Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Kwas glikolowy - właściwości i zastosowanie. Kiedy wykonać peeling glikolowy?

Kwas glikolowy to powszechnie stosowany w kosmetyce składnik
Kwas glikolowy to powszechnie stosowany w kosmetyce składnik (123rf)

Kwas glikolowy to powszechnie stosowany w kosmetyce składnik. Pomaga przy wielu problemach skórnych, między innymi zwalcza trądzik i pomaga zniwelować widoczność przebarwień. Przy jego użyciu wykonuje się m.in. peeling glikolowy, choć chętnie wykorzystywany jest także do produkcji kremów czy toników. Poznaj jego właściwości i sprawdź, jak stosować go bezpiecznie.

spis treści

1. Czym jest kwas glikolowy i jak działa?

Kwas glikolowy jest jednym z najbardziej znanych i najpowszechniej stosowanych związków należących do grupy kwasów owocowych, tj. alfa-hydroksykwasów (AHA). Uzyskuje się go z trzciny cukrowej i z tego względu zalicza się go do substancji pochodzenia naturalnego. Kwas glikolowy już od dłuższego czasu z powodzeniem jest stosowany w rozmaitych wyrobach i zabiegach kosmetycznych.

Kwas glikolowy działa na zasadzie rozluźniania łączeń międzykomórkowych w martwym naskórku. Dzięki temu niepotrzebne, martwe komórki mogą być złuszczone. Dodatkowo także pory są głęboko oczyszczane. Zabieg kwasem glikolowym usuwa to, co niepotrzebne w skórze, głęboko oczyszcza pory skóry, a także mobilizuje komórki skóry do regeneracji. Kwas glikolowy poprawia także krążenie krwi w skórze. To z kolei sprawia, że produkcja elastyny i kolagenu w skórze się zwiększa, poprawiając sprężystość i napięcie skóry.

Zobacz film: "Skóra po zabiegach kosmetycznych"

2. Co to jest peeling glikolowy?

Na profesjonalnym rynku kosmetycznym często można spotkać preparaty zawierające wysokie stężenie kwasu glikolowego (z reguły około 70%). Preparaty te mogą być stosowane do peelingu glikolowego wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonych lekarzy dermatologów. Peelingu glikolowego nie wykonuje się samemu w warunkach domowych, gdyż nieumiejętne jego użycie może być bardzo niebezpieczne dla skóry.

Kwas glikolowy można również spotkać w produktach kosmetycznych ogólnodostępnych dla konsumenta. W tym przypadku stosuje się zdecydowanie niższe stężenie, maksymalnie do 10%. Kosmetyk taki ma zdecydowanie łagodniejsze działanie, aniżeli produkt stosowany przez lekarza dermatologa. Z tego względu jego użycie jest całkowicie bezpieczne.

Po zakończeniu peelingu kwasemglikolowym skóra jest świeża, pozbawiona martwych komórek. Jest także zdrowa i nawilżona, dzięki lepszemu ukrwieniu i dotlenieniu. Zmarszczki są mniej widoczne. Po tak dokładnym i głębokim oczyszczeniu skóra ma mniejsze skłonności do niedoskonałości, pryszczy i zaskórników. Pory także się zwężają. Mimo wszystkich korzyści, trzeba jednak pamiętać o szczególnej pielęgnacji po takim zabiegu.

3. Wskazania do stosowania kwasu glikolowego

Peeling glikolowy powinny przede wszystkim wypróbować osoby, które borykają się z takimi problemami skórnymi, jak trądzik, łojotok czy zaskórniki. Również osoby chcące opóźnić proces starzenia i borykające się z suchą i szorstką skórą powinny wybrać się od gabinetu kosmetycznego na peeling glikolowy. Zabieg ten usunie też blizny oraz poradzi sobie z rogowaceniem okołomieszkowym.

Zabieg kwasem glikolowym jest więc zalecany przy leczeniu takich problemów ze skórą, jak:

Piękniejsza skóra w 7 dni
Piękniejsza skóra w 7 dni [8 zdjęć]

Niewiele osób ma naturalnie perfekcyjną cerę. Niezależnie od tego, jaki masz rodzaj skóry - może ona

zobacz galerię

3.1. Przeciwwskazania do zabiegów

Opryszczka, alergie skórne czy stany zapalne skóry to przeciwwskazania do peelingu glikolowego. To jednak niejedyne przeszkody. Peelingowi glikolowemu nie mogą poddać się osoby cierpiące na:

Z zabiegu nie mogą skorzystać ponadto kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także osoby przechodzące terapię retinoidami.

4. Przebieg peelingu glikolowego

W trakcie stosowania kosmetyku zawierającego kwas glikolowy bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie skóry. W trakcie peelingu glikolowego skóra musi być całkowicie sucha. W przeciwnym razie może dojść do jej podrażnienia i zaczerwienienia z towarzyszącym temu nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i palenia skóry. Po oczyszczeniu na skórę nakładany jest roztwór kwasu glikolowego (70%). Nakładanie trwa bardzo szybko, a kwas pozostaje na skórze kilka minut, po czym jest zmywany. W czasie stosowania kuracji z kwasem glikolowym nie można wystawiać skóry na słońce.

Bardzo korzystne jest połączenie peelingu kwasem glikolowym z terapią nawilżającą lub odżywiającą skórę. W momencie dość silnego złuszczenia dużo lepiej wchłaniają się substancje odżywiające lub odmładzające skórę.

4.1. Co po zabiegu?

Po zabiegu kwasem glikolowym trzeba pamiętać, aby wyjątkowo delikatnie traktować skórę, pozbawioną warstwy martwego naskórka, tworzącego zwykle barierę ochronną. Ważna jest ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Należy więc stosować krem z filtrem minimum SPF 30 przed każdym wyjściem na zewnątrz, niezależnie od pory roku. Ze względu na możliwe podrażnienia słoneczne dobrze jest wybrać na zabieg jesień, kiedy jest najmniejsze nasłonecznienie.

Zobacz także:

5. Zalety peelingu glikolowego

Korzyści płynących z peelingu glikolowego jest naprawdę wiele. Cząsteczka kwasu glikolowego ma niezwykle małe rozmiary. Dzięki temu posiada ona zdolność wnikania do głębokich warstw naskórka. W obrębie granicy pomiędzy martwymi a żywymi komórkami skóry (korneocytami) kwas glikolowy rozluźnia ich połączenie, co ułatwia naturalną eksfoliację skóry (złuszczanie). Martwe komórki odrywają się z jej powierzchni, co z kolei stymuluje warstwę podstawną naskórka (najgłębiej położoną) do produkcji i wzrostu nowych komórek. Peeling glikolowy stanowi idealną formę profilaktyki starzenia się skóry.

Efekty działania peelingu glikolowego są bardzo szybko widoczne. W efekcie peelingu glikolowego dochodzi do wielu zmian w obrębie wyglądu skóry. Jej powierzchnia ulega znaczącemu wygładzeniu, a koloryt ujednoliceniu. Ponadto spłyceniu ulegają drobne zmarszczki mimiczne. Kosmetyki z kwasem glikolowym są również z powodzeniem stosowane w przypadku cer mieszanych i tłustych ze skłonnością do występowania zaskórników i krostek. Główną przyczyną powstawania tego rodzaju niedoskonałości skórnych jest nadmierne wydzielanie sebum oraz czopowanie ujść gruczołów łojowych przez martwe komórki naskórka połączone z wydzieliną łojową skóry oraz brudem. Peeling glikolowy zapobiega czopowaniu ujść gruczołów łojowych. Dzięki temu na powierzchni skóry nie pojawiają się zaskórniki i stany zapalne w postaci krostek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze