Po zdradzie żony

Myśląc o zdradzie małżeńskiej, przywołuje się zazwyczaj obraz zdradzonych kobiet i zdradzających mężów. Mężczyźni jednak nie mają monopolu na zdradzanie. Niewierności dopuszczają się także kobiety. Po zdradzie żony mężczyzna niejednokrotnie częściej i szybciej podejmuje radykalną decyzję o zakończeniu małżeństwa. Bez względu na płeć osoby zdradzonej zawsze pojawia się żal, smutek, łzy, rozczarowanie, poczucie krzywdy, zawiedzione zaufanie i brak wiary w drugiego człowieka. Jakie są symptomy zdrady żony i jakie konsekwencje w przypadku niewierności kobiety?

Spis treści:
  1. 1. Zdradzony mąż
  2. 2. Co zrobić po zdradzie żony?
  3. 3. Skutki zdrady żony

1. Zdradzony mąż

Ufając statystykom, jedna na cztery Polki przyznaje się, że zdradziła partnera przynajmniej raz w życiu, a 15% mężatek miało kochanka przez przynajmniej rok. Wydaje się, że ewolucyjnie mężczyźni są niejako predysponowani do zdrady, bo chcąc odnieść sukces reprodukcyjny, muszą sypiać z jak największą ilością partnerek, by przekazać swoje geny. Takie tłumaczenie nie jest bynajmniej próbą usprawiedliwienia zdrad mężczyzn.

Okazuje się jednak, że kobiety wcale nie odbiegają w podbojach miłosnych od płci brzydszej. Bez względu na fakt, kto w małżeństwie zdradza - czy żona, czy mąż - konsekwencje niewierności są tak samo destrukcyjne i bolesne. Zdrada to jedna z najczęstszych (obok niedopasowania charakterów) przyczyna rozwodów w Polsce. Trudno się z nią pogodzić i wybaczyć ze względu na to, że często człowiek dowiaduje się o niej niespodziewanie.

Biorąc ślub, zwykle myśli się o długim i szczęśliwym życiu przy boku najbliższej sobie osoby. Rzeczywistość jednak bardzo szybko weryfikuje wyobrażenia o małżeństwie. Człowiek pochłonięty pracą, domem, obowiązkami, kredytami, długami, terminami, dziećmi nie ma czasu, siły i ochoty na pielęgnowanie miłości. Uczucie stopniowo umiera, związek powoli się kruszy, a coraz częściej pojawiają kłótnie, awantury, niezrozumienie i w konsekwencji kryzys.

Zdrada wówczas to takie „pójście na skróty”. Zamiast porozmawiać o problemach, oczekiwaniach i wzajemnych potrzebach, małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie i poszukują ukojenia w ramionach innych osób. Zdrada żony to niejednokrotnie wierzchołek góry lodowej, a przyczyna kryzysu tkwi głębiej. Być może partnerka czuła się niedowartościowana, ignorowana? Może szwankowała komunikacja? Może brakowało intymności? Może nie była usatysfakcjonowana seksualnie?

2. Co zrobić po zdradzie żony?

Niewierność zawsze kładzie się cieniem na relację małżonków. Mimo wielu zabiegów, chęci i pracy, niejednokrotnie partnerzy nie potrafią przetrwać takiej traumy. Zdradzony mąż nie potrafi wyzbyć się podejrzliwości, chęci kontroli partnerki, braku zaufania oraz poczucia krzywdy. Małżonka natomiast nie jest w stanie dowieść dobrych intencji i mimo wielu starań oraz zaangażowania w odbudowanie związku, jej wysiłki nie są doceniane.

Mężczyźnie trudniej jest wybaczyć żonie, która dopuściła się zdrady. Nie chce być „rogaczem”, nie pozwala mu na to męska duma i ryzyko wychowywania dzieci rywala. Po zdradzie żony czasami bardzo szybko podejmuje decyzję, że to koniec związku i decyduje się na jedynie słuszne, według niego, rozwiązanie – rozstanie. Zdradzonym kobietom trudniej odejść od niewiernego małżonka z obawy przed życiem w pojedynkę, przed samotnością i ze względu na ból rozstania oraz wątpliwości, czy poradzą sobie same z codziennymi obowiązkami.

3. Skutki zdrady żony

Zdrada wpływa destrukcyjnie na związek, niszczy psychikę zdradzanych i zdradzających. Czemu niewierność aż tak bardzo boli? Nie tylko dlatego, że uderza w miłość i zaufanie partnera, ale też dlatego, że małżonkowie mają tendencję do mitologizowania swojej relacji. Ulegają iluzji, że ich związek jest stabilny, że im zdrada na pewno się nie przydarzy, bo przecież się kochają aż po grób.

Samooszukiwanie się, że niewierność scaliła niejedno wątpliwej jakości małżeństwo to obronna racjonalizacja własnych nikczemnych występków. Zdrada nie jest żadnym rozwiązaniem ani motywacją do pracy nad związkiem, a jedynie pogłębia kryzys. Tak naprawdę najwięcej zależy od determinacji i zdolności wybaczenia osoby zdradzonej. Jeśli nie potrafi ona przestać żywić urazy do niewiernego współmałżonka, to próba ratowania relacji jest bezskuteczna.

Trzeba mieć świadomość, że żadne małżeństwo nie jest wolne od pokus, że najlepszą zasadą jest zasada ograniczonego zaufania plus ciągła praca nad związkiem. Po co idealizować małżonka – żonę, męża – a potem być skrajnie rozczarowanym i demonizować partnera na sali sądowej? Warto mieć świadomość własnych wad i zalet oraz konstruktywnie podchodzić do tego, co różne między partnerami.

Kiedy mężczyzna dowiaduje się o niewierności własnej żony, ma trzy możliwości działania:

  1. rozstanie – nie chce być dłużej poniżany i odchodzi;
  2. przeczekanie – danie szansy partnerce, często uzasadniane dobrem dzieci, wspólnotą interesów lub po prostu wygodą;
  3. walka o małżeństwo – próba wybaczenia i rozpoczęcia wszystkiego od początku.

Często jednak zdradzony mąż wybiera tę pierwszą opcję bez jakiejkolwiek próby ratowania relacji. Woli zapłacić alimenty niż żyć z partnerką, która go poniża i uderza w męskie ego. Nie chce słuchać tłumaczeń, usprawiedliwień, zapewnień, że to tylko głupia fascynacja, jednorazowy wybryk, nic nieznaczący romans.

Mężczyźni też nie poddają się tak łatwo manipulacjom, próbom wmanewrowania ich w różne zagrywki i obarczenia winą za kryzys w związku. „Mam czuć się odpowiedzialny za jej zdradę? Że niby moja praca, chęć dorobienia się i brak czasu na wszystko przyczyniło się do jej seksu z sąsiadem z trzeciego piętra?”. Za zdradę zawsze odpowiedzialne są obie strony – i ta, która zdradziła, i ta zdradzona, która zbagatelizowała albo przegapiła symptomy niewierności. W jej wyniku pojawia się stagnacja w związku, a często całkowity rozpad relacji. Szkoda tylko, że najwięcej w tej całej sytuacji tracą osoby najbardziej postronne i niczemu niewinne, czyli dzieci…

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
0

Komentarze (17)

Wyloguj
~takitam
~takitam

@~facet: Witam.Terz dostalem wiadomosc w dzien kobiet ze zona przespala sie z wlasnym szefem a moim partnerem w interesach, nie wiem co robic raz mysle ze nic dam rade i bedzie dobrze a pozniej ze chyba nie dam rady mamy dwoje dzieci i sam nie wiem,poczekam i zobacze jak sie postara zona i jak teraz o mnie powalczy.
Zdradzony

Odpowiedz
~pat
~pat

@~takitam: TObardzo dlugi proces ,patrzac na swoje zycie wazne jest zajac sie czyms i starac sie nie myslec ,czas to najlepszy sprzymierzeniec w walce ,podac mozna sie w kazdym momencie ,ale jesli wytrwasz pkazuje to tylko twoja sile jako dojrzalego faceta
pozdr.pat

Odpowiedz
~Leo
~Leo

Tak, zdradzasz a później mówisz ze zdradzileś partnerowi i ten ciężar zrzucasz na niego. . Wyrafinowana gra. I gadanie ze czegos brakowało w związku i zrzucanie winy na partnera. Brakowało porzadności i uczciwości. Kochasz i zdradzasz ? nie rozumiem. Chcesz zdradzać to pierw rozwiedz się i rób co chcesz. I nikogo ie bedziesz ranił !!!!!

Odpowiedz
~Jann
~Jann

@~Leo: popieram w 100%. Jestem zdradzona przez mez i wlasnie tskie bzdury wysluchalam, ze nigdy nic nie chcialam itd.a wspomne tylko,ze jestesmy 7 lat po slubie i mamy trojke cudownych dzieci. Z tego wynika,ze moje dzieci spadly nam z nieba,a nie z wyniku aktywnosci seksualnej. Latwiej jest zwalic
wine na kogos niz przyznac sie,ze jest sie zwyklym skurwielem.

Odpowiedz
~danielezg
~danielezg

ja mam 3 dzieci z zona jestesmy 7 lat po slubie a razem 8 lat jestesmy,moja zone kocham nad cale zycie jest moja pierwsza miloscia nikdy innej dziewczyny nikogo niemialem bez niej niepotrafie zyc,zdradzila mnie z facetem starszym odniej o 20 lat moja zona ma 25 lat,wczesniej tez dochodzilo do spotkan z innymi,ale z tym facetem z ktorym sie przespala starszym o 20 lat zostawila mnie dla niego z 3 dzieci bylem samotnym ojcem przez 2 miesiace,po 2 miesiacach kiedy juz nieromansowala z nim wrocila domnie i do dzieci,jestesmy znow razem,zaczela pracowac ja tez i jakos sie staramy o tym zapomniec,ale kazdego dnia gnebi mnie to czesto placze po nocach i niemoge przestac o tym myslec,jest mi strasznie ciezko,normalnie tak szczerze to niepotrafie jej tego wybaczyc mam mysli ze powinienem ja zostawic ale co mam robic???? ja ja tak bardzo kocham???? niepotrafie bez niej zyc uwieszcie ja ja kocham tak ze dlaniej zrobil bym absolutnie wszystko,,ale na codzien niepotrafie jej ufac,korci mnie zawsze zeby ja sprawdzac ,kontrolowac i wogole czoje sie jak chora osoba ale zona powtarza mi ze to jest ostatnia dla nas szansa ze niespiepszy jej ze bedzie dobrze ze wie jaka mi krzywde wyrzadzila ja niewiem co z soba robic:{

Odpowiedz
~tom
~tom

żona masturbowała się przed kamerą a to wszystko przed innym, mówiła ze nic nie widział bo była zakryta ale orgazm miała,poza pisaniem z nim i umówieniem się do którego nie doszło,powiedziała ze żałuje tego zaraz po zakończeniu z nim tego wszystkiego nie wiem co mama myśleć o tym :-(

Odpowiedz
~tomas
~tomas

@~Jann: bo nie chcecie dawać, a najlepiej raz w miesiącu, a póżniej się dziwić, że chłop pije, albo zdradza. U mnie właśnie tak jest i dlatego zastanawiam się czy lepiej by było zdradzić niż tłamsić w sobie ochotę na seks.

Odpowiedz
~tomas
~tomas

@~Jann: bo nie chcecie dawać, a najlepiej raz w miesiącu po okresie, bo wtedy macie ochotę, a my męszczyżni chcielibyśmy seks na codzień

Odpowiedz
~massa202
~massa202

Ja mam wrażenie, ze najbardziej meczy mnie to, ze zostałem poniżony. Wybaczyłem dwukrotnie, a teraz mam trzeci epizod, zadaje sobie pytanie....po co ja właściwie wybaczam, jednoczesnie robie odwety, które przestały mnie juz satysfakcjonowac...hmmm

Odpowiedz

Porady ekspertów

Załamanie psychiczne po zamieszkaniu z chłopakiem

Witam, mój ,,stan" trwa już od ponad roku - raz jest lepiej, raz gorzej. Mój...

dr n. med. Joanna Meder Porady udziela dr n. med. Joanna Meder były kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej oraz wieloletni dyrektor ds. lecznictwa Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Zdrada partnera ze współpracownikiem

Jest osoba A (ja), B (mój partner) i C (osoba, z którą zdradziłam partnera)....

mgr Kamila Krocz Porady udziela mgr Kamila Krocz psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrada

Zdrada Jak odbudować związek po zdradzie?

(...) óre przeżyły zdradę partnera. Zdrada wywołuje gwałtowne, negatywne emocje – krzyki, płacz, nieraz wyzwiska. Temu wszystkiemu ... ponownie? Jak odbudować nadwyrężone zaufanie w związku? Błędne decyzje w związku Zdrada – do niej trudno jest się przyznać ... , nie powinniście wracać do przeszłości. Jak odbudować związek po zdradzie? Należy zacząć ze sobą rozmawiać. Zdrada to często wina obu stron ... , nie warto chować urazy i żyć w pseudo-związku. Lepiej się rozstać i szukać szczęścia gdzie indziej.(Kryzys w małżeństwie, Zdrada...

Zdrada Jak przetrwać kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego dotyka wielu mężczyzn. Nawet panowie żyjący w udanych związkach są narażeni na desperackie próby zatrzymania czasu. Wiek średni u mężczyzn to trudny czas dla partnerek. Niejedno małżeństwo rozpadło się po tym, jak mężczyzna...

Gdy partner zdradza...
Zdrada Gdy partner zdradza...

(...) Nawet najbardziej zgrane, idealne małżeństwo stoi wówczas przed widmem rozwodu. Zdrada kładzie się cieniem na relacje dwojga bliskich sobie dotąd osób. Dlaczego mężczyźni zdradzają? Jak radzić sobie ze zdradą partnera? Przyczyny zdrady męża Zdrada w małżeństwie ... i nie ma już czego ratować! Zdrada mężczyzny nie godzi tylko i wyłącznie w osobę żony, ale również w rodzinę ... chodzi o źródło destabilizacji małżeństwa, to i tak kochanka w percepcji społecznej jest oceniana negatywnie.

Zdrada Wierność w związku

(...) doświadcza już tylko 25 %  badanych. W przypadku pytania skierowanego do tych samych osób, czy zdrada miała miejsce ... óźniej, wszyscy ci mężczyźni i kobiety odkryją, że prawdziwa miłość wiąże się z lojalnością.(Zdrada małżeńska, zdrada w małżeństwie,...

Jakie są przyczyny męskiej zdrady?
Zdrada Jakie są przyczyny męskiej zdrady?

Zdrada jest jak sport ekstremalny - chodzi o adrenalinę. To nie ty jesteś jej przyczyną. Diabeł tkwi w szczegółach Gdy zapytano mężczyzn o kochanki, z którymi zdradzali swoje partnerki, jedna cecha kobiet była stała - dłuższe włosy. Zdradzieckie profesje Zbadano, jakie zawody najczęściej wykonują mężczyźni, którzy zdradzają, okazuje się, że są to najczęściej lekarze ... mniej wrażliwi i emocjonalni, chodzi im tylko o adrenalinę. Wzrost samooceny Zdrada związana jest z ucieczką od...

Dlaczego zdradzamy?Odtwórz wideo
Zdrada Dlaczego zdradzamy?

(...) ów seksualnych. Jednak seksoholizm to nie jedyna przyczyna zdrady. Zdrada bywa następstwem poczucia niższości (pozostającego najczęściej ... ój o to, czy jest wystarczająco dobra w łóżku, dzięki zdradom może potwierdzić swoją seksualną sprawność. Zatem zdrada staje się sposobem na zwiększenie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Zdrada bywa formą odwetu na partnerze za...

Śmierć żony
Żałoba i strata Śmierć żony

Żałoba to trudny czas. Śmierć bliskiej osoby wywołuje nie tylko smutek po utracie kogoś ważnego,...

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij