Pielęgnacja noworodka

Dbanie o noworodka to wielkie wyzwanie. Aby stawić mu czoła, potrzebna jest nie tylko wiedza o zasadach pielęgnacji noworodka, ale także znajomość własnego dziecka, którą nabywa się w miarę upływu czasu. Jakkolwiek opieka nad niemowlakiem jest niezwykle wyczerpującym zajęciem, przynosi rodzicom ogromną satysfakcję. I choć każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, warto pamiętać o istnieniu kilku uniwersalnych rad dotyczących pielęgnacji noworodka po porodzie.

Spis treści:
 1. 1. Karmienie noworodka
 2. 2. Odbijanie u noworodka
 3. 3. Kładzenie noworodka do łóżka
 4. 4. Zmiana pieluch i mycie noworodka

1. Karmienie noworodka

Istnieje kilka bezpiecznych i wygodnych sposobów na trzymanie noworodka. Bez względu na to, którą pozycję wybierzesz, pamiętaj o tym, aby podtrzymywać główkę i szyję dziecka. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji noworodka po porodzie jest odżywianie. Noworodki zwykle karmi się co trzy-cztery godziny, choć zdarzają się wyjątki jedzące nawet co jedną-dwie godziny. Z czasem dzieci jedzą rzadziej, za to czas posiłków wydłuża się.

Ciekawostką jest fakt, że dzieci karmione piersią jedzą częściej niż te odżywiane mlekiem z butelki, ponieważ mleko z piersi łatwiej się trawi. Mimo iż mleko podawane dzieciom zwykle odpowiada ich zapotrzebowaniu na płyny, czasem dzieci odwadniają się. Oznakami takiego stanu rzeczy są: odmowa przyjmowania pokarmu, wysuszona skóra i śluzówki, np. usta. Warto zwrócić uwagę na ilość pieluch zmienianych w ciągu doby. Jeśli ich liczba spada poniżej sześciu, są powody do zmartwienia. Z drugiej strony, nie należy dziecka przekarmiać. Dzieci dają znak, że są nakarmione, poprzez odwrócenie głowy od piersi lub butelki z mlekiem.

2. Odbijanie u noworodka

Noworodki mają tendencję do połykania powietrza podczas karmienia, przez co cierpią na zatrzymanie gazów. W związku z tym zdarza im się ulewać lub płakać z powodu odczuwanego dyskomfortu. Aby temu zaradzić, należy pamiętać o trzech sposobach na odbijanie:

 • usadź dziecko na swoim kolanie, podtrzymując jego główkę i klatkę piersiową, i delikatnie poklep je po plecach,
 • połóż dziecko na swoim kolanie twarzą do dołu i delikatnie poklep je po plecach,
 • obejmij ułożone pionowo dziecko ramieniem i delikatnie poklep je po plecach wolną dłonią.

3. Kładzenie noworodka do łóżka

Niektóre noworodki śpią przez dziesięć godzin dziennie, inne nawet przez 21 godzin. Większość dzieci nie przesypia nocy do czasu, aż osiągną wiek czterech miesięcy. Aby nauczyć noworodka, że noc jest przeznaczona do spania, warto zastosować się do następujących wskazówek:

 • Przez pierwsze dwa tygodnie po porodzie wieczorem wykąp noworodka, nakarm i przytulaj. Po jakimś czasie dziecko będzie zasypiać szybciej i nie będzie się budzić przez dłuższy czas.
 • Wieczorem wyłącz radio i telewizor, aby ułatwić dziecku zasypianie w ciszy.
 • Po wieczornym karmieniu i przytulaniu połóż noworodka od razu do łóżeczka. Możesz wtedy zaśpiewać znaną mu już piosenkę lub opowiadać bajki.
 • Zawsze kładź noworodka na plecach.

4. Zmiana pieluch i mycie noworodka

Noworodki zużywają do tuzina pieluch dziennie. Przy przewijaniu noworodka wystarczą wilgotna wata lub bezalkoholowa chusteczka nawilżona oraz krem lub maść do pielęgnacji pupy. Noworodki lubią być kąpane codziennie. Ułatwia im to zapamiętanie harmonogramu dnia i szybsze zasypianie. Niemowlęta bardzo lubią rutynowe, codziennie powtarzane czynności.
Pielęgnacja noworodka po porodzie nie jest łatwa, ale stosując się do wyżej wymienionych wskazówek, można ją znacznie usprawnić. Najważniejsze to zachować spokój i zdrowy rozsądek.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Przedłużająca się żółtaczka u niemowlaka

Dzień dobry, proszę o pomoc w interpretacji wyniku mojej 7-tygodniowej córeczki. Trzy...

lek. Magdalena Pikul Porady udziela lek. Magdalena Pikul w trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.

Artykuły Noworodek

Noworodek Zatwardzenie u noworodka

(...) niż normalnie oddawaniem stolca. Normalnie noworodek wypróżnia się około 8 razy na dobę. Później, w wieku niemowlęcym, normą ... mieszankami). Co robić, gdy noworodek ma zatwardzenie? Domowe sposoby na zatwardzenie, które mogą być stosowane u noworodków, to ... mlecznej przeznaczonej dla noworodków, kiedy noworodek nie może zrobić kupy. Jeśli chcesz podać coś innego - zawsze skonsultuj...

Noworodek Kiedy dziecko widzi?

(...) Rozwój słuchu i wzroku u noworodka Noworodek ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu. Jest on w stanie rozpoznawać głosy ... jest kilka przełomowych momentów związanych ze zmysłem wzroku. Noworodek widzi na odległość zaledwie 20-30 centymetrów. Obiekty w większym ... w wieku dwóch miesięcy niemowlak widzi kolory w taki sposób jak osoba dorosła. Jednakże już w dwa dni po narodzeniu noworodek ... już w łonie matki, już na tak wczesnym etapie możliwa staje się stymulacja sensoryczna dziecka. Ze względu na to, że...

Noworodek Noworodek a niemowlę

Noworodek a niemowlę - wiele osób używa tych terminów zamiennie. A przecież nie oznaczają one tego samego. Okres noworodkowy trwa od momentu urodzenia się do 28 dnia życia, a okres niemowlęcy to czas późniejszy do końca 12 miesiąca życia ... płodowe, noworodek może mieć wahania temperatury ciała. Badanie przesiewowe i badanie stawów biodrowych u noworodków Badania ... , a nawet do trwałego kalectwa. Noworodek a niemowlę - okazuje się, że jest różnica między tymi pojęciami. Z pewnością w okresie...

Noworodek Przepuklina oponowo-rdzeniowa

Przepuklina oponowo-rdzeniowa to bardzo poważna wada. Niektóre choroby kręgosłupa to po prostu wynik naszego nieodpowiedzialnego postępowania. Prowadzimy siedzący tryb życia, podnosimy ciężary w nieodpowiedni sposób, nie ćwiczymy. W...

Czy z twoim dzieckiem wszystko w porządku?
Noworodek Czy z twoim dzieckiem wszystko w porządku?

W momencie, kiedy zdrowe dziecko przyjdzie na świat, na pewno odczujesz ulgę. Jeśli jednak jesteście podobni do większości nowo upieczonych rodziców, ta ulga nie potrwa długo. Nieprzewidziane znamiona, pulsujące ciemiączko, żółtaczka,...

Rozwój niemowlęcia Temperatura noworodka

Temperatura noworodka jest inna niż dorosłego. Za gorączkę u noworodka pediatrzy uważają temperaturę ciała przekraczającą 38 stopni Celsjusza. Pomiar temperatury przeprowadza się w uchu lub w odbycie.

Wymioty u noworodka
Wymioty Wymioty u noworodka

Wymioty u noworodka mogą występować przy okazji dużego wysiłku lub nawet kaszlu. Wymiotów...

Noworodek Zatwardzenie u noworodka

Zatwardzenie u noworodka objawia się rzadszym niż normalnie oddawaniem stolca. Jeśli liczba kup ulegnie zmniejszeniu i będzie sucha i dość twarda, to można podejrzewać, że dziecko ma zatwardzenie.

Pierwszy rok życia dziecka Rozwój noworodka

Rozwój niemowlaka w pierwszym miesiącu życia zaważa na późniejszych etapach rozwoju dziecka....

Kosmetyki do dłoni i stóp Pielęgnacja dłoni

Dłonie to nasza wizytówka i dlatego warto zadbać o to, aby zawsze prezentowały się one nienagannie. W jaki sposób pielęgnować dłonie?

Stomatologia estetyczna Pielęgnacja dziąseł

Pielęgnacja dziąseł to jedna z zasad higieny jamy ustnej. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest bardzo ważne, bo pomaga zapobiegać wielu chorobom zębów i przyzębia.

Pielęgnacja piersi
Ciało Pielęgnacja piersi

Kobiece piersi to obiekt fascynacji wielu mężczyzn. Biust od tysięcy lat był obiektem rzeźbiarzy,...

Pielęgnacja niemowlęcia
Niemowlę (1-12 miesięcy) Pielęgnacja niemowlęcia

Pielęgnacja niemowlęcia ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka, gdyż skóra niemowlęcia...

Dłonie i stopy Pielęgnacja stóp

Twoje stopy są źródłem bólu, zamiast być ozdobą? Musisz nosić zakryte obuwie,...

Wcześniak Pielęgnacja wcześniaka

Nie każdy wcześniak ma takie same problemy rozwojowe czy zdrowotne. Regularne wizyty u specjalistów i wiedza o tym, jak opiekować się wcześniakiem, to pomoc dla dziecka i wsparcie dla ciebie.

Pielęgnacja paznokci
Manicure i pedicure Pielęgnacja paznokci

Dlaczego pielęgnacja paznokci jest taka ważna? Odpowiedź nasuwa się sama. Paznokcie są wizytówką...

Krew i naczynia krwionośne Choroba hemolityczna noworodka

 Choroba hemolityczna noworodka powstaje, gdy dochodzi do niezgodności (konfliktu krwi)...

Pielęgnacja paznokci - galeria
Manicure i pedicure Pielęgnacja paznokci - galeria

Każda kobieta, pragnąca posiadać piękne paznokcie, powinna zawierać domowy zestaw do manicure'u....

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij