Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Plastyka pochwy

Kosmetoginekologia jest najszybciej rozwijającą się dziedziną medycyny, łączącą chirurgię estetyczną i ginekologię. Umożliwia ona poprawienie wyglądu i funkcjonalności narządów płciowych kobiety. Pozwala na korekcję operacyjną defektów powstających wskutek wielokrotnych porodów oraz wrodzonych wad anatomicznych. Do najczęstszych zabiegów z zakresu ginekologii plastycznej należy labioplastyka. Jest to plastyczna operacja pochwy, zabieg zaliczany do bardzo delikatnych i wymagających sporego doświadczenia chirurgicznego. Niesie za sobą pewne ryzyko powikłań.

1. Przygotowanie do plastyki pochwy

Zanim pacjentka przystąpi do operacji, koniecznie powinna odbyć kilka konsultacji z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Na pierwszym spotkaniu sprawdza się, czy kobieta jest dobrą kandydatką do operacji plastycznej pochwy. Decydują przede wszystkim: stan psychiczny oraz oczekiwania wobec zabiegu. Na kolejnym spotkaniu przeprowadza się dokładne badania i wstępnie planuje technikę operacji. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania: grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, koagulogram, EKG, antygen HBS, elektrolity i poziom cukru.

Dzięki technice komputerowej pacjentka może zobaczyć, jakie efekty przyniesie operacja pochwy w jej przypadku. Poza tym, kobieta może obejrzeć dokumentację fotograficzną innych pacjentek przed i po zabiegu. Na dwa tygodnie przed planowaną operacją nie wolno przyjmować aspiryny ani jej pochodnych, witaminy E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te mogą powodować przedłużenie krwawienia w trakcie zabiegu. Na trzy dni przed plastyką pochwy należy ograniczyć palenie papierosów, a na sześć godzin przed operacją należy pozostawać na czczo.

2. Wskazania do plastyki pochwy

Zabieg przeznaczony jest dla kobiet, które mają zniekształcone wargi sromowe w wyniku:

  • dziedzicznego przerostu,
  • licznych porodów,
  • uszkodzeń krocza na skutek wypadku,
  • uszkodzeń warg sromowych podczas stosunku płciowego.

Kobiety z przerostem warg sromowych odczuwają dyskomfort noszenia obcisłych ubrań oraz przy uprawianiu niektórych rodzajów aktywności fizycznej. Poza tym, wada ta często objawia się bólem przy chodzeniu, obcieraniem się oraz dysfunkcją seksualną. Problem z dużymi wargami sromowymi wpływa na niską ocenę własnej atrakcyjności i może rodzić zahamowania przed kontaktami płciowymi.

Plastyka pochwy i krocza przeprowadzana jest najczęściej u kobiet, które w wyniku ciężkich porodów doznały pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy – dotyczy to ponad 90% kobiet rodzących siłami natury. Pacjentki decydujące się na operację plastyczną pochwy kierują się przede wszystkim chęcią poprawy funkcjonalności narządu płciowego i potrzebą podniesienia jakości życia seksualnego. Plastyka pochwy prowadzi do uelastycznienia, odmłodzenia i poprawienia stanu napięcia mięśni waginalnych. Dzięki mocniejszym mięśniom, możliwe jest kontrolowanie ich kurczenia, co pozwala kobiecie silniej odczuwać doznania seksualne.

Labioplastyka jest operacją zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Zabieg wykonuje się w celu korekty asymetrii warg sromowym małych i dużych oraz korekty przerostu warg sromowych małych i dużych. Operacje plastyczne pochwy poprawiają wygląd warg sromowych oraz odmładzają wygląd narządów płciowych. Plastyka kroczamoże zrekonstruować wargi sromowe. Cena plastycznej operacji pochwy waha się w granicach od 1000 do 3500 zł.

3. Przebieg operacji i rekonwalescencja po plastyce pochwy

Zabieg plastyki pochwy przeprowadzany jest przeważnie w narkozie, jednak na specjalne życzenie kobiety możliwe jest uzyskanie znieczulenia miejscowego albo znieczulenia miejscowego z dożylnym. Operacja trwa średnio 30-90 minut. Polega na wykonaniu nacięcia na tylnej powłoce wejścia do pochwy, a następnie usunięciu nadmiaru tkanki. Wejście do pochwy zaszywane jest zgodnie z preferencjami kobiety. Operacja plastyczna pochwy wykonywana jest na błonie śluzowej lub mięśniowej. Dopiero po przeprowadzeniu zabiegu na ścianie pochwy, chirurg zabiera się za plastykę krocza. W rezultacie, pochwa staje się węższa, dzięki czemu nie tylko zmniejsza się prawdopodobieństwo zakażenia narządu rodnego, ale także wzrasta jakość życia seksualnego.

Przy operacji używane są szwy rozpuszczalne. Po jednodniowej hospitalizacji pacjentka zostaje z reguły - gdy nie występują żadne niepokojące objawy - wypisana do domu. Wizyta kontrolna ma miejsce po około tygodniu od operacji. Do całkowitej aktywności ruchowej kobieta wraca po kilku dniach. Okres gojenia się ran i zejście obrzęku w okolicy operowanego miejsca wynosi około siedmiu dni. Współżycie płciowe można rozpocząć po upływie czterech-ośmiu tygodni. Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który można złagodzić lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Podwyższona temperatura do 37,5°Celsjusza nie jest niczym niepokojącym. W ramach higieny intymnej operowanego miejsca, należy się codziennie podmywać i w delikatny sposób osuszać papierowym ręcznikiem – nie wolno pocierać narządów płciowych. W celu jak najszybszego powrotu do zdrowia i osiągnięcia jak najlepszych efektów po operacji, należy kierować się wskazaniami pooperacyjnymi, uzyskanymi od lekarza.

Małgorzata Kazbieruk, Joanna Krocz,
Komentarze

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Plastyka pochwy - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Plastyka pochwy
Plastyka pochwy

Powiększenie warg sromowych

(...) spoza warg sromowych większych, lub korygujący ich asymetryczność; laserowa lub chirurgiczna plastyka pochwy i krocza &ndash ... poprawić komfort jej życia.(Operacja plastyczna, Plastyka pochwy i krocza, Operacja...

Chirurgia plastyczna

Plastyka powiek

Plastyka powiek

Kobiety pragnące wyglądać młodziej coraz częściej decydują się na blepharoplastykę, mimo że jest ona dość inwazyjnym zabiegiem. Walka z czasem motywuje do poddawania się bardziej skutecznym zabiegom.

Chirurgia plastyczna

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha

Problemy z otyłością brzuszną nie muszą być wieczne. Abdominoplastyka pozwoli uniknąć największych kompleksów i poprawić wygląd brzucha. Jedyną jej wadą jest blizna, której niestety nie da się usunąć.

Chirurgia plastyczna

Plastyka nosa

Plastyka nosa

Plastyka nosa to jest z częściej wykonywanych operacji plastycznych. Wiąże się jednak z nieprzyjemnymi dolegliwościami pooperacyjnymi, a niekiedy mogą pojawić się powikłania, o czym należy pamiętać.

Chirurgia plastyczna

Plastyka ud

Plastyka ud

Uda wydają się najbardziej kłopotliwą partią ciała, odporną na ćwiczenia i diety wysmuklające. Jest jednak ratunek dla osób, które nie są dumne z ich wyglądu. Plastyka przywraca im smukłości i piękna.

Chirurgia plastyczna

Plastyka podbródka

Medycyna estetyczna to dziedzina medycyny nakierowana na opóźnianie procesów starzenia się skóry oraz usuwanie defektów estetycznych o różnym podłożu. Jednym z dość częstych zabiegów chirurgii estetycznej jest...

Chirurgia plastyczna

Plastyka pośladków

Plastyka pośladków

Czy można zmienić kształt pośladków i nadać im tej jędrności, która zachwyca i przykuwa spojrzenia? Skuteczna okazuje się jedynie operacja plastyczna, ponieważ pozwala szybko osiągnąć wymarzony efekt.

Chirurgia plastyczna

Plastyka ramion

Czy można mieć szczupłe i zgrabne ramiona, gdy zwisa z nich skóra? Okazuje się, że można. Najlepszym rozwiązaniem dla zachowania jędrności tej części ciała jest poddanie się zabiegowi brachioplastyki.

Chirurgia plastyczna

Plastyka ucha

Plastyka ucha

Odstające uszy nie są powodem do radości, bardzo często wprawiają właścicieli w zakompleksienie. Jedynym sposobem na zniwelowanie defektu i poprawienie ogólnego samopoczucia jest operacja plastyczna.

Chirurgia plastyczna

Plastyka szyi

Zmarszczki najwcześniej pojawiają się na szyi, która traci swoją jędrność i staje się wątła. Można zapobiec temu procesowi poprzez lifting skóry szyi, należy pamiętać, że jest to zabieg inwazyjny.

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500