Piłki do ćwiczeń

Ćwiczenia w z piłką fitness są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na trening na siłowni. Piłki do ćwiczeń, czyli body ball, pozwalają na kształtowanie sylwetki i wzmacnianie kręgosłupa. Ćwiczenia z piłką body ball polecane są osobom z problemami narządu ruchu i bólami kręgosłupa. Treningi z piłką wzmacniają mięśnie posturalne. Mogą je wykonywać wszyscy, niezależnie od wieku i wagi. Istnieje specjalna grupa ćwiczeń na piłce body ball dla kobiet w ciąży. Takie ćwiczenia pomogą zachować sprawność w czasie ciąży i stanowią świetne przygotowanie do porodu.

Spis treści:
 1. 1. Przygotowanie do ćwiczeń z piłką fitness
 2. 2. Zestaw ćwiczeń z body ball

1. Przygotowanie do ćwiczeń z piłką fitness

Wspięcie w staniu z piłką stabilizującą Odtwórz wideo
Wspięcie w staniu z piłką stabilizującą Wspięcie w staniu z wykorzystaniem piłki stabilizującej to ćwiczenie...

Zanim rozpoczniemy domowe treningi, warto wybrać się na zajęcia z body ball. Oprócz zestawu ćwiczeń relaksująco-rozciągających i klasycznego zestawu ćwiczeń wzmacniających, na zajęciach omawia się choroby przeciążeniowe kręgosłupa oraz technikę wykonywania ćwiczeń. Trenerzy kładą nacisk na kształtowanie prawidłowej postawy ciała i zasady bezpieczeństwa ćwiczeń z piłkami.

Piłkę fitness należy odpowiednio dobrać do wzrostu:

 • rozmiar piłki 45 cm – wzrost 140-155 cm,
 • rozmiar piłki 55 cm – wzrost 156-170 cm,
 • rozmiar piłki 65 cm – wzrost 171-180 cm,
 • rozmiar piłki 75 cm – wzrost 181-190 cm,
 • rozmiar piłki 85 cm – wzrost 190 cm.

Jak każda inna forma aktywności fizycznej, ćwiczenia z piłką wymagają systematyczności i dokładności. Każde ćwiczenie wykonujemy powoli i precyzyjnie, gdyż tylko w ten sposób przyniesie ono efekty. Zamiast skupiać się na ilości powtórzeń, lepiej skupić się na ich jakości. Pamiętajmy także, że gwałtowne ruchy sprzyjają kontuzjom mięśni. Z tego względu zakres ruchu należy dostosować do naszych możliwości.

2. Zestaw ćwiczeń z body ball

 • Brzuszki na piłce – należy swobodnie położyć się na piłce, nogi pozostawić na ziemi, na szerokości bioder, aby łatwiej było utrzymać równowagę, ręce za głową, łokcie szeroko. Ćwiczenie polega na spinaniu brzucha podczas wydechu i napinaniu mięśni, podczas wdechu trzeba wrócić do pozycji początkowej.
 • Unoszenie bioder ze stopami na piłce – do tego ćwiczenia należy przygotować dodatkową matę, koc lub ręcznik. Trzeba położyć się, ręce trzymać wzdłuż tułowia, a nogi położyć na piłce (muszą być wyprostowane w kolanach). W czasie wdechu napina się pośladki i podnosi do góry biodra. Tułów i nogi powinny znaleźć się w linii prostej. W czasie wydechu wraca się do pozycji wyjściowej.
 • Wyprost tułowia z rękami na głowie – należy położyć się na brzuchu na piłce, nogi rozstawić szeroko, stopy powinny leżeć swobodnie na podłodze, ręce znajdują się za głową, a łokcie są szeroko. Podczas wdechu trzeba podnieść klatkę piersiową do góry i napiąć mięśnie grzbietu, a przy wydechu wrócić do poprzedniej pozycji.
 • Skręty tułowia w klęku – klękamy na kolanach, pochylając tułów do przodu, a dłonie opieramy na piłce. Łydki rozstawiamy na szerokość bioder, prostujemy kręgosłup i łokcie. Głowę trzymamy w linii prostej z łokciami i kręgosłupem. Napinając mięśnie brzucha, wykonujemy skręt tułowia w prawo, jednocześnie sięgając lewą ręką pod klatką piersiową w prawo. Wracamy do pozycji początkowej i to samo ćwiczenie wykonujemy w przeciwną stronę.

Ćwiczenia na piłce muszą być poprzedzone rozgrzewką, która przygotuje mięśnie, ścięgna oraz więzadła do treningu oraz ochroni nas przed możliwymi kontuzjami. Ćwiczenia warto wykonywać na przemian w krótkich seriach.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 3 odpowiedzi Rozmiar piłki do ćwiczeń ~:

Przeczytałam ten artykuł na temat rozmiarów piłki do ćwiczeń. Czy ćwiczenia nie będę dawały...

Artykuły Piłki do ćwiczeń

Piłki do ćwiczeń Piłka rehabilitacyjna

Piłka rehabilitacyjna to jeden z szeregu przyrządów do ćwiczeń. Wykorzystywana jest do ćwiczeń w klubach fitness, gabinetach rehabilitacyjnych czy indywidualnie przez osoby zainteresowane. Często stosowana jest do ćwiczeń Pilatesa, szczególnie w...

Piłki do ćwiczeń Piłka fitness

Piłka fitness to jeden z bardzo popularnych sprzętów do fitness. Taka piłka ma kilka zastosowań. Nie tylko służy do gimnastyki rekreacyjnej, ale także ma działanie rehabilitacyjne. Piłka rehabilitacyjna pomocna jest w korekcji wad postawy, rehabilitacji...

Ćwiczenia z piłką fitness
Piłki do ćwiczeń Ćwiczenia z piłką fitness

Ćwiczenia z piłką fitness nie tylko dostarczają zabawy i radości, ale też kształtują i wysmuklają sylwetkę. Bardzo ważny jest fakt, że są odpowiednie i całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży i po porodzie oraz dla osób starszych i bez przygotowania...

Siłownia Motylek do ćwiczeń

Motylek do ćwiczeń to niewielki sprzęt do fitness w domu. Przyrządy do ćwiczeń zazwyczaj są pokaźnych rozmiarów - agrafka do ćwiczeń zajmuje mało miejsca, można ją schować nawet do damskiej torebki.

Podesty do ćwiczeń Stepy do ćwiczeń

Stepy do ćwiczeń to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią dynamiczną i zróżnicowaną...

Ciężarki Sztangi do ćwiczeń

Każdy mężczyzna chciałby być wysportowany, bez zalegającego tłuszczyku tu i ówdzie. Marzenia o uwidocznionych mięśniach mogą się spełnić. Wystarczy cotygodniowy trening z pomocą sztangi.

Step Twister do ćwiczeń

Aby uzyskać smukłą talię, zgrabne uda i pośladki i ogólnie zgrabną sylwetkę, należy podjąć się ćwiczeń. Pomocny w uzyskaniu dobrych efektów może być twister do ćwiczeń.

Maty do ćwiczeń
Sprzęt fitness Maty do ćwiczeń

Maty do ćwiczeń mają różne zastosowanie. Niektóre z nich - maty ochronne - służą do stabilizacji...

Ciężarki Hantle do ćwiczeń

Wyróżniamy kilka różnych sprzętów do ćwiczeń. Jednym z nich są hantle do ćwiczeń. Stanowią one dobry przyrząd do wzmocnienia mięśni nie tylko ramion, ale wszystkich górnych partii ciała.

Podesty do ćwiczeń
Sprzęt fitness Podesty do ćwiczeń

Podesty do ćwiczeń to uniwersalne urządzenia, które umożliwiają prowadzenie zróżnicowanego...

Ćwiczenia Mity na temat ćwiczeń

Ruch to zdrowie, ale ćwiczenia mogą nam zaszkodzić, zwłaszcza gdy wierzymy we wszystko na temat sportu. Niektóre mity na temat ćwiczeń są niegroźne, ale i tak warto się z nimi rozprawić.

Atlas do ćwiczeń siłowych
Kulturystyka Atlas do ćwiczeń siłowych

Atlas do ćwiczeń siłowych stanowi podstawowe wyposażenie klubów sportowych. Przyrządy do ćwiczeń na siłowni są rozmaite, jednak to atlasy do ćwiczeń siłowych cieszą się największą popularnością.

Znajdź motywację do ćwiczeń!
Ćwiczenia Znajdź motywację do ćwiczeń!

Rozpoczęcie ćwiczeń jest łatwe, ale kontynuowanie treningu może stanowić wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i sprawdzone sposoby na regularny wysiłek fizyczny.

Jak ćwiczyć? Jak poprawić kondycję bez ćwiczeń?

Wbrew pozorom, poprawa kondycji bez ćwiczeń jest możliwa. Jednak najlepsze efekty można uzyskać także dzięki tradycyjnemu treningowi. Wystarczy umiejętnie zwiększyć efektywność ćwiczeń. Jak to zrobić?

Ćwiczenia Jak zwalczyć niechęć do ćwiczeń?

Niechęć do ćwiczeń fizycznych to, niestety, powszechny problem. Mimo iż specjaliści alarmują, że siedzący tryb życia szkodzi zdrowiu, wiele osób ma opory przed wysiłkiem fizycznym. Jak je przełamać?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij