Trwa ładowanie...

Pieczenie w klatce piersiowej - o czym świadczy?

Avatar placeholder
13.04.2022 16:32
Pieczenie w klatce piersiowej może mieć wiele różnych przyczyn.
Pieczenie w klatce piersiowej może mieć wiele różnych przyczyn. (AdobeStock)

Pieczenie w klatce piersiowej to jeden z często zgłaszanych objawów w gabinetach lekarskich. Może występować samodzielnie lub razem z innymi dolegliwościami, takimi jak kłucie w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej czy ucisk. Przyczyna pieczenia w klatce piersiowej może być całkowicie niegroźna ale zdarza się, że wymaga pilnego wprowadzenia leczenia. Wszystkie niepokojące dolegliwości należy konsultować ze specjalistą, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Jaki może być powód piekącego bólu w klatce piersiowej?

spis treści

1. Objawy pieczenia w klatce piersiowej

Zwykle pieczenie w klatce piersiowej współwystępuje z odczuciami, takimi jak:

  • kłucie w klatce piersiowej,
  • piekący ból w klatce piersiowej,
  • uczucie gorąca w klatce piersiowej (ciepło w klatce piersiowej),
  • ściskanie w klatce piersiowej,
  • duszenie w klatce piersiowej,
  • rozpierający ból w klatce piersiowej,
  • pieczenie w mostku,
  • mrowienie w klatce piersiowej.
Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi?"

Pacjenci zgłaszają bardzo zróżnicowane dolegliwości, opisywany przez nich ból jest palący, gniotący, przeszywający, ostry lub tępy. Często pojawiają się również duszności, kłucia pod lewą piersią, szczypanie w klatce piersiowej czy łaskotanie w klatce piersiowej.

Pieczenie może trwać bez względu na przyjmowaną pozycję ciała lub nasilać się np. podczas schylania się czy leżenia. Dyskomfort może utrzymywać się przez wiele godzin lub trwać jedynie przez kilka minut.

Niekiedy objawom towarzyszy zmieniony rytm serca, spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zawroty głowy czy drętwienie ręki.

2. Co może oznaczać pieczenie w klatce piersiowej?

Ból klatki piersiowej i uczucie pieczenia w klatce piersiowej może mieć bardzo wiele różnych przyczyn, w związku z czym wszystkie niepokojące dolegliwości należy konsultować z lekarzem.

Palenie w klatce piersiowej może być wynikiem chorób układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego, mięśniowo-szkieletowego, nerwowego czy oddechowego.

W niektórych przypadkach ból i pieczenie w klatce piersiowej może stanowić zagrożenie dla życia. Nagłe wystąpienie dolegliwości i ich stopniowe pogarszanie się może świadczyć o zawale serce, niestabilnej dławicy, zatorowości płucnej czy tętniaku aorty.

Pieczenie w okolicy serca może wymagać wprowadzenia leczenia lub mieć błahą przyczynę i nie stanowić żadnego zagrożenia. Ucisk i pieczenie w klatce piersiowej może być wynikiem schorzeń struktur klatki piersiowej (np. mięśni) czy nawet refluksu żołądkowo-przełykowego.

3. Pieczenie w klatce piersiowej a zgaga

Pieczenie w klatce piersiowej może być spowodowane przez zgagę, nagłe uczucie palenia zazwyczaj lokalizuje się tuż za mostkiem, w dołku podsercowym, może też kierować się ku górze, aż do gardła.

Przyczyny zgagi to:

  • spożycie niektórych produktów, na przykład czekolady, mięty pieprzowej, napojów z kofeiną, tłustych potraw i alkoholu,
  • pozycja ciała – kwas żołądkowy częściej cofa się do przełyku w pozycji leżącej lub w trakcie schylania się,
  • wykonywanie czynności, które zwiększają nacisk na żołądek, na przykład podnoszenie ciężarów, kaszel, nadwaga czy ciąża,
  • niektóre choroby, na przykład cukrzyca, przepuklina lub choroby autoimmunologiczne,
  • przyjmowanie niektórych leków, na przykład na osteoporozę,
  • spożywanie pikantnych potraw, cytrusów, pomidorów i sosów pomidorowych,
  • palenie papierosów.

Po czym poznać, że pieczenie w klatce piersiowej to właśnie zgaga? Dyskomfort związany z tą dolegliwością odczuwany jest zwykle w klatce piersiowej, ale może rozszerzyć się na gardło, szczęki czy ręce.

Niekiedy pacjenci zgłaszają również ból w klatce piersiowej i plecach, pieczenie w mostku czy ból w przełyku i klatce piersiowej. Zdarza się również, że zgaga mylona jest z dyskomfortem w klatce piersiowej, który pojawia się na skutek zawału serca.

Zgaga pojawia się zwykle po 30-60 minutach od posiłku. Ból i pieczenie w przełyku i klatce piersiowej nasila się podczas leżenia, schylania do przodu i wysiłku podczas oddawania stolca. Dolegliwości zmniejszają się, gdy chory stoi wyprostowany, połyka ślinę lub wodę, a także przyjmuje leki zobojętniające kwas. Jakie inne sygnały wskazują na zgagę?

  • ból w mostku po jedzeniu,
  • kwaśny posmak w ustach,
  • uczucie, jakby miało się coś w gardle,
  • trudności z połykaniem.

Jeżeli mimo przyjmowania leków pieczenie w klatce piersiowej pojawia się coraz częściej, ponad 3 razy w tygodniu przez więcej niż dwa tygodnie, warto skonsultować się z lekarzem. Częsta zgaga może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Choremu, który odczuwa pieczenie w klatce piersiowej, podaje się leki zobojętniające kwas. Niekiedy konieczna jest operacja, aby uniknąć inwazyjnych metod leczenia, warto wprowadzić kilka zmian do trybu życia. Jak to zrobić?

  • spożywaj mniejsze porcje,
  • zrezygnuj z napojów, zawierających kofeinę,
  • ogranicz spożycie czekolady, mięty pieprzowej, smażonych i tłustych potraw, pikantnych dań, owoców cytrusowych, pomidorów i sosów pomidorowych,
  • po jedzeniu nie schylaj się i nie zakładaj obcisłych ubrań,
  • nie leż przez 3 godziny po posiłku,
  • zadbaj o prawidłową masę ciała,
  • ogranicz spożycie alkoholu,
  • zrezygnuj z palenia papierosów.

4. Choroby układu sercowo-naczyniowego

Pieczenie w klatce piersiowej przywodzi na myśl atak serca i poważne zagrożenie dla życia. Warto mieć na uwadze, że każda z chorób sercowo-naczyniowych ma nieco inne objawy.

Zawał serca to zazwyczaj gwałtowny ból zlokalizowany w centralnej części klatki piersiowej. Dodatkowo promieniuje on do lewego barku i żuchwy. Pacjenci opisują to uczucie jako kłujące pieczenie o dużym nasileniu, które trwa około 30-40 minut.

Pozostałe dolegliwości to nudności, osłabienie, duszności oraz ból pomiędzy łopatkami. Podobne symptomy mogą wskazywać także na zapalenie mięśnia sercowego, różnica polega na występowaniu gorączki, dużego przemęczenia i trudności z oddychaniem nawet po niewielkim wysiłku.

Dodatkowo pieczenie serca nasila się na skutek leżenia na lewym boku lub plecach i spacerowania. Natomiast ucisk w klatce piersiowej i plecach staje się mniejszy w czasie siedzenia i pochylania się do przodu.

Podobne objawy wywołuje często diagnozowana dławica piersiowa, która jest przyczyną pieczenia w klatce piersiowej i plecach o charakterze tępego ucisku.

Zazwyczaj obejmuje on dodatkowo ramiona, żuchwę, szyję, a nawet nadbrzusze. Symptomy te trwają maksymalnie 15 minut, znikają na skutek odpoczynku lub przyjęcia nitrogliceryny.

Rozwarstwienie aorty objawia natomiast nagły i bardzo intensywny ból w klatce piersiowej, który rozchodzi się do brzucha i pleców. Charakterystyczna jest też wzmożona potliwość, zawroty głowy i wymioty.

Objawy zapalenia osierdzia to z kolei pieczenie i bóle zamostkowe, promieniujące do barków i pleców, ból nasila się w trakcie leżenia i połykania. Pacjenci zgłaszają również duszności, ucisk w klatce piersiowej i kaszel, a nawet pieczenie w płucach.

5. Choroby układu oddechowego

Pobolewanie w klatce piersiowej, kłucia i pieczenie w klatce piersiowej mogą być wynikiem zapalenia płuc. Ból wzrasta w czasie wdechu, pojawia się również suchy kaszel, ból w klatce piersiowej przy kaszlu, wysoka gorączka i duszności.

Zatorowość płucną objawia natomiast ostre palenie w klatce piersiowej, nasilające się podczas wdechu. Charakterystyczny jest także wzrost pulsu i suchy kaszel. Odma opłucna odpowiada z kolei za bladość skóry, osłabienie, płytki oddech i ból w klatce piersiowej oraz omdlenia.

6. Choroby układu pokarmowego

Gorąco w klatce piersiowej oraz ból w klatce piersiowej w nocy mogą być jednymi z objawów choroby wrzodowej, obejmującej dwunastnicę lub żołądek.

Ból zlokalizowany jest w obszarze nadbrzusza, można opisać go jako tępy i długotrwały. W przypadku wrzodów dwunastnicy pojawia się w nocy lub tuż po przebudzeniu i słabnie po spożyciu posiłku.

Wrzody żołądka wyróżnia natomiast nasilanie się bólu i ucisku w klatce piersiowej po jedzeniu. Piekący ból w mostku może być objawem pęknięcia przełyku, dolegliwości koncentrują się zwykle w okolicach zamostkowych.

Charakterystyczne są również wymioty, wysoka temperatura ciała i duszności. Zgaga, ból w klatce piersiowej może wskazywać z kolei na refluks żołądkowo-przełykowy. Zazwyczaj ból przełyku i klatki piersiowej promieniuje do pleców, pojawia się też uporczywe pieczenie w przełyku po jedzeniu, a nawet w nocy.

Delikatny ból w klatce piersiowej może być wynikiem zapalenia trzustki, ból występujący w przebiegu tej choroby pojawia się po około 15 minutach od zjedzenia pokarmu, koncentruje się w nadbrzuszu, ale rozchodzi się aż do pleców i klatki piersiowej.

7. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego

Choroby układu mięśniowo-szkieletowego mogą powodować szereg objawów, obejmujących klatkę piersiową, najpopularniejsze to:

  • ból w klatce i plecach,
  • uczucie zimna w klatce piersiowej,
  • zatykanie w klatce piersiowej,
  • ból w klatce przy kaszlu,
  • bóle mięśni w klatce piersiowej,
  • bóle kości klatki piersiowej,
  • ból przepony przy kaszlu,
  • pieczenie pod piersiami,
  • pieczenie ramion,
  • ból w środkowej części klatki piersiowej,
  • bóle mięśni klatki piersiowej i pleców.

Wymienione dolegliwości mogą być wynikiem stanu zapalnego stawów, mostka, żeber lub obojczyka, ale również być skutkiem uderzenia lub urazu. Zwykle pieczenie klatki piersiowej najsilniejsze jest na jej przedniej części, nasila się podczas ruchu i kaszlu. Zdarza się również, że zaczerwieniona klatka piersiowa jest wrażliwa na dotyk.

8. Pieczenie w klatce piersiowej a nerwica

Nadmiar stresu i długotrwałe napięcie może odpowiadać za nerwobóle, zlokalizowane w okolicy serca oraz ataki paniki. Nerwica może odpowiadać za pieczenie w klatce piersiowej po lewej stronie, ból w mostku i plecach, kłucie z lewej strony pod piersią, pieczenie w dołku czy ucisk w klatce piersiowej w nocy.

Bardzo często pacjenci odczuwają także drętwienie rąk, zawroty głowy, duszności, wzrost ciśnienia krwi czy przewlekłe zmęczenie. Nerwica może być wywołana przez traumę z przeszłości, albo być efektem trybu życia i braku umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Niepokojące dolegliwości, takie jak bóle zamostkowe w klatce piersiowej, ból w śródpiersiu czy ściskający ból w klatce piersiowej mogą pojawiać się sporadycznie, na przykład w trakcie ataku paniki.

Zdarza się, że utrzymują się stale, a nasilenie bólu nie zmienia się w zależności od pozycji ciała ani pory dnia. Nerwica wpływa negatywnie na samopoczucie, a objawy sugerują poważne problemy ze zdrowiem.

Pacjenci bardzo często zgłaszają uczucie duszenia w klatce piersiowej, bóle za mostkiem, dławiący ból w klatce piersiowej, drapanie w klatce piersiowej, kłucie w klatce piersiowej po środku, a nawet pieczenie pleców.

Często u jednej osoby rozpoznaje się kilka różnych symptomów, na przykład wysokie ciśnienie i ból w klatce piersiowej, kłucie w dołku, tępy ból serca i delikatny ucisk w klatce piersiowej.

Może pojawiać się też pieczenie w przełyku, a nawet odruchy kaszlu. Długotrwałe napięcie organizmu przekłada się też na dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Wówczas pacjent zgłasza bóle mięśniowe w klatce piersiowej, ból w mostku przy kaszlu, ból kości klatki piersiowej czy pieczenie pleców.

Zobacz też:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze