Pływanie a kręgosłup

Pływanie jest tak zdrowe, że większość lekarzy najchętniej przepisywałaby je na receptę. Rozwija wszystkie mięśnie klatki piersiowej i usprawnia cały układ oddechowy, a także jest korzystne dla serca i układu krwionośnego. Czy równie korzystanie działa na kręgosłup? Pływanie a kręgosłup to kwestia niezwykle interesująca, zwłaszcza dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Kręgosłup stanowi podstawowe rusztowanie naszego ciała, dlatego musimy szczególnie o niego dbać.

Spis treści:
  1. 1. Pływanie na schorzenia kręgosłupa?
  2. 2. Co daje pływanie?

1. Pływanie na schorzenia kręgosłupa?

Kręgosłup to podpora naszego ciała oraz ważny element narządu ruchu. Stanowi oś tułowia i dźwiga całą górną część ciała. Jest jego najważniejszym filarem, ale jednocześnie jego skomplikowana budowa sprawia, że jest podatny na przeciążenia i uszkodzenia. Na co dzień niestety zapominamy o nim i narażamy go na tortury, poprzez siedzenie godzinami w jednej pozycji, spanie na miękkim materacu, chodzenie na wysokich obcasach czy noszenie ciężkich rzeczy na jednym ramieniu. Bóle kręgosłupa stały się chorobą cywilizacyjną naszych czasów.

Poszczególne style pływackie pozwalają nam skutecznie wspomagać leczenie wad kręgosłupa. Klasyczny styl pływania pozwala wpłynąć na niekorzystne zmiany w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jest skuteczną metodą walki ze skoliozą, a nawet płaskostopiem. Z kolei motylkowy styl pływacki znacznie wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Wspomaganie leczenia wad postawy poprzez pływanie jest możliwe, ponieważ ten rodzaj aktywności fizycznej kształtuje tzw. gorset mięśniowy.

Pływania, jak również innych aktywności fizycznych, powinny wystrzegać się osoby cierpiące na ostre stany bólowe w obrębie kręgosłupa, m.in. dyskopatie oraz bardzo zaawansowany rozwój choroby zwyrodnieniowej. W takich przypadkach omawiany typ aktywności fizycznej może stać się przyczyną zwiększonych dolegliwości bólowych.

2. Co daje pływanie?

Pływanie żabką rozwija nie tylko mięśnie nóg, ale również mięśnie górnych partii tułowia i karku. Pływanie grzbietem poprawia muskulaturę wzdłuż całego kręgosłupa i sprzyja rozluźnieniu mięśni piersiowych, ramion i karku. Pływanie kraulem rozwija mięśnie barkowe, ramion i nóg.

Każdy styl pływania jest dla kręgosłupa zdrowy i zbawienny, gdyż wzmacnia mięśnie kręgosłupa, które wspomagają jego pracę. Jednak pływanie na plecach – stylem grzbietowym – jest dla kręgosłupa najkorzystniejsze. Poprawia elastyczność szyi i wzmacnia plecy. Popularne pływanie żabką nie jest korzystne dla ludzi ze zwyrodnieniami odcinka szyjnego, stawów biodrowych lub kolanowych oraz schorzeniami części lędźwiowej kręgosłupa.

Opisywany rodzaj aktywności pomaga także zwalczać bóle kręgosłupa, jeśli nie są one spowodowane poważną chorobą. Pływanie uznane jest za jeden z najbezpieczniejszych i najzdrowszych dla naszego organizmu sportów. Ciało w wodzie jest lekkie, więc nie nadwyręża stawów i krażków międzykręgowych. Pływanie i gimnastyka w wodzie są także idealne dla młodzieży. Dobrze wykształcone mięśnie kręgosłupa pełnią funkcję ochronną dla szybko rosnących kości u młodych ludzi.

Pływanie wpływa korzystnie nie tylko na kręgosłup. Działa pozytywnie na całe ciało – pomaga zlikwidować tzw. pomarańczową skórkę (cellulit), ujędrnia skórę, wzmacnia odporność, a ponadto poprawia koordynację.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
35
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy 30 minut wystarczy?

Witam. Słyszałam, że tkanka tłuszczowa spala się dopiero po 30 minutach ćwiczeń. Jeśli chodzi...

mgr Katarzyna Mazowska Porady udziela mgr Katarzyna Mazowska dietetyk, autorka wielu tekstów dotyczących problematyki odchudzania i zdrowego żywienia.
Czy można schudnąć pływając na basenie?

Cześć, mam na imię Nicola i mam 13 lat. Ważę 64 kg i mam 164cm wzrostu. Co tydzień chodzę na...

mgr Aleksandra Kilen-Zasieczna Porady udziela mgr Aleksandra Kilen-Zasieczna dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Pulek Forum Zdrowie 12 odpowiedzi Krzywy kręgosłup a pływanie Pulek:

Witam, mam 17 lat . Chciałbym się zapytać czy intensywne pływanie w tym wieku tj, 3x w tygodniu...

Artykuły Pływanie

Pływanie
Fitness i sport Pływanie

Pływanie jest ze wszech miar zalecaną dyscypliną sportową i doskonałą aktywnością rekreacyjną. Usprawnia układ oddechowy i krążeniowy, uelastycznia skórę i walczy z nadliczbowymi kilogramami.

Pływanie Pływanie w ciąży

Jest bardzo szeroka gama ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Jednym z takich jest swimming, czyli...

Życie z depresją Pływanie a depresja

Brak aktywności fizycznej może prowadzić do choroby. Trzeba się ruszać, żeby jelita mogły prawidłowo...

Pływanie a odchudzanie
Ćwiczenia odchudzające Pływanie a odchudzanie

Uważa się, że jednym z najlepszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów...

Pływanie na odchudzanie
Pływanie Pływanie na odchudzanie

Pływanie na odchudzanie działa korzystnie, ponieważ przyspiesza spalanie kalorii i tkanki tłuszczowej. Pływanie żabką czy innym stylem pływackim można wzbogacić o inne ćwiczenia wykonywane pod wodą.

Sport dla dziecka Pływanie dla niemowląt

Pływanie dla niemowląt to nie tylko świetna zabawa dla maluszków, ale i samo zdrowie. Zajęcia w wodzie dla niemowląt pomagają dzieciom rozwijać koordynację ruchową i wzmacniają więź z rodzicami.

Sport dla dziecka Pływanie dla dzieci

Pływanie dla dzieci jest nie tylko zdrowe, ale i przyjemne. Dzieci zwykle lubią ruch w wodzie, który bardzo relaksuje. Aby pływanie nie skończyło się źle, należy zadbać o bezpieczeństwo w wodzie.

Jak dbać o kręgosłup?
Ból kręgosłupa Jak dbać o kręgosłup?

Nad tym, jak dbać o kręgosłup, warto zastanowić się, zanim pojawią się dokuczliwe symptomy, takie jak ból pleców czy strzykanie. Zwyrodnieniowe zmiany w kręgosłupie na początku nie dają o sobie znać.

Joga na kręgosłup
Joga Joga na kręgosłup

Joga na kręgosłup to skuteczny sposób na uniknięcie lub złagodzenie dokuczliwych bóli pleców spowodowanych np. wadą kręgosłupa. Ćwiczenia jogi są polecane zarówno dla osób młodszych, jak i starszych.

Ćwiczenia na kręgosłup
Ćwiczenia na partie ciała Ćwiczenia na kręgosłup

Po ćwiczenia na kręgosłup sięgamy najczęściej dopiero wtedy, kiedy doskwiera nam ból....

Ból kręgosłupa Kręgosłup szyjny a zawroty głowy

Kręgosłup szyjny a zawroty głowy – często ich ze sobą nie wiążemy. A jednak na pojawienie się bólu głowy i zawrotów głowy mogą mieć wpływ schorzenia kręgosłupa. Warto wiedzieć, jak je diagnozować.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij