Trwa ładowanie...

Piedra - odmiany, objawy, leczenie

Avatar placeholder
09.07.2021 12:33
Piedra
Piedra

Piedra, czyli z hiszpańskiego „kamień”, to powierzchowna infekcja grzybicza włosów. Choroba dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na piedrę narażone są osoby w każdym wieku, choć jedna z jej odmian, czarna piedra, najczęściej występuje o osób młodych. Choroba powoduje łamanie włosów. Choroby grzybicze włosów, takie jak piedra, są stosunkowo powszechne, ale dla wielu osób zgłoszenie się z nimi do lekarza nie jest łatwe. Chorzy często odczuwają zakłopotanie i odwlekają moment wizyty u lekarza. Takie zachowanie jest dużym błędem.

spis treści

1. Odmiany i przyczyny piedry

Wyróżnia się dwa rodzaje piedry: czarną i białą, występujące w różnych warunkach klimatycznych. Czarna piedra jest najbardziej powszechna w tropikalnych regionach Ziemi, gdzie klimat jest gorący i wilgotny. Z kolei biała piedra jest częstsza w klimacie umiarkowanym lub półtropikalnym. Ta odmiana choroby jest dość powszechna na południu Stanów Zjednoczonych. Warto pamiętać, że te dwa rodzaje piedry dotykają włosów w różnych miejscach na ciele.

Czarna piedra to grzybica skóry głowy, podczas gdy biała piedra występuje we włosach łonowych, pod pachami, w brodzie, wąsach oraz brwiach lub rzęsach. Wyjątkiem jest biała piedra w Brazylii, która dotyka głównie włosów na głowie. Biała piedra występuje nie tylko u ludzi, ale też u koni i małp, natomiast czarna tylko u małp i ludzi. Obydwa typy piedry prowadzą do łamania się włosów, ponieważ łuska jest osłabiona. Źródłem infekcji w przypadku czarnej piedry są organizmy żyjące w ziemi lub w stojącej wodzie i zbożach. Źródło białej piedry żyje w ziemi, powietrzu, wodzie, substancjach roślinnych, plwocinie lub na powierzchni ciała. Jednak sposób zarażania się nie jest do końca znany.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"
Grzyby Piedra hortae
Grzyby Piedra hortae

Grzyby Piedra horta (Piedraia hortae).

zobacz galerię

2. Objawy piedry

Choroba grzybicza włosów u wielu pacjentów może przebiegać bezobjawowo. Chorzy mogą nie być w stanie zauważyć niewielkich guzków na włosach, jednak mogą je czuć pod palcami lub słyszeć metaliczny dźwięk podczas czesania włosów. W przypadku białej piedry pojawiają się nieregularne, białe, kremowe lub brązowe miękkie guzki lub galaretowate powłoki włosów, które z łatwością można oddzielić od włosów. Nie występują zmiany skórne. Biała piedra zwykle pojawia się we włosach na brodzie, wąsach, w okolicach intymnych i pod pachami. Zmiany we włosach na głowie są rzadkością, ale niekiedy rzeczywiście się zdarzają i powodują zniszczenie włosów. Natomiast czarna piedra objawia się ciemnymi, mocno przyczepionymi do włosów guzkami, które osiągają nawet kilka milimetrów średnicy. W dotyku guzki są twarde. Ten rodzaj piedry pojawia się najczęściej na głowie i wrasta we włosy, prowadząc do ich łamania się. W przypadku czarnej piedry także nie pojawiają się zmiany na skórze.

3. Leczenie piedry

Choroby grzybicze włosów leczy się zwykle poprzez obcięcie lub zgolenie włosów. Podaje się także środki przeciwgrzybicze i terbinafinę. Podjęcie leczenia jest istotne, między innymi ze względu na samopoczucie i samoocenę chorego. Co ciekawe, czarna piedra bywa używana jako środek do przyciemniania włosów przez panamskich Indian. Pielęgnują oni tę chorobę, by uzyskać pożądany odcień włosów. W tym celu unikają stosowania oleju na włosy, gdyż usuwa on objawy infekcji grzybiczej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze