Trwa ładowanie...

Ostre zapalenie węzłów chłonnych

Avatar placeholder
05.04.2023 13:56
Ostre zapalenie węzłów chłonnych jest częstą komplikacją niektórych infekcji bakteryjnych, dotykających węzłów chłonnych.
Ostre zapalenie węzłów chłonnych jest częstą komplikacją niektórych infekcji bakteryjnych, dotykających węzłów chłonnych. (Adobe Stock)

Ostre zapalenie węzłów chłonnych jest częstą komplikacją niektórych infekcji bakteryjnych, dotykających węzłów chłonnych. Choroba ta jest więc konsekwencją innych chorób. Objawy zapalenia węzłów chłonnych obejmują głównie wygląd tych struktur i dotykające ich dolegliwości. Podstawą leczenia tej choroby jest wyeliminowanie infekcji będącej jej podłożem.

spis treści

1. Przyczyny ostrego zapalenia węzłów chłonnych

Układ limfatyczny jest siecią narządów, węzłów chłonnych, naczyń i przewodów limfatycznych odpowiedzialnych za produkcję i transport limfy. Węzły chłonne to niewielkie struktury tkanki łącznej filtrujące limfę, zawierające duże ilości białych krwinek, które pomagają zwalczać infekcje. Do ostrego zapalenia węzłów chłonnych dochodzi wtedy, gdy węzły powiększają się z powodu stanu zapalnego, powstałego w wyniku infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Zapalenie węzłów chłonnych może obejmować pojedynczy węzeł lub całą grupę. Nieprawidłowość tych struktur nazywamy limfadenopatią.

Zazwyczaj powiększają się węzły zlokalizowane w pobliżu miejsca infekcji, guza lub stanu zapalnego. Przyczyną ostrego zapalenia węzłów chłonnych może być infekcja skórna lub inne infekcje, np. w obrębie zębów, dziąseł, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych oraz uszu, szczególnie wywołane przez paciorkowce lub gronkowce. Czasami za zapalenie węzłów chłonnych odpowiada rzadka infekcja, jak np. gruźlica lub choroba kociego pazura.

Zobacz film: "Gruźlica [Wirtualna Poradnia]"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Objawy ostrego zapalenia węzłów chłonnych

Objawy ostrego zapalenia węzłów chłonnych to przede wszystkim powiększone, wrażliwe na dotyk i twarde węzły chłonne oraz zaczerwieniona i wrażliwa skóra, pod którą się znajdują. Dodatkowo, w przypadku pojawienia się ropnia, węzeł może sprawiać wrażenie, jakby był z gumy.
Powiększenie węzłów chłonnych jest spowodowane zwiększonym przepływem krwi przez węzeł oraz wzrostem liczby komórek odpornościowych - limfocytów i makrofagów - w odpowiedzi na wniknięcie antygenu (wirusa, grzyba czy bakterii). Powiększenie węzła chłonnego może być nawet 10-krotne.

W przypadku podejrzenia choroby węzłów chłonnych, lekarz zleca wykonanie badań fizykalnych, podczas których sprawdzane są węzły chłonne pod kątem ich ewentualnego opuchnięcia oraz oznak świadczących o urazie lub infekcji. Dzięki biopsji węzła lub jego okolic możliwe jest wykrycie przyczyny stanu zapalnego. Z kolei posiew krwi pozwala potwierdzić, czy infekcja przedostała się do krwiobiegu.

Wuchereria bancrofti
Wuchereria bancrofti

Częstą przyczyną ostrego zapalenia węzłów chłonnych jest zakażenie filariozą wywołaną przez nicienia

zobacz galerię

3. Leczenie ostrego zapalenia węzłów chłonnych

Leczenie ostrego zapalenia węzłów chłonnych należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż choroba może się rozprzestrzenić w ciągu kilku godzin. Do metod leczenia zaliczane są:

  • antybiotykoterapia, której celem jest wyleczenie przyczyny choroby,
  • przyjmowanie środków przeciwbólowych,
  • przyjmowanie leków przeciwzapalnych, które zmniejszają obrzęk węzłów chłonnych,
  • stosowanie zimnych okładów w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia opuchlizny,
  • w przypadku pojawienia się ropni, niezbędna może się okazać operacja w celu ich usunięcia.

Zobacz także

Wczesne rozpoczęcie leczenia skutkuje szybkim wyleczeniem, chociaż niekiedy należy przyjmować antybiotyki od kilku tygodni aż do kilku miesięcy, zanim opuchlizna zniknie.

Powikłania ostrego zapalenia węzłów chłonnych:

  • tworzenie się ropni,
  • zapalenie tkanki łącznej,
  • sepsa,
  • przetoka (w przypadku zapalenia węzłów chłonnych w wyniku gruźlicy).

Skuteczność leczenia ostrego zapalenia węzłów chłonnych uzależniona jest od momentu rozpoczęcia terapii. Ważne jest, aby w przypadku pojawienia się niepokojących objawów jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze