Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Osteoporoza – twój niezbędnik w chorobie

Avatar placeholder
06.03.2019 13:16
Osteoporoza – twój niezbędnik w chorobie
Osteoporoza – twój niezbędnik w chorobie

Osteoporoza polega na postępującym ubytku masy kostnej. Schorzenie to najczęściej występuje u kobiet, które skończyły 50 rok życia i jest związana ze zmianami hormonalnymi – ten problem dotyczy 30% kobiet po menopauzie. Osteoporoza to choroba, której można zapobiegać.

spis treści

1. Objawy osteoporozy

Początkowo nie widać objawów tego schorzenia. Z czasem pojawiają się złamania na skutek drobnych urazów, które nie powodują żadnego zagrożenia dla zdrowych kości. Często są to niebezpieczne urazy szyjki kości udowej, kręgów, i kości przedramienia w okolicy nadgarstków. Do złamania kręgów może dojść nawet przy otwieraniu skrzyni tapczanu. Kości nadgarstka łamią się przez podparcie się ręką przy upadku. Na osteoporozęmoże wskazywać zmieniona sylwetka: zaokrąglone i przygarbione plecy.

2. Rozpoznanie osteoporozy

Osteoporoza zostaje zdiagnozowana dzięki wykorzystaniu technik obrazowych, czyli promieniowania rentgenowskiego, ultradźwięków i rezonansu magnetycznego. Niestety te metody rozpoznają chorobę w zaawansowanym stadium. Wcześniej osteoporoza może być wykryta przez badanie diagnostyczne, które polega na stwierdzeniu gęstości minerałów w kości. Ono określa także zagrożenie złamaniami. Warto wykonać analizę krwi, to pozwoli ocenić gospodarkę wapniową i fosforanową ustroju, a także stwierdzić poziom hormonów regulujących stan kości. Osteoporoza rzadko występuje u osób młodych, u których nie występują typowe czynniki ryzyka, czyli zmiany poziomu hormonów. W ich przypadku specjaliści zalecają wykonanie biopsji kości.

3. Profilaktyka osteoporozy

Zobacz film: "Ta roślina chroni przed osteoporozą i nowotworami"

Niezwykle ważnym jest odpowiednie żywienie. W osteoporozie najważniejszą rolę odgrywa wapń, witamina D oraz hormony. Z tego względu ryzyko wystąpienia tego schorzenia można zmniejszyć przez:

  • zażywanie hormonu płciowego - estrogenu w czasie menopauzy,
  • wzbogacenie codziennej diety o wapń (1000 mg dziennie, czyli 4 filiżanki mleka lub 150g sera) i witaminę D (powstaje w skórze pod wpływem światła słonecznego),
  • unikanie stosowania niektórych leków osłabiających kości (dokładne informacje na ten temat znajdziemy na ulotce),
  • prowadzenie aktywnego trybu życia, wykonywanie ćwiczeń fizycznych, w przypadkach długotrwałego przebywania w łóżku na skutek chorób, bardzo ważna jest właściwa rehabilitacja,
  • niepalenie papierosów (kobiety, które palą, dużo wcześniej wchodzą w okres przekwitania i co za tym idzie, tracą ochronny wpływ estrogenów),
  • niepicie alkoholu (nadużywanie alkoholu powoduje zaburzenia przemiany witaminy D w wątrobie).

4. Leczenie osteoporozy

Osteoporoza to schorzenie, które trzeba wcześnie rozpoznać, aby jak najszybciej poddać rehabilitacji. Leczenie polega na zażywaniu odpowiednich leków i wykonywaniu ćwiczeń. Dzięki odpowiedniej diecie można uzupełnić niedobory wapnia i witaminy D, z jakimi wiąże się osteoporoza. Dieta to niestety nie wszystko - środki farmaceutyczne powinny być również stosowane. U kobiet po menopauzie stosuje się terapię hormonalną. Osteoporoza wymaga przeprowadzenia pewnych zmian w naszym środowisku. Chodzi o to, aby mieszkanie stało się bezpieczniejsze. W tym celu należy wyrzucić przesuwające się chodniki, można je zastąpić wykładzinami. Wannę trzeba wyłożyć antypoślizgowym materacem i zamontować przy niej specjalną poręcz, dzięki której będzie nam łatwiej wchodzić i wychodzić z wanny. Wchodząc po schodach powinniśmy korzystać z obu poręczy. Zimą należy unikać oblodzonych chodników i chodzenia z ciężkim torbami. Podstawą jest noszenie butów z antypoślizgową podeszwą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze