Owulacja po porodzie

Wiele młodych mam zastanawia się, kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie? Czy krwawienie z dróg rodnych to już okres, czy jeszcze odchody porodowe, które występują w okresie połogowym przez 3-4 tygodnie po urodzeniu dziecka? Jak na płodność kobiety wpływa karmienie piersią? Jak długo trwa niepłodność laktacyjna i czy to niezawodna metoda antykoncepcyjna.

Spis treści:
  1. 1. Płodność kobiety po porodzie
  2. 2. Owulacja a karmienie piersią

1. Płodność kobiety po porodzie

Problemy z płodnością
Problemy z płodnością Każda kobieta powinna zadbać o to, aby jak najwcześniej wykryć...

Na wielu forach panie dopytują, jak obliczyć swój cykl i kiedy powinna pojawić się pierwsza menstruacja po porodzie. Czy krwawienie miesięczne po urodzeniu dziecka będzie tak samo obfite, jak przed zajściem w ciążę? Nie da się precyzyjnie określić, kiedy wypadnie pierwsza miesiączka po porodzie, gdyż każda kobieta jest inna. O czasie miesiączki decyduje też fakt karmienia piersią. Pobudzanie brodawek sutkowych przez niemowlę podczas ssania piersi powoduje, że w organizmie matki wzrasta stężenie prolaktyny – hormonu, który opóźnia pojawienie się jajeczkowania. Brak jajeczkowania skutkuje wtórnie brakiem menstruacji. Warto jednak pamiętać, że może zdarzyć się miesiączka, mimo iż cykl był bezowulacyjny.

W przypadku kobiet niekarmiących piersią pierwsza miesiączka pojawia się zwykle 6-8 tygodni po porodzie, a owulacja już w 2-4 tygodniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kobiety w ogóle niekarmiące piersią albo od urodzenia dokarmiające własne maluchy, są uważane za niepłodne tylko przez pierwsze 3 tygodnie po porodzie. Kobiety regularnie karmiące piersią mogą dostać pierwszego krwawienia nawet dopiero po odstawieniu dziecka od piersi, ale równie dobrze krwawienie miesięczne może pojawić się wcześniej, w trakcie karmienia piersią – nie da się tego precyzyjnie przewidzieć. Im później pojawi się u kobiety pierwsza miesiączka po porodzie, tym późniejsze miesiączki są bardziej regularne i tym częściej cykle od początku są owulacyjne. Czasem jednak kobiety mylą krwawienie połogowe w 6-8 tygodniu z menstruacją. Krwawienie połogowe ma na celu oczyścić macicę i pozwala na jej inwolucję (zmniejszenie się) po porodzie. Inwolucji macicy sprzyja również karmienie piersią, ponieważ stymulacja brodawek powoduje uwalnianie przez przysadkę mózgową oksytocyny, pod wpływem której dochodzi do skracania włókien mięśniowych macicy.

2. Owulacja a karmienie piersią

U kobiet, które karmią piersią, owulacja zwykle pojawia się w 10 tygodniu po porodzie. Laktacja nie jest zatem niezawodnym środkiem antykoncepcyjnym. Działanie antykoncepcyjne laktacji na pewno nie trwa dłużej niż 8-9 tygodni. Po tym czasie może pojawić się owulacja, w czasie której może dojść do zapłodnienia. Niepłodność laktacyjna w czasie karmienia piersią niemowlęcia wynika z faktu, że w czasie ssania piersi przysadka mózgowa uwalnia do organizmu większe porcje prolaktyny, blokującej dojrzewanie komórki jajowej w jajniku, wzrost estrogenów i jajeczkowanie. Niepłodność laktacyjna nie zależy jednak tylko i wyłącznie od czasu karmienia dziecka piersią, ale również od cech dziedzicznych i indywidualnych, a nawet od rodzaju diety kobiety. Na pewno nie można wychodzić z założenia, że niepłodność laktacyjna zapobiegnie zajściu w następną ciążę. W ciążę można zajść nawet wówczas, gdy nie pojawi się jeszcze pierwszy okres po porodzie. Nie wiadomo bowiem, kiedy nastąpi po porodzie pierwsza owulacja, która decyduje o płodności kobiety.      

Bibliografia

  • Kaleta M., (red.), Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-254-6
  • Hanretty K.P., Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
  • Dudenhausen J., Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4032-6
  • Kaleta M., (red.), Podstawy położnictwa. Po porodzie, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-266-9
Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy można zajść w ciążę w czasie okresu?

Witam mam pytanie. Mam 25 dniowy cykl regularny, miesiączkę zawsze mam 5 dni. Otóż okres...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Usunięty jajowód a możliwość ciąży

Witam! W kwietniu zeszłego roku przeszłam ciążę pozamaciczną, usunięty został lewy jajowód,...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Wyznaczanie dni płodnych

Testy owulacyjneOdtwórz wideo
Wyznaczanie dni płodnych Testy owulacyjne

Owulacja to moment, w którym komórka jajowa opuszcza jajnik, aby rozpocząć powolną wędrówkę jajowodem w kierunku macicy. W tym czasie najłatwiej dochodzi do zapłodnienia. Pary starające się o dziecko powinny wiedzieć, kiedy następuje...

Co to jest owulacja?
Wyznaczanie dni płodnych Co to jest owulacja?

Co to jest owulacja? Kiedy występuje? Jakie są jej objawy? Są to pytania, na które każda...

Bolesna owulacja
Ból brzucha u kobiet Bolesna owulacja

Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego...

Seks po porodzie
Powrót do formy Seks po porodzie

Problemy z seksem po porodzie dotyczą większości młodych rodziców. Według badań prowadzonych...

Indukcja porodu Oksytocyna przy porodzie

Oksytocyna jest naturalnym hormonem podawanym przy porodzie do przyspieszenia akcji porodowej. Podanie oksytocyny wiąże się z wywołaniem skurczów macicy i rozwieraniem kanału rodnego.

Włosy po porodzie
Wypadanie włosów Włosy po porodzie

Włosy po porodzie zazwyczaj nie są w najlepszej kondycji, a wszystko za sprawą wahań hormonalnych. Osłabione włosy po ciąży zaczynają wypadać, a czupryna na głowie staje się coraz rzadsza.

Odchudzanie po porodzie
Jak odzyskać figurę? Odchudzanie po porodzie

Po urodzeniu dziecka kobiecie zostają zazwyczaj dodatkowe kilogramy. Panie chcą jak najszybciej wrócić do dawnej formy. Czy można jednak od razu przejść na dietę, czy lepiej to odłożyć?

Dolegliwości poporodowe Miesiączka po porodzie

Po porodzie organizm kobiety wraca powoli do normalnego funkcjonowania. Nie da się precyzyjnie określić terminu pojawienia się miesiączki. U niektórych kobiet krwawienie występuje po kilku tygodniach.

Dolegliwości poporodowe Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie nie jest powodem do zmartwień, chyba że ilość wydalanej krwi jest nadmierna. Wówczas ma miejsce krwotok poporodowy, który wymaga interwencji lekarskiej.

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie powinna być bezpieczna dla matki i dziecka karmionego piersią. Dużą skutecznością charakteryzują się metody mechaniczne i antykoncepcja hormonalna dla kobiet karmiących.

Plastyka brzucha Plastyka brzucha po porodzie

Plastyka brzucha po porodzie służy pozbyciu się nadmiernej ilości tłuszczu lub zwisającej skóry...

Pierwsze dni po porodzie
Połóg Pierwsze dni po porodzie

Kolejne dni po porodzie nie są łatwe dla kobiety, szczególnie jeśli był to jej pierwszy...

Nacięcie krocza przy porodzie
Przygotowanie do porodu Nacięcie krocza przy porodzie

Nacinanie krocza na niektórych oddziałach położniczych wciąż jest rutynowym działaniem, które ma uchronić kobietę przed ryzykiem pęknięcia pochwy, mięśni dna miednicy i zwieracza zewnętrznego odbytu.

Prawdopodobieństwo ciąży Zajście w ciążę po porodzie

Nie chcesz zajść w ciążę tuż po porodzie? Pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu. Kobiety, które niedawno urodziły dziecko, rzadko decydują się od razu na następne. Jeszcze świeże są w ich pamięci wspomnienia o połogu i porodzie. Dawniej wierzono, że laktacja chroni przed kolejną ciążą. To mit. Płodność po porodzie jest tak samo duża, jak przed nim. Karmienie piersią nie zapobiega ciąży. Jaka jest właściwa antykoncepcja dla kobiet karmiących?

Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie
Ćwiczenia na brzuch Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie

Jeśli nie wiesz jak schudnąć po ciąży, zastosuj ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie. Zestaw ćwiczeń na płaski brzuch pomoże szybko i skutecznie zwalczyć wystający brzuch już 2 miesiące po porodzie.

Ból krocza po porodzie
Higiena krocza Ból krocza po porodzie

Ból krocza po porodzie wynika najczęściej z powodu gojenia się rany po nacięciu krocza. Chociaż ma to ułatwić dziecku przyjście na świat, to jednak zdecydowanie przedłuża powrót młodej mamy do formy.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij