Trwa ładowanie...

Polacy czują się przewlekle zmęczeni

62 proc. Polaków cierpi na chroniczne zmęczenie
62 proc. Polaków cierpi na chroniczne zmęczenie (123RF)

62 proc. Polaków cierpi na przewlekłe zmęczenie. Skarżą się na obniżony nastrój i brak energii. Czują się wyczerpani i zestresowani - wynika z badań firmy Revitum.

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) to stan, który nie ustępuje po odpoczynku i utrzymuje się co najmniej pół roku. Osoba cierpiąca na przewlekłe zmęczenie jest senna i rozdrażniona. Ma kłopoty z koncentracją i odczuwa chroniczny brak energii. Może także cierpieć na bóle mięśni i stawów. Wśród przyczyn CFS lekarze wymieniają nieprawidłową pracę układu odpornościowego i kory nadnerczy, a także niskie stężenie cynku i witaminy D.

Na zespół przewlekłego zmęczenia narażone są osoby, które żyją zbyt szybko, mają stresującą pracę i prowadzą niezdrowy styl życia. Wpływ także ma depresja.

1. 62 proc. zmęczonych

Zmęczenie i senność (prezentacja edukacyjna)
Zmęczenie i senność (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Przyczyny zmęczenia: 1. Za mało snu Być może wydaje się to oczywiste, ale za problemami z koncentracją

zobacz galerię
Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Problemem chronicznego zmęczenia zajęli się specjaliści z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum. Na podstawie ankiet wypełnionych przez pacjentów okazało się, że u 82 proc. badanych stan przewlekłego zmęczenia trwa dłużej niż miesiąc.

35 proc. respondentów twierdzi, że powodem chronicznego zmęczenia jest stres, 25 proc. przyczyn szuka w złej diecie, a 20 proc. uważa, że to bezsenność powoduje zmęczenie i brak energii do działania. Tylko 10 proc. sądzi, że przyczyną jest brak ruchu i dieta uboga w witaminy.

62 proc. badanych czuje się stale zmęczona, a co trzecia osoba taki stan przeżywa dwa razy w roku lub częściej. Zazwyczaj czują się wyczerpani, nie mają siły nawet po przespanej nocy.

Większość respondentów uważa, że przewlekłe zmęczenie to choroba, a 2/3 badanych zna w swoim otoczeniu przynajmniej jedną osobą, która cierpi na to schorzenie.

Badani próbują sami sobie radzić z chronicznym zmęczeniem. Ćwiczą, starają się wysypiać, odpoczywać. Niektórzy stosują suplementy diety i zmieniają dietę.

2. Problem pracujących

Przewlekłe zmęczenie to schorzenie złożone i powszechne. Chorzy szukają pomocy także u lekarza.

  • Zgłasza się do mnie coraz więcej pacjentów, którzy czują się zmęczeni - wyjaśnia WP abcZdrowie Magdalena Bochniak, lekarz rodzinny. - Chorzy skarżą się na całkowity brak energii. Czują się niewyspani, mimo przespanej nocy. Często odsypiają w weekend. Tracą radość życia - wylicza lekarka.

Problem dotyka najczęściej osób pracujących, w wieku od 30 do 50 lat. By lekarz mógł określić przyczynę, należy przeprowadzić szeroką diagnostykę.

  • Najpierw należy wykluczyć choroby somatyczne. Dlatego lekarz powinien zlecić badania ogólne, takie jak badanie moczu czy morfologię krwi. Sprawdzić warto poziom hormonu tarczycy TSH, poziom kreatyniny, wykonać próby wątrobowe. Należy dopytać pacjenta, czy nie gorączkuje, sprawdzić węzły chłonne, osłuchać - zaznacza lekarka.

I dodaje: - Jeżeli powodem złego samopoczucia i braku energii nie są choroby, przyczyn należy szukać w stylu życia. Często powodem zmęczenia jest stres i depresja - zaznacza lekarka.

Powodem może być także zmiana pór roku, przesilenie jesienno-zimowe.

3. Jak radzić sobie z chronicznym zmęczeniem?

  • Zalecam spacery, nawet w pochmurne dni. Polecam zmienić dietę na lekką. Warto przyjmować witaminę D, właśnie jesienią i zimą, gdy brakuje nam słońca – tłumaczy Bochniak.

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze