Pękające naczynka

Pękające naczynka, czyli pajączki na nogach, to zmora wielu kobiet. Pękające naczynka pojawiające się na łydkach, udach, a nawet na twarzy, zazwyczaj nie powodują objawów bólowych - są przede wszystkim nieestetyczne. Jeśli jednak nie rozpoczniemy prawidłowej profilaktyki i leczenia, mogą stać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Poniżej dowiesz się, skąd biorą się pękające naczynka na udach, łydkach czy twarzy i jakie czynniki zwiększają pojawienie się tego problemu.

Spis treści:
 1. 1. Co to są pajączki na nogach?
 2. 2. Skąd się biorą pajączki?
 3. 3. Leczenie pękniętych naczynek

1. Co to są pajączki na nogach?

Pajączki na nogach to inaczej teleangiektazje, czyli poszerzone, drobne naczynia krwionośne. Pękające naczynka wyglądają jak rozgałęziające się (trochę jak pajęczyna), cieniutkie żyłki widoczne pod skórą. Mają one zwykle kolor niebieskawy lub czerwony i nie są wyczuwalne pod palcami. Mogą zajmować zarówno niewielką, jak i dużą powierzchnię skóry. W porównaniu z żylakami, pajączki to problem bardziej estetyczny niż zdrowotny, ale nie należy go lekceważyć.

2. Skąd się biorą pajączki?

Pojawienie się pajączków na nogach jest uwarunkowane kilkoma czynnikami.
 • Wiek. Z czasem funkcjonowanie żył staje się zaburzone, a same żyły są słabsze. Prowadzi to do powstawania pajączków na udach, łydkach czy twarzy.
 • Problemy żylne. Jeżeli zastawki żylne są słabsze od urodzenia, a w rodzinie występują choroby związane z funkcjonowaniem żył, prawdopodobieństwo wystąpienia pajączków lub żylaków kończyn dolnych jest dość wysokie.
 • Zmiany hormonalne. Nadmiar hormonów także może wpłynąć na powstawanie pajączków. Dlatego mogą pojawić się w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. Także pigułki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progesteron mogą przyczyniać się do powstawania pękających naczynek krwionośnych.
 • Ciąża. Oprócz tego, że ciąża wpływa na poziom hormonów, co zwiększa ryzyko pojawienia się pajączków, ten stan działa na żyły także w inny sposób. Podczas ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie, gdyż musi być ona dostarczana także do płodu. Powoduje to powiększenie się żył i np. widoczne, rozszerzone naczynka na nogach. W późniejszym etapie ciąży dziecko jest na tyle duże, że uciska żyły, utrudniając przez to krążenie. Już po 3 miesiącach od porodu problemy z żyłami powinny zniknąć.
 • Otyłość lub nadwaga. Pajączki na nogach mogą pojawić się dlatego, że kończyny mają zbyt duże obciążenie. Dlatego, aby zapobiec takim problemom, należy pilnować prawidłowej wagi ciała.
 • Brak ruchu. Długotrwałe siedzenie lub stanie może obciążać żyły, szczególnie żyły nóg. Ryzyko powstania pajączków jest większe, jeśli siedzimy, zakładając nogę na nogę.
 • Nadmiar słońca. Bezpośrednia ekspozycja na słońce, bez ochrony przeciwsłonecznej, może wywołać pękające naczynka na twarzy. Dotyczy to szczególnie osób o jasnej karnacji.

3. Leczenie pękniętych naczynek

W leczeniu pękniętych naczynek stosuje się skleroterapię. Jest to metoda polegająca na wstrzykiwaniu w naczynka substancji, która powoduje zlepianie się ścianek naczynia. Inną metodą jest zastosowanie lasera pulsującego barwnikowego. Laser powoduje zniszczenie ścianek naczynia, które następnie zostają wchłonięte przez organizm. Inne tkanki nie ulegają zniszczeniu. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ale wymaga kilku wizyt u specjalisty. Obecnie często łączy się obie te metody, co daje gwarancję długotrwałego efektu.
Elektrokoagulacja, a więc zamykanie naczynek za pomocą prądu o bezpiecznym natężeniu dla skóry, jest obecnie rzadziej stosowana, ze względu na jej mniejszą skuteczność. Podobnie jest ze stosowaniem intensywnej wiązki światła IPL, która jest mało precyzyjna i przeznaczona głównie dla osób o jasnej karnacji.


Bibliografia

 • Kern P., Perrin M., Ramelet A., Żylaki i teleangiektazje, Via Medica, Gdańsk 2004, ISBN 83-89493-03-9
 • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
 • Noszczyk W. Żylaki i inne choroby żył, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3142-7

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
1

Komentarze

Pytania do specjalistów

Domowe sposoby na pękające naczynka

Witam serdecznie, mam problem z cerą, pękają mi naczynka, szczególnie jest to widoczne wokół nosa, wcześniej używałam kremu specjalnie na naczynka, ale szczerze mówiąc nie pomógł, czy są jakieś sprawdzone sposoby na pękające naczynka? czy można sobie...

Pękające naczynka u dwuipółletniego dziecka

Moja 2 i pół letnia córka ma pękające naczynka na podstawie karku i zaczynają jej pękać też na policzkach.Boje się ze to jakiś obiaw.Proszę o rady jak temu zapobiegac i czy to cos poważnego.Jest szansa ze zniką te ktore juz popękały ? Ma dość jasną karnacje...

Odpowiada: Mikołaj Cyganok Mikołaj Cyganok i 1 inny
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Objawy żylaków

Objawy żylaków Rodzaje żylaków

Żylaki bardzo często traktowane są jako defekt eststyczny nóg. Żylaki kojarzą nam się zwykle z brzydkimi żyłami na nogach, ale to wcale nie jedyny ich rodzaj. Są przecież żylaki odbytu, żylaki przełyku, pochwy i macicy czy wreszcie żylaki,...

Objawy żylaków Żylaki a zmiany skórne

(...) ój.(zmiany troficzne skóry, zmiany troficzne, Objawy żylaków, Zmiany skórne, Choroby układu...

Objawy żylaków Skurcze a chromanie przestankowe

(...) choremu powrót do pełnej aktywności życiowej i zawodowej oraz zapobiega skróceniu długości życia.(Objawy...

Objawy żylaków Uczucie ciężkich nóg

(...) łatwiej jest zapobiegać chorobie żylakowej, niż leczyć jej następstwa.  (krążenie krwi w nogach, Objawy żylaków,...

Objawy żylaków Owrzodzenia żylne

Żylaki podudzi są problemem dotyczącym dużej części społeczeństwa. Dla większości chorujących osób najpoważniejszą niedogodnością jest defekt kosmetyczny. To jednak nie do końca prawda. Trzeba pamiętać, że nieleczona przewlekła choroba żylna może...

Objawy żylaków Najczęstsze objawy żylaków

(...) na skórze, a w przypadku żylaków przełyku nawet śmierć. (Objawy żylaków, Choroby układu krążenia,...

Objawy żylaków Jak wyglądają żylaki?

(...) óre występują w intymnych miejscach są wstydliwą dolegliwością.(Objawy żylaków, jak wyglądają hemoroidy, jak rozpoznać hemoroidy,...

Cera naczynkowa Pękające naczynka na twarzy

Silny rumień skóry oraz nieestetyczne pajączki to nieodłączna cecha cery naczyniowej. Dowiedz się jak ją pielęgnować, aby uniknąć pojawienia się na jej powierzchni powyższych zmian.

Ciało Pękające pięty

Pękające pięty to bolesna dolegliwość, która może być nawet niebezpieczna dla zdrowia. Skóra na piętach jest grubsza od skóry pokrywającej inne części ciała. Zbudowana jest z warstw, które nieustannie się złuszczają i odnawiają....

pokaż 10 następnych