Pierwsze objawy cukrzycy

Objawy kliniczne cukrzycy są bardzo różnorodne, a ich nasilenie znacznie zróżnicowane: od stanów zagrożenia życia (kwasica ketonowa, śpiączka hiperoosmolarna) do bezobjawowych pacjentów z przypadkowo wykrytą cukrzycą. Objawy, jakie mogą pojawić się u chorego, związane są z typem cukrzycy (typ 1, 2) zależą od etapu, na jakim została zdiagnozowana choroba.

Spis treści:
 1. 1. Objawy cukrzycy typu 1
 2. 2. Objawy cukrzycy typu 2

1. Objawy cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 najczęściej dotyka młodych ludzi, u których objawy pojawiają się nagle, nasilają się w ciągu kilku dni, dając dość charakterystyczny obraz choroby. Objawy cukrzycy typu 1:

 • wzmożone pragnienie (chory wypija nawet kilkanaście litrów wody dziennie),
 • wielomocz,
 • częste oddawanie moczu w nocy,
 • zmniejszenie masy ciała,
 • zmęczenie i osłabienie.

Powyższe objawy (pragnienie, wielomocz) wynikają z osmotycznych właściwości glukozy. Jej wysokie stężenie we krwi uniemożliwia nerkom prawidłowe funkcjonowanie i w wyniku tego w moczu pojawiają się duże stężenia glukozy. Łącznie z glukozą przedostają się do moczu znaczne ilości wody (działanie osmotyczne) – obserwujemy wówczas wielomocz. Narastający wielomocz powoduje kompensacyjne wzmożone pragnienie, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jednak bardzo szybko równowaga ta zostaje zachwiana i dochodzi u pacjentów do odwodnienia oraz w konsekwencji spadku masy ciała, zmęczenia i osłabienia. Spadek masy ciała jest także spowodowany rozpadem (katabolizmem) białek i tłuszczów organizmu. Dochodzi do tego w wyniku niedoboru insuliny. Ponadto dość często obserwowane są objawy dodatkowe:

 • skurcze mięśni (najczęściej łydek),
 • zaburzenia rytmu serca (uczucie kołatania),
 • zaburzenia widzenia,
 • zakażenia grzybicze (obejmujące jamę ustną oraz okolice narządów płciowych) i bakteryjne.

Zdarza się, że mimo występowania niepokojących objawów chorzy nie zgłaszają się do lekarza. Gwałtowne zmiany, jakie zachodzą w organizmie chorego, doprowadzają do nasilenia zaburzeń i rozwoju kwasicy ketonowej. Stan ten jest wynikiem nadmiernego katabolizmu (rozpadu) tkanki tłuszczowej, do którego dochodzi w wyniku braku (niedoboru) insuliny. Podczas tych przemian powstają ciała ketonowe (kwasy), które są dla organizmu człowieka związkami toksycznymi. Cukrzycowa kwasica ketonowa jest pierwszym objawem choroby u około 5–10% pacjentów z cukrzycą typu 1. Głównymi objawami kwasicy ketonowej są:

 • nasilone pragnienie i wielomocz,
 • nudności, wymioty,
 • bóle brzucha,
 • odwodnienie,
 • zaburzenia świadomości,
 • oddech Kussmaula (głęboki i powolny).

Chorzy z objawami cukrzycowej kwasicy ketonowej wymagają hospitalizacji.

2. Objawy cukrzycy typu 2

U większości pacjentów z cukrzycą typu 2 trudno jednoznacznie ustalić początek choroby. Rozpoznanie stawiane jest zazwyczaj bardzo późno i dość często przypadkowo. Objawy stwierdzane w momencie rozpoznania są znacznie zróżnicowane: od ich braku do groźnie przebiegających stanów zagrożenia życia. W związku z długim okresem bezobjawowym nierozpoznana i nieleczona cukrzyca niesie ryzyko podstępnie przebiegających uszkodzeń narządów wewnętrznych. Często dopiero objawy ze strony uszkodzonych narządów wewnętrznych doprowadzają do właściwego rozpoznania. Do zauważalnych objawów cukrzycy typu 2 zaliczamy:

 • objawy osmotyczne (podobnie jak w cukrzycy typu 1): wzmożone pragnienie, wielomocz, oddawanie moczu w nocy, zaburzenia widzenia, zmęczenie, osłabienie;
 • nawracające zakażenia grzybicze i bakteryjne (np. infekcje dróg moczowych);
 • makroangiopatię (choroby dużych naczyń): chorobę niedokrwienną serca (dławica piersiowa, zawał), choroby naczyń mózgowych (udar mózgu), choroby naczyń obwodowych (wysiłkowy ból kończyn dolnych);
 • mikroangiopatię (choroby małych naczyń): upośledzenie widzenia (retinopatia), uszkodzenie nerek (nefropatia), neuropatię (uszkodzenie nerwów obwodowych) objawiającą się: owrzodzeniami stopy, zanikiem mięśni.

Większość chorych na cukrzycę typu 2 jest po 40 r.ż. i obserwuje się u nich znaczną nadwagę lub otyłość (nawet w 85%), najczęściej typu brzusznego.

Bibliografia

 • Strojek K. Diabetologia, Termedia, Poznań 2008, ISBN 978-83-89825-08-7
 • Karnafel W., Janeczko-Sosnowska E., Wardyn K., Życińska K. Cukrzyca typu I, Czelej, Lublin 2008, ISBN 978-83-60608-09-8
 • Drzewowski J. Cukrzyca typu 2 - wybrane zagadnienia z patofizjologii, diagnostyki i leczenia, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2001, ISBN 83-88778-04-8
 • Noczyńska A. Wiadomości o cukrzycy typu pierwszego - PORADNIK, Almamedia, Opole 2010, ISBN 978-83-920431-0-2
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (9)

Wyloguj
~Doti
~Doti

witam.
mam taki pytanko. moja mam jest cukrzykiem typu 2 i moze zabzmi to troche dziwnie ale od jakiegos czasu odczuwam w jamie ustnej dziwny słodko kwasny smak. no. myslałam ze to poczatki zgagi a wiec sie tym zbytnio nie przejmowałam. dokładnie od wczoraj do tego smaku towarzyszy mi zmeczenie. (nagłe poczucie sennosci ttp.) wiec zmierzyłam sobie cukier we krwi i wyszło ze mam 133. dzis zas rano miałam 80 a ok. popołudnia po wypiciu 2 kaw i zjedzeniu talerza zupy pomiar wyniusł 155 czy powinnam zaczac sie martic i porobic badania w kierunku cukrzycy czy porostu to nomrmalne w wieku 24 lat. prosze o pomoc. Pozdrawiam :)

Odpowiedz
~natii..
~natii..

Witam...
Mój chłopak (22 lata) w ciągu miesiąca przytył około 15 kg, zawsze rano jak wstaje to go dusi kaszel (czasem nawet aż bierze go na wymioty) i musi od razu wziąć coś słodkiego lub gumę miętową..Często boli go głowa, no i wzrok na niego też czasem narzeka ale nie nosi okularów..
Mogę prosić o pomoc, co o tym myślicie, czy to też objawy cukrzycy?
Ciężko mi go namówić na jakiekolwiek badania wiec chciałam się jeszcze tu na forum upewnić zanim będę go naciskać jeszcze bardziej, żeby w końcu się wybrał.. Z góry dziękuję

Odpowiedz
~Doris
~Doris

Witam.
Ja mam 13lat i ostatnio bardzo schudłam.3kg w ciągu miesiąca.Przy wzroście 168cm ważę 46kg.Jestem też ostatnio bardzo zmeczona.Większość objaw typu 1 zgadza się.Czy mam się martwić?Czy to moze po prostu przed miesiączka.?

Odpowiedz
~marcin
~marcin

@~Doti: takie dolegliwości jak twoja mama ma ch odzi ztężenie we krwi to nic takieg ja ma po zjedzeniu jednej drożdzówki 320 to jest cukier

Odpowiedz
~Patii
~Patii

Witam.
Mam prawie 16 lat i od jakiś 4 miesięcy jestem cały czas zmęczona.. potrafię spać całe popołudnie i wieczorem zasypiam znowu.. czuje tez ze moje serce przez ok 5 miesiecy w niektórych momentach zaczyna szybciej bić albo czuje w nim kłucie.. często tez chodze do ubikacji. ale nie przytyłam ani nie schudłam. mam sie martwić ?

Odpowiedz
nowyou
nowyou

Witam.
Mam 16 lat. Od jakiś 4 miesięcy jestem cały czas zmęczona. Mogę spać całe popołudnie a wieczorem i tak zasypiam bez problemu. Martwi mnie to bo kiedyś jeśli spałam w południe do nie było szans żebym zasneła wieczorem. Oprócz tego również od jakiś 4-5 miesięcy moje serce czasami zaczyna bez powodu szybciej bić albo czuje kucie.. często chodze doubikacji.. nie schudłam ani nie przytyłam.. czasami boli mnie głowa ale nie codziennie.. nie wiem czy mam sie czegoś obawiać ?

Odpowiedz
~Aneta, Wwa
~Aneta, Wwa

CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

Odpowiedz

Porady ekspertów

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Objawy cukrzycy

Cukrzyca Objawy cukrzycy

Objawy cukrzycy, choć zdawać by się mogło, że są wyjątkowo charakterystyczne i ich pojawienie...

Pierwsze objawy depresji
Depresja i mania Pierwsze objawy depresji

Depresja (ang. depression) to poważna choroba afektywna, która skutecznie obniża jakość...

Objawy astmy Pierwsze objawy astmy

Typowe i najczęściej spotykane objawy astmy to: problemy ze złapaniem tchu, uporczywy i napadowy...

Objawy anoreksji Pierwsze objawy anoreksji

Anoreksja, czyli inaczej jadłowstręt jest coraz częstą chorobą, szczególnie u nastolatek....

Cukrzyca typu 2 Objawy cukrzycy typu 2

Wielu chorych na cukrzycę typu 2 nie ma żadnych objawów. Cukrzyca typu 2 jest często...

Cukrzyca typu 1 Objawy cukrzycy typu 1

Objawy cukrzycy typu 1 zwykle nie są charakterystyczne. Częste oddawanie moczu, uczucie pragnienia...

Pierwsze zmarszczki
Cera dojrzała Pierwsze zmarszczki

Pierwsze zmarszczki to zazwyczaj zmarszczki mimiczne, które pojawiają się w kącikach oczu lub na czole. Dla wielu kobiet to sygnał ostrzegawczy, że pora na pierwszą kurację przeciwzmarszczkową.

Pierwsze dni po porodzie
Połóg Pierwsze dni po porodzie

Kolejne dni po porodzie nie są łatwe dla kobiety, szczególnie jeśli był to jej pierwszy...

Cukrzyca Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca, odpowiednio leczona i pielęgnowana, nie sprawia problemów. Niestety do końca życia trzeb na nią uważać. Zaniedbana niszczy nerki, wzrok, mózg, serce i powoduje impotencję. Istnieją różne rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu 1 atakuje najczęściej dzieci i młodzież...

Diagnostyka cukrzycy
Cukrzyca Diagnostyka cukrzycy

Diagnostyka cukrzycy opiera się przede wszystkim na wynikach badania krwi, w której...

Owoce w cukrzycy
Dieta dla cukrzyków Owoce w cukrzycy

Gdy tylko nadchodzi lato, wszyscy nabieramy ochoty na świeże owoce – ale które...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij