Pachymetria

Pachymetria jest to badanie oceniające grubość rogówki. Rogówka jest to ta część oka, która otacza oko, jest jego zewnętrzną, wypukłą warstwą.
Pachymetria jest badaniem uwiarygadniającym pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Standardowy pomiar ciśnienia śródgałkowego odnosi się do standardowej grubości rogówki (ta grubość to 545 mikrometrów). W przypadku grubszej rogówki pomiar ten będzie zafałszowany i zbyt niski. Dzięki pachymetrii, można stwierdzić, czy wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe nie wynika właśnie z tego błędu pomiarowego.

W przypadku zbyt cienkiej rogówki wynik pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego jest zaniżony. Może się zdarzyć, że sam pomiar ciśnienia pokazuje, że jest ono prawidłowe, a pacjent cierpi na nadciśnienie wewnątrzgałkowe, co może prowadzić do jaskry. Dlatego tak ważne jest stosowanie obu tych badań razem. Tylko badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego wraz z pachymetrią mogą dać wiarygodną informację na temat ciśnienia wewnątrzgałkowego pacjenta.

Pachymetria jest wykonywana w następujących sytuacjach:

  • przed wszystkimi zabiegami chirurgicznymi rogówki (np. LASIK),
  • u chorych z podejrzeniem rozwoju jaskry lub będących w grupie ryzyka,
  • przy badaniu ciśnienia śródgałkowego.

Badanie jest wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia - pachymetru. Możliwe sąmetody dotykowo i bezdotykowo badające grubość rogówki. Pachymetry wykorzystują fale ultradźwiękowe (takie, jakie wykorzystuje się w urządzeniach USG), system kontroli wyzwalanego powietrza, technologię OLCR (Optical Low Coherence Reflectometry).

O badaniu pachymetrycznym opowiada lekarz okulista Anna Otto.

Lubię to!
0

Pytania do specjalistów

pokaż 5 następnych

Artykuły Badanie wzroku

Badanie wzroku Wizyta u okulisty

(...) nasz wzrok tylko z pomocą tablic okulistycznych? A może wykona komputerowe badanie wzroku, które jest znacznie ... widzenia jest spowodowana nieskorygowaną wadą wzroku czy inną patologią oka. To badanie wzroku nie może jeszcze posłużyć ... . To badanie wzroku można przeprowadzić za pomocą bezkontaktowych aparatów zwanych tonometrami lub po znieczuleniu kroplowym oka ... , takie jak: USG gałki ocznej, badanie pola widzenia czy angiografię fluoresceinową.   (Badania oczu, badanie...

Czy irydologia ma podstawy naukowe? Odtwórz wideo
Badanie wzroku Czy irydologia ma podstawy naukowe?

Irydologia, czyli metoda diagnozowania stanu organizmu na podstawie koloru tęczówki wywołuje kontrowersje od wielu lat. Czy faktycznie metoda ta pozwala na wykrywanie wielu chorób bez kosztownych badań? Na to pytanie odpowiada prof. dr hab.

Lampa szczelinowa Odtwórz wideo
Badanie wzroku Lampa szczelinowa

Po wykryciu zaburzeń ostrości widzenia (w badaniu testującym ostrość wzroku za pomocą tablicy Snellena), pacjent powinien przejść komputerowe badanie refrakcji wzroku, które ma za zadanie wykryć wadę, jaka stoi za zaburzeniami widzenia. Jeżeli nie...

Badanie okulistyczne Odtwórz wideo
Badanie wzroku Badanie okulistyczne

Podstawowe badania okulistyczne to: stwierdzające rodzaj wady wzroku, pomiar ostrości widzenia, ocena dna oka, mierzenie ciśnienia śródgałkowego oraz określenie pola widzenia. Podczas wizyty u okulisty najczęściej wykonuje się ocenę ostrości...