Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Płacz niemowlęcia

Avatar placeholder
04.07.2020 23:05
Płacz niemowlęcia
Płacz niemowlęcia (Shutterstock)

Kiedy dziecko się rodzi, każdego dnia uczy się, jak odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Nie zawsze jednak jest to łatwe i bezkonfliktowe. Aby móc zakomunikować swoje potrzeby, płacze. To jego forma wyrazu uczuć, potrzeb, pragnień. Dopóki nie nauczy się kontrolować ciała i mówić, płacz jest jego metodą komunikacji z otoczeniem. Co oznacza płacz dziecka i czy zawsze musi wywoływać niepokój u rodziców?

1. Co wyraża płacz dziecka?

Płacz to informacja dla dorosłego człowieka, że dziecku coś dolega. Nie zawsze muszą to być poważne przyczyny. Najczęściej niemowlę płacze z powodu zimna, głodu, braku bliskości czy też dlatego, że nie chce spać. Ukojenie następuje automatycznie, kiedy potrzeba dziecka zostaje zaspokojona. Bo przecież ramiona rodziców są najlepszym ukojeniem dla dziecka. Jeżeli jednak płacz dziecka nie milknie, najprawdopodobniej przyczyna tkwi w innym problemie, np. w kolce jelitowej, która objawia się nagłym płaczem. Temu zaburzeniu często towarzyszy zaczerwienienie twarzy, przykurcz nóżek, wzdęcia (powiększa się obwód brzuszka), kłopoty z wypróżnianiem czy wydalaniem gazów.

2. Kolka u niemowlęcia

W celu prawidłowego rozpoznania kolki u niemowlęcia stosuje się metodę uwzględniającą trzy godziny napadowego płaczu, co najmniej 3 dni w tygodniu przez okres 3 tygodni. Najczęściej objawia się w godzinach popołudniowych i wieczornych, w okresie od pierwszych tygodni życia do około czwartego miesiąca, kiedy to samoistnie zanika. Przypuszcza się, że kolka jelitowa związana jest z niedojrzałością przewodu pokarmowego niemowlęcia oraz reakcjami alergicznymi na pokarm. Uwzględniając rodzaj karmienia dziecka, dostosowuje się leczenie kolki. W sytuacji karmienia piersią pierwszą zasadą jest eliminacja z diety matki czynników alergizujących, tj. mleka krowiego, ostrych przypraw, warzyw powodujących wzdęcia. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym stosuje się podawanie dziecku hydrolizatów białkowych o wysokim stopniu hydrolizy.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Kolejną metodą jest wykonywanie odpowiednich masaży brzuszka i plecków dziecka, kołysanie, noszenie go brzuszkiem do dołu. Ponadto lekarz może zalecić leki przyspieszające usuwanie gazów z jelita. Kolka jelitowa nie wpływa negatywnie na dalszy rozwój psychofizyczny dziecka.

3. Niepokojące objawy towarzyszące płaczowi dziecka

Powyższe objawy skłaniają do podjęcia interwencji lekarskiej, w celu dokładniejszego zdiagnozowania dziecka i podjęcia odpowiednich do zaistniałej sytuacji kroków. Warto, by w tym okresie wykluczyć wystąpienie chorób układu pokarmowego, oddechowego, zapalenia ucha środkowego lub infekcji układu moczowego. Płacz niemowlaka trwający dłużej niż godzinę może wymagać konsultacji z lekarzem. Jeśli dziecko, mimo kołysania, noszenia na rękach, zmiany pieluchy i karmienia nadal płacze, nie daje się w żaden sposób utulić i uspokoić, należy udać się z dzieckiem do lekarza w celu wykluczenia powyższych chorób. Tylko specjalistyczna pomoc lekarska daje gwarancję właściwego leczenia dziecka w przypadku infekcji.

lekarz Ewa Golonka

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze