Trwa ładowanie...

Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci

Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci
Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci (Shutterstock)

Atopowe zapalenie skóry (zwane inaczej egzemą atopową czy niegdyś świerzbiączką) to przewlekła, genetycznie uwarunkowana choroba wywołana szeregiem nieprawidłowych reakcji immunologicznych na małe dawki antygenów (substancji uczulających). W przebiegu choroby dochodzi do nadprodukcji przeciwciał klasy IgE skierowanych przeciwko alergenom. Taki stan sprzyja nadmiernej reakcji skóry na różne substancje uczulające, co w konsekwencji doprowadza do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej zwanej płaszczem lipidowym.

Tracąc barierę lipidową, skóra staje się szczególnie narażona na szkodliwe czynniki środowiskowe, bakterie, wirusy, grzyby, utratę wody itp. Płaszcz lipidowy zbudowany jest bowiem z cholesterolu, tłuszczów, wosków i kwasów tłuszczowych wydzielanych przez gruczoły łojowe. U osób z atopowym zapaleniem skóry do zniszczenia płaszcza lipidowego może już prowadzić nawet niewielka ilość mydła, proszku, krótki kontakt z sierścią zwierząt, pokarmy białkowe jaja, mleko czy czekolada bądź truskawki.

spis treści

1. Objawy skórne AZS u dzieci

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Atopowe zapalenie skóry to choroba dotykająca dzieci i nierzadko towarzyszy przez całe życie. Leczenie jest długotrwałe i żmudne z okresami remisji poprzedzonymi stanami zaostrzenia zmian. Dolegliwość ta objawia się głównie nawracającym i uporczywym świądem skóry, co dla małych dzieci jest niezwykle dokuczliwe i uciążliwe. U niemowlaków proces chorobowy rozpoczyna się zazwyczaj na twarzy i polega na powstawaniu zmian rumieniowo-łuszczących się. W dalszej kolejności wykwity pojawiają się wokół oczu, na uszach, rękach, na wewnętrznej powierzchni kończyn dolnych, na tułowiu i pośladkach.

U starszych dzieci zmiany mają trochę inny charakter, a mianowicie pojawiają się w okolicy zgięć stawowych oraz na grzbiecie rąk i stóp pod postacią drobnych czerwonych grudek, niekiedy przekształcających się w krosty (zmiany ropne). Skóra jest sucha, zaczerwieniona, łuszcząca się, bardzo swędząca, co nierzadko powoduje, że dziecko jest nadpobudliwe i ma kłopoty ze snem.

Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z przewlekłym świądem jest drapanie zmian i powstawanie przeczosów (rany po zadrapaniu, układające się linijnie), które sprzyjają nadkażeniom bakteryjnym.

2. Nawilżanie skóry atopika

Dlatego mając na uwadze przebieg choroby i objawy jej towarzyszące, o skórę dziecka trzeba szczególnie zadbać. Najważniejsza w leczeniu AZS jest systematyczność i codzienność wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów zwanych emolientami.

Pamiętając, że w przebiegu atopowego zapalenia skóry dochodzi do uszkodzenia warstwy lipidowej skóry, podstawowym elementem leczenia jest jej uszczelnienie i regeneracja. Prawidłowa terapia ogranicza okresy zaostrzeń choroby i przynosi ulgę chorej skórze. Taki efekt można osiągnąć, stosując środki stworzone i przeznaczone dla skóry wrażliwej i atopowej. Ceramidy i dimetikon w nich zawarte działają silnie nawilżająco poprzez zatrzymanie wody w naskórku. Dzięki temu skóra staje się mniej sucha, bardziej elastyczna i następuje szybszy proces jej regeneracji.

Ceramidy to związki chemiczne z grupy lipidów występujące naturalnie w warstwie rogowej naskórka. Tworzą nieprzepuszczalną powłokę dla wody, wpływają na elastyczność skóry oraz na utrzymanie jej stałej temperatury.

Dimetikon, zwany również olejem silikonowym, wykazuje działanie osłaniające wobec tkanek. Zabezpiecza on bowiem skórę i błony śluzowe przed działaniem czynników zewnętrznych, nie wykazując działania drażniącego ani toksycznego na organizm. Zatrzymuje wodę w warstwie hydrolipidowej, dzięki czemu skóra staje się jedwabiście gładka.

Kwas hialuronowy, który również wchodzi w skład preparatów na AZS działa poprzez utrzymywanie i wiązanie wody, wpływając na wygładzenie i uelastycznienie skóry. Dzięki niemu skóra nie pęka i szybciej się goi. Kwas hialuronowy to związek, który fizjologicznie występuje w skórze i działa poprzez wiązanie wody w skórze właściwej. Może on być bezpiecznie stosowany bez konieczności wykonywania testów skórnych.

W skórze niezmienionej chorobowo (nie atopowej) kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, co gwarantuje jej sprężystość, elastyczność, prawidłowy stopień nawilżenia i brak zmarszczek. W atopowym zapaleniu skóry, w wyniku uszkodzenia warstwy lipidowej kwasu hialuronowego jest mniej, wskutek czego nie dochodzi do wiązania wody i w konsekwencji jest ona tracona.

3. Pielęgnacja podrażnionej skóry atopowej u dzieci

Fitosfingozyna zawarta w preparatach do skóry atopowej wzmacnia barierę skórną, łagodzi podrażnienia i zabezpiecza przed nadkażeniami bakteryjnymi. Jej działanie opiera się na pobudzaniu produkcji protein (białek) odpowiedzialnych za prawidłową budowę skóry. Stymuluje odnowę komórkową, jednocześnie idealnie naśladując lipidy międzykomórkowe, przywracając skórze barierę lipidową.

Ceramidy i kwas hialuronowy są naturalnie występującymi związkami ludzkiej skóry. W przebiegu choroby autoimmunologicznej, jaką jest AZS tych związków jest mniej i dlatego skóra dziecka, a później dorosłego jest sucha, zaczerwieniona i podatna na infekcje, m.in. bakteryjne. Krem z odpowienio skomponowanymi składnikami jest bezpieczny i można go stosować już u niemowlaków, lecząc powstałe zmiany chorobowe bądź zapobiegając ich wystąpieniu. Przynosi ulgę i ukojenie małym pacjentom, przywracając uśmiech na ich twarzach i spokojny sen.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze