Pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik pospolity jest problemem nie tylko nastolatków, ale coraz częściej dotyka także ludzi dorosłych. Chorobę tę należy leczyć pod kontrolą dermatologa, bez względu na wiek pacjenta. W osiągnięciu pozytywnych rezultatów terapii konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji cery. Trądzik pospolity (acne vulgaris) związany jest z nadczynnością gruczołów łojowych. Cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych.

Spis treści:
 1. 1. Jak dbać o skórę trądzikową?
 2. 2. Kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej
  1. 2.1. Składniki kosmetyków do cery trądzikowej
 3. 3. Inne sposoby na trądzik
  1. 3.1. Zioła na trądzik
  2. 3.2. Opalanie a trądzik
  3. 3.3. Domowe sposoby na trądzik
 4. 4. Czego nie robić przy skórze trądzikowej?

1. Jak dbać o skórę trądzikową?

Trądzik pospolity to choroba przewlekła, jej leczenie jest długie i trudne. Pielęgnacja skóry trądzikowej ma ogromne znaczenie zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu powstawaniu kolejnych zmian. W zależności od fazy choroby, lekarz dermatolog dobiera odpowiednie kosmetyki do cery trądzikowej oraz leki.

Problemy z trądzikiem
Problemy z trądzikiem Trądzik pospolity cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów...

W przypadku ciężkiego trądziku, przy otrzymywaniu znacznych ilości leków, chory powinien wybrać do pielęgnacji delikatne produkty. Jeśli natomiast postać trądziku jest łagodna, wówczas wskazane jest stosowanie stricte przeciwtrądzikowych preparatów.

Wśród głównych zaleceń służących poprawie wygładu skóry znajdują się:

 • Stosowanie żelu antybakteryjnego do mycia twarzy.
 • Przemywanie skóry twarzy tonikiem antybakteryjnym (także w ciągu dnia, w celu odświeżenia).
 • Stosowanie kremu na dzień o właściwościach matujących i antybakteryjnych.
 • Stosowanie na noc kremu antybakteryjnego, który reguluje pracę gruczołów łojowych.
 • Stosowanie żelu bądź kremu pod oczy.
 • Stosowanie kostki dermatologicznej: jej właściwości czyszczące i antybakteryjne są odpowiednie do pielęgnacji cery trądzikowej. Kostka dermatologiczna używana zamiast mydła nie pieni się.
 • Raz w tygodniu wykonanie peelingu bądź nałożenie maseczki oczyszczającej (warunkiem jej zastosowania jest brak zmian ropnych).
 • Stosowanie latem kremów z filtrem UVA/UVB.
 • Dieta bogata w owoce i warzywa (istotna jest równowaga witaminowo-mineralna); mleko i przetwory mleczne także korzystnie wpływają na wygląd skóry.
 • Uzupełnianie diety witaminami A, B2, B5 oraz solami cynku.
 • Stosowanie do makijażu tylko kosmetyków antybakteryjnych.

Warunkiem powodzenia w leczeniu są cierpliwość i systematyczność. Do zabiegów przeciwtrądzikowych stosowane są kosmetyki do cery trądzikowej łatwo przyswajalne przez skórę, które działają uzupełniająco i regenerująco na skórę, ograniczają rozwój bakterii, leczą stany zapalne, ochraniają skórę.

Poza tym zadbaj o formę fizyczną, ćwiczenia pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry, nie zapominaj jednak o umyciu się po wysiłku, w przeciwnym razie trądzik nasili się.

2. Kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej

Niektóre kosmetyki, jak kremy nawilżające czy kosmetyki do makijażu, mogą sprzyjać pojawianiu się trądziku lub go utrzymywać. Aby uniknąć tego problemu, należy zawsze wybierać kosmetyki z adnotacją "niekomedogenne", to znaczy, że nie powodują powstawania zmian trądzikowych.

Co ciekawe, również niektóre kosmetyki do włosów, m.in. wazelina do włosów kręconych, mogą powodować trądzik, szczególnie na czole, przy cebulkach włosowych.

Jak pielęgnować cerę trądzikową? Odtwórz wideo
Jak pielęgnować cerę trądzikową? Problemy z cerą trądzikową dotyczą osób w każdym wieku....

Używaj kremów do cery tłustej niekomedogennych. W żadnym przypadku nie stosuj kremów do cery suchej.Uważaj na kremy perfumowane, które mogą dodatkowo uwrażliwiać i podrażniać skórę.Kosmetyki do makijażu nie są zalecane dla osób z cerą trądzikową. Można natomiast używać kremów nawilżająco-matujących. Jeśli trądzik jest bardzo widoczny i kłopotliwy, lekarz może przepisać specjalny produkt kryjący, który skutecznie maskuje wszelkie krostki.Unikaj wszelkiego rodzaju pudrów brązujących, które sprzyjają powstawaniu trądziku.

Cera trądzikowa jest niezwykle wymagająca, dlatego osoby z tym typem cery muszą zwracać szczególną uwagę na kosmetyki do pielęgnacji i makijażu. Warto stosować kosmetyki dostępne w aptece, które nie podrażniają skóry i wspomagają leczenie zmian trądzikowych. Należy również mieć na uwadze, że trądzik wymaga pielęgnacji długofalowej. Zaprzestanie stosowania kosmetyków do cery trądzikowej często skutkuje nawrotem trądziku. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skórę twarzy należy regularnie oczyszczać z kurzu, brudu i makijażu. Nie należy jednak przesadzać z tego typu zabiegami, gdyż mogą one przynieść odwrotny rezultat – skóra może stać się przesuszona i podrażniona. Zatem twarz i szyję wystarczy przemyć dwa razy dziennie, stosując nieoleiste kosmetyki, najlepiej w postaci pianek bądź żeli. Częstsze mycie wzmaga łojotok. W pielęgnacji skóry trądzikowej należy unikać używania zwykłego mydła, ponieważ wzmaga ono produkcję łoju przez gruczoły oraz nadaje skórze odczyn zasadowy, co sprzyja rozwojowi bakterii. Nie należy także używać produktów na bazie alkoholu, które oprócz przesuszania i podrażniania, prowadzą do pogorszenia się kondycji skóry. Po umyciu i spłukaniu twarzy letnią wodą należy nanieść krem nawilżający bądź nawilżająco-matujący.

 • Złuszczanie

Działanie preparatów przeciwtrądzikowych opiera się na hamowaniu powstawania zaskórników, złuszczaniu rogowaciejącego naskórka, zmniejszaniu łojotoku, a także działaniu antybakteryjnym. Większość preparatów „odżywczych” jest wzbogacona woskami, olejami roślinnymi oraz innymi składnikami tłuszczowymi, które mogą przyczynić się zatykania ujścia gruczołu łojowego, dlatego nie są wskazane w pielęgnacji cery trądzikowej.

 • Matowanie

Działanie czynników zewnętrznych, takich jak kurz czy pocenie się, mogą nasilać powstawanie zmian trądzikowych. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką chusteczki lub płatki oczyszczające, które pozwolą na oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, nie powodując jej podrażnienia. W przypadku osób, których problemem jest nadmierny połysk skóry, dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie bibułek matujących, które doskonale pochłaniają serum i świetnie nadają się do odświeżenia makijażu.

 • Wysuszanie

W celu likwidacji pojedynczych zmian można stosować specjalne żele lub plasterki punktowe, które działają antybakteryjnie i wysuszająco. Zalecane jest także wykonywanie raz w tygodniu peelingu, szczególnie chemicznego, który delikatnie złuszczając naskórek, powoduje wygładzenie i rozjaśnienie cery.

 • Maskowanie

Obecnie dostępne są na rynku kosmetyki oparte na beztłuszczowych składnikach. Niekiedy kosmetyki te mają również działanie antybakteryjne. Należą do nich m.in. korektory służące do maskowania pojedynczych zmian skórnych, działające dodatkowo antybakteryjnie.

2.1. Składniki kosmetyków do cery trądzikowej

 • Siarka i wyciągi roślinne

W preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry ze skłonnością do łojotoku wykorzystuje się antyseptyczne właściwości siarki. Skuteczne w walce z tego typu dysfunkcją skóry są również aminokwasy zawierające ten pierwiastek, między innymi N-acetylometionina i N-acetylocysteina, które regulują ilość wydzielanego łoju. Często także występuje kamfora, która działa przeciwzapalnie, keratolitycznie, dezynfekująco, a także poprawia ukrwienie skóry. Wśród innych preparatów bardzo często stosowane są wyciągi z roślin, np. ekstrakt z rumianku, szałwii, nagietka, rozmarynu, kory dębu, oczaru wirginijskiego czy też brzozy.

 • Kwasy

Ważnymi składnikami są też kwasy octowe (AHA). Ważną rolę spełniają także wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy NNKT – linolowy, linolenowy, arachidonowy. Kwasy te wchodzą w skład naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, a ich niedobór może w konsekwencji prowadzić do powstawania trądziku.

 • Propolis

Chętnie wykorzystywany jest też propolis, czyli tzw. kit pszczeli. Jest to lepka substancja żywiczna, wytwarzana przez pszczoły, o barwie żółtej, zielonej lub brunatnej i przyjemnym, aromatycznym zapachu. Propolis charakteryzuje silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest on skutecznym środkiem w leczeniu wielu stanów zapalnych i ropnych. Jego ekstrakty wykazują działanie znieczulające i antyutleniające. Ograniczają powstawanie zaskórników, zapobiegają nadmiernemu jej przetłuszczaniu, regenerują uszkodzoną skórę. Z tego też powodu bardzo chętnie są one wykorzystywane nie tylko w preparatach przeciwtrądzikowych, ale także w płynach po goleniu, dezodorantach, mydłach.

W preparatach przeciwtrądzikowych bardzo często stosowany jest nadtlenek benzoilu, który działa keratolitycznie i przeciwbakteryjnie. Podobne efekty można uzyskać za pomocą kwasu azelainowego. Zmniejsza liczbę Pityrosporum acnes. Związek ten ponadto ogranicza proces melanogenezy, dzięki czemu przydatny jest przy zmniejszaniu przebarwień pozapalnych.

 • Tlenek cynku

W preparatach do skóry tłustej wykorzystywany jest także tlenek cynku, który absorbuje nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, dzięki czemu wspomaga proces łagodzenia łojotoku. Jego działanie nie różni się znacznie od pozostałych preparatów. Stosowany jako składnik maści i zasypek ma działanie antybakteryjne i przyspieszające gojenie się ran. Ponadto tlenek cynku absorbuje promienie ultrafioletowe, nie rozpuszcza się w wodzie, jest odporny na światło, stąd jego wykorzystanie w filtrach UVA/UVB.

3. Inne sposoby na trądzik

3.1. Zioła na trądzik

Oprócz szeroko stosowanych preparatów kosmetycznych warto pamiętać, że poprawa przemiany materii przynosi równie znaczące korzyści. Pomocne w kuracji mogą okazać się zioła, np. herbatka z kopru włoskiego, fiołka trójbarwnego, rumianku czy szałwii. Aromaterapia, często pomijana, także może przynieść zadowalające rezultaty (olejek z drzewa herbacianego, olejek petitgrain, lawendowy, jałowcowy czy cytrynowy). Olejków w aromaterapii nie należy jednak stosować bezpośrednio na skórę, można natomiast rozcieńczać je wodą bądź dodawać do kremu lub maseczki (jedna kropla).

3.2. Opalanie a trądzik

Wiele osób zapomina, jak istotną rolę w tworzeniu się zmian trądzikowych odgrywa słońce. Istnieje błędne przeświadczenie, że promienie słoneczne działają przeciwtrądzikowo. Mają, co prawda, działanie antybakteryjne i wysuszające skórę, ale jest to efekt krótkotrwały. Opalanie się – zarówno na słońcu, jak i w solarium – powoduje pogrubienie warstwy rogowej naskórka i zmniejszenie widoczności stanów zapalnych. Jednak gdy okres silnego nasłonecznienia się kończy, warstwa ta ulega ścieńczeniu i wszystkie ukryte pod nią zmiany uwidaczniają się. Ponadto wiele preparatów stosowanych na skórę trądzikową uwrażliwia skórę na działanie promieni ultrafioletowych, co w konsekwencji może prowadzić do podrażnienia skóry. Dlatego zawsze przed wyjściem z domu i mniej więcej co 2 godziny, przy dużej ekspozycji na słońce, należy nakładać silne filtry UVA/UVB na twarz.

3.3. Domowe sposoby na trądzik

Oprócz specjalistycznych metod stosowanych u kosmetyczki istnieją sprawdzone domowe sposoby na trądzik, służące pielęgnacji skóry trądzikowej. Jest to np. kompres z ziół (zaparzyć skrzyp i krwawnik, ostudzić, aby się nie poparzyć i nałożyć na twarz na 20 minut). Inną metodą jest maseczka z drożdży – łyżkę stołową drożdży należy rozkruszyć i wymieszać z dwoma łyżeczkami letniego mleka, nałożyć papkę na twarz i zmyć po 20 min.

4. Czego nie robić przy skórze trądzikowej?

 • Nie używać wody i mydła do mycia twarzy.
 • Nie stosować preparatów odkażających na bazie alkoholu.
 • Nie opalać się zbyt długo.
 • Nie usuwać samodzielnie krostek ani zaskórników.
 • Unikać dotykania twarzy rękoma.
 • Nie chować czoła pod grzywką (brak powietrza).
 • Ograniczyć używki, takie jak kawa, papierosy.
 • Unikać ostrych przypraw, słodyczy, soli w dużych ilościach.

W pielęgnacji cery trądzikowej nie powinno się stosować preparatów działających agresywnie, nadmiernie odtłuszczających, z zawartością alkoholu. Cera trądzikowa to cera wrażliwa, wymagająca specjalnej pielęgnacji. Stosowane przez kosmetyczkę zabiegi powodują odnowę skóry, przywracają prawidłowe pH, przyczyniają się do ścieńczenia warstwy rogowej naskórka (peelingi), poprawiają ukrwienie, dotleniają oraz uelastyczniają skórę.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj
~magda
~magda

do mycia twarzy polecam pianke z firmy lichtena - do kupienia tylko w aptekach, ale w koncu znalazlam ideal! nie ma alkoholu, nie podraznia i NIE WYSUSZA! moja cera nigdy nie byla w lepszej kondycji.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Czy puder szkodzi?

Witam:) Mam 13 lat i cerę trądzikową. Codziennie używam pudru sypkiego. Nakładam go głównie...

dr n. med. Małgorzata Salamon Porady udziela dr n. med. Małgorzata Salamon specjalista dermatolog i wenerolog.
Jak pozbyć się bolących krost z twarzy?

Mam 23 lata, jestem kobietą. Nigdy nie miałam większego problemu z wypryskami na twarzy. Na...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~kate1618 Forum Uroda 5 odpowiedzi Trądzik u dorosłych ~kate1618:

Witam! Moim problemem jest nietypowy trądzik w dodatku nasilony w postaci grudek i krost na...

Artykuły Cera trądzikowa

Cera trądzikowa Pielęgnacja cery z niedoskonałościami

W dzisiejszych czasach niedoskonałości skóry ma praktycznie każdy. Idealna skóra jest jędrna, gładka i odpowiednio napięta. Właściwie reaguje na czynniki atmosferyczne, bo jest dobrze nawilżona i odżywiona. Niewidoczne są na jej powierzchni...

Dieta dla cery trądzikowej
Cera trądzikowa Dieta dla cery trądzikowej

(...) w pryszcze. Cera trądzikowa charakteryzuje się nawrotami problemów skórnych. Jej stan może być dobry do czasu, gdy...

Cera trądzikowa Problem cery trądzikowej

Zmiany trądzikowe powstają przy ujściu wąskich „rurek" w skórze, zwanych mieszkami włosowymi. W ich pobliżu znajdują się liczne gruczoły łojowe, które wydzielają łój (tzw. sebum). Wydzielina ta wnika do mieszków...

Domowa maseczka na trądzik
Cera trądzikowa Domowa maseczka na trądzik

Domowa maseczka na trądzik to świetny sposób na pryszcze i krosty. Chociaż dostępne są różne kosmetyki dla cery trądzikowej, czasami najskuteczniejsze są preparaty domowej roboty. Niektóre naturalne produkty zawierają witaminy, mikro-...

Cera trądzikowa Maseczka na wągry

Zaskórniki, zwane inaczej wągrami, są częstym problemem skóry mieszanej i tłustej. Szczególne nasilenie tych zmian widoczne jest w przypadku osób w nastoletnim wieku. Skutecznym sposobem zwalczającym te nieestetyczne zmiany skórne jest odpowiednia...

Cera trądzikowa Maseczki oczyszczające

Wiele z nas toczy nieustanną walkę z niedoskonałościami skóry takimi jak nieestetyczne zaskórniki i krostki. Z tego powodu rozmaite zabiegi oczyszczające są bardzo popularne. Kilka razy w tygodniu stosujemy specjalne maski oczyszczające,...

Cera trądzikowa Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Czy zdarza ci się patrzeć w lustro i z niedowierzaniem widzieć w nim nie tylko pierwsze zmarszczki, ale i pryszcze? Jeśli tak, nie jesteś jedyna. Coraz więcej dorosłych osób zmaga się bowiem z niedoskonałościami cery. Nawet osoby po 40. i 50. roku życia...

Cera trądzikowa Jak ukryć blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe są z reguły bardzo widoczne na powierzchni skóry i z tego względu często uprzykrzają życie osoby mającej ten problem. Wraz z upływem czasu widoczność tych zmian powinna się zmniejszać. Jednak do tego czasu ten defekt skórny może...

Jak usunąć blizny potrądzikowe?
Cera trądzikowa Jak usunąć blizny potrądzikowe?

Jak usunąć blizny potrądzikowe? Walka z bliznami po trądziku może przebiegać na kilka sposobów. Osoby, których twarze zostały oszpecone przez nieestetycznie wyglądające zmiany trądzikowe, mogą na przykład sięgnąć po preparaty zawierające witaminę E oraz...

Cera trądzikowa Sposób na trądzik przedmiesiączkowy

Trądzik przedmiesiączkowy jest niczym innym jak łagodną odmianą trądziku pospolitego, pojawiającą się u 60-70% kobiet, na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki. Może być także formą zaostrzenia się występującego już trądziku. Niekiedy pojawia się po...

Trądzik na plecach
Cera trądzikowa Trądzik na plecach

Obecność zmian trądzikowych w obrębie pleców jest wynikiem dokładnie takich samych przyczyn, jak w przypadku trądziku pospolitego okolicy twarzy. Do przyczyn tych zaliczamy nadprodukcję sebum skórnego oraz nadmierną proliferację martwych...

Sposoby na wągry
Cera trądzikowa Sposoby na wągry

Nieestetyczne, czarne kropki szpecą twoją twarz, plecy i dekolt? Nie możesz już patrzeć na swój nos i brodę pełną niedoskonałości? Koniecznie skorzystaj ze sposobów na wągry i ciesz się piękną i zdrową skórą. Wągry, inaczej zaskórniki - to kompleks wielu...

Sposoby na pryszcze
Cera trądzikowa Sposoby na pryszcze

Pryszcze to problem większości nastolatków. Nie zawsze oznaczają trądzik, chociaż to właśnie u osób z cerą trądzikową są najbardziej uciążliwe. W rzeczywistości pryszcze mogą pojawić się u każdego, a ich przyczyną może być wiele czynników. W okresie dojrzewania pojawiają się w wyniku zaburzenia równowagi hormonalnej, prowadzącej do zwiększonej produkcji sebum, które zatyka pory. Sposoby na pryszcze to farmakoterapia, przestrzeganie zasad higieny oraz metody naturalne. Domowe...

Piękna w święta i przez cały rok!
Cera trądzikowa Piękna w święta i przez cały rok!

Artykuł sponsorowany Święta to nie tylko czas zadumy i refleksji, ale również doskonała okazja, aby zadbać o swój wygląd. Wiele kobiet nie ma na to czasu, ale niekiedy wystarczy kilka chwil, aby zafundować swojej skórze odrobinę...

Najlepszy makijaż dla cery trądzikowej
Cera trądzikowa Najlepszy makijaż dla cery trądzikowej

Kosmetyki do makijażu są idealną metodą umożliwiającą tuszowanie niedoskonałości cery trądzikowej, takich jak grudki i krostki. Istotne jest to, aby dobierać odpowiednie dla tego rodzaju cery kosmetyki kolorowe. Czy wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze...

Blizny potrądzikoweOdtwórz wideo
Cera trądzikowa Blizny potrądzikowe

Trądzik to rodzaj schorzenia skóry występującego u 80% nastolatków oraz osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Dolegliwości mogą pojawić się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik torbielowaty i...

Jak pielęgnować cerę trądzikową?Odtwórz wideo
Cera trądzikowa Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Problemy z cerą trądzikową dotyczą osób w każdym wieku. Po 30. roku życia oraz w okresie menopauzalnym u kobiet mogą ... . Jednak cera trądzikowa to głównie problem wielu nastolatków w okresie dojrzewania. Na skórze pojawiają się wykwity ... óry. Zatkane pory skóry sprzyjają powstaniu stanów zapalnych, czarnych zaskórników, krost oraz grudek. Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, wielu zabiegów i systematyczności. Nie powinno się...

Jak prawidłowo dbać o skórę trądzikową?Odtwórz wideo
Cera trądzikowa Jak prawidłowo dbać o skórę trądzikową?

(...) że najwięcej pielęgnacji wymaga cera trądzikowa. Na powierzchni skóry trądzikowej występują rozszerzone pory z zask ... , a na starość nie ulega przesuszeniu jak skóra sucha. Niestety, cera trądzikowa charakteryzuje się nieestetycznym...

Czekoladowy mitOdtwórz wideo
Cera trądzikowa Czekoladowy mit

Czekolada to przysmak, któremu trudno się oprzeć. Jest uwielbiana przez wszystkich ze względu na aromat, różnego rodzaju dodatki w postaci bakalii czy owoców. Czekolada zasłużyła sobie na miano afrodyzjaka, ponieważ wyzwala pozytywne...

Produkty spożywcze dla cery trądzikowej
Cera trądzikowa Produkty spożywcze dla cery trądzikowej

Dieta trądzikowa powinna być przede wszystkim dietą zdrową i zbilansowaną. Nie znaczy to jednak, że jeżeli zdarzy się nam spożyć jakąś niezdrową potrawę, to od razu pojawią się na naszej cerze niedoskonałości. Ryba jest bogata w witaminę B2, która...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij