Trwa ładowanie...

Trening pamięci krótkotrwałej

Avatar placeholder
24.11.2018 13:40
Trening pamięci krótkotrwałej
Trening pamięci krótkotrwałej

Pamięć krótkotrwała to umiejętność szybkiego i krótkotrwałego zapamiętywania danych zmysłowych lub informacji pobranych z pamięci długotrwałej czy też wyników procesów przetwarzania danych (liczenia, rozumowania). Pamięć ta jest niezbędna w codziennym życiu. Ale jak ją trenować? Wypróbuj kilka poniższych sposobów:

  • Korzystaj szybko z informacji

Pamięć krótkotrwała ma bardzo krótki żywot. Informacje są zapamiętywane jedynie na kilkadziesiąt sekund. Dlatego nie należy zbyt długo zwlekać z użyciem informacji, zapisanej w pamięci krótkotrwałej.

  • Powtarzaj
Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Przypominanie sobie wiadomości jest niezwykle cenną umiejętnością. Żeby przedłużyć o kilka sekund czas zapamiętania informacji, powtarzaj je w myślach (lub ewentualnie na głos).

  • Nie więcej niż siedem

Nasza pamięć krótkotrwała ma zadziwiającą właściwość: zapamiętuje dobrze tylko wtedy, kiedy liczba elementów nie przekracza 7 (plus minus 2 w zależności od osoby). Zapamiętywanie długich list nie jest więc najlepsze na ćwiczenie pamięci.

  • Grupuj

Jeśli jednak masz wiele rzeczy do zapamiętania, naucz się je grupować. Na przykład numer telefonu łatwiej zapamiętać w formie: 022 44 56 83 niż 0 2 2 4 4 5 6 8 3.. Metoda grupowania informacji to dobry trening pamięci.

  • Preferuj dźwięki

Co ciekawe, nasza pamięć krótkotrwała szybciej zapamiętuje dźwięki niż obrazy. Dlatego warto powtarzać na głos informacje lub mówić do siebie o tym, co jest do zrobienia.

  • Nie rozpraszaj się

Pamięć i koncentracja łatwo ulega rozproszeniu. Jeśli próbujesz coś zapamiętać, skup się tylko na tym i nie robić nic innego. Unikaj również wszystkiego, co może rozproszyć twoją uwagę: hałas, telewizor...

Pamięć krótkotrwała jest potrzebna każdego dnia. Co ciekawe, bywa również skuteczna w procesie uczenia. Jeśli informacja jest nam potrzebna szybko, wystarczy, że przeczytamy ją np. przed samą odpowiedzią czy egzaminem i bez problemu wszystko wyrecytujemy. Tej techniki pamięci należy jednak używać tylko w szczególnych wypadkach, ponieważ informacje takie są bardzo szybko zapominane.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zdrowy styl życia, to dobra pamięć
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze