobę posiłków, przechowywanych w temperaturze pokojowej. Również zatłoczone baseny bywają źródłem infekcji.

Postępowanie przy zatruciach pokarmowych u dzieci
Postępowanie przy zatruciach pokarmowych u dzieci

Biegunka u dziecka może być oznaką infekcji wirusowej przewodu pokarmowego. Infekcje tego typu określa

zobacz galerię
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Nawet najbardziej wymarzony urlop może stać się koszmarem, jeżeli zepsują go nam wymioty lub biegunka u nas samych lub naszych najbliższych. Główną przyczyną dolegliwości jest zazwyczaj spożycie zakażonych pokarmów lub napojów, brak higieny, czyli brudne ręce oraz szeroko pojęte kontakty międzyludzkie. Oczywiście największe ryzyko wystąpienia zakażenia dotyczy dzieci i u nich również objawy są zazwyczaj najbardziej gwałtowne.

Bóle brzucha, nudności, biegunka, wymioty i gorączka to najczęściej występujące objawy sugerujące, że dopadło nas zakażenie przewodu pokarmowego. Utrata wody spowodowana wymiotami i biegunką może być przyczyną groźnego dla organizmu odwodnienia, któremu dodatkowo towarzyszy utrata ważnych elektrolitów: sodu, potasu i chloru. W wysokiej temperaturze tracimy ponadto wodę i elektrolit, wydzielane z potem oraz poprzez parowanie przez skórę.

Im młodszy organizm, tym większe ryzyko szybkiego odwodnienia, dlatego u małych dzieci, u których występują objawy zakażenia przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty), należy jak najszybciej podjąć działania zapobiegające pogłębianiu odwodnienia i przywracające prawidłową ilość wody i elektrolitów w organizmie. W większości przypadków najważniejszym i często jedynym sposobem postępowania w ostrej biegunce jest nawadnianie chorego. Tylko w przypadku, gdy objawy nie ustępują lub zachodzi uzasadniona obawa ciężkiego zakażenia bakteryjnego, wskazane jest leczenie antybiotykiem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze