Trwa ładowanie...

Popuszczanie moczu a seks

Popuszczanie moczu a seks
Popuszczanie moczu a seks (123RF)

Nietrzymanie moczu (ntm), czyli inkontynencja, należy do najbardziej wstydliwych przypadłości. U większości osób ntm przybiera formę lekkiego nietrzymania moczu, przy czym u części inkontynencja występuje epizodycznie, w związku z innymi schorzeniami. Mimo iż statystycznie jest to najczęstszy problem dotykający kobiety, ponad 40% pań zwleka z wizytą u lekarza nawet 5 lat od pojawienia się pierwszych symptomów nietrzymania moczu. W tym czasie niekontrolowane oddawanie moczu dotkliwie obniża jakość życia, negatywnie wpływając między innymi na pożycie seksualne.

spis treści

1. Nietrzymanie moczu a współżycie seksualne

Inkontynencja to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przypadłość ta występuje jednak znacznie częściej u przedstawicielek płci pięknej. Jest związana z przekwitaniem i stanowi, m.in. wraz z uderzeniami gorąca, nieprzyjemne objawy menopauzy. Dla wielu kobiet przykre dolegliwości związane z inkontynencją to prawdziwy dramat.

Poczucie braku kontroli nad własnym ciałem nierzadko wywołuje głęboki wstyd, dlatego wiele kobiet dotkniętych nietrzymaniem moczu ukrywa tę przypadłość przed partnerem. Brak pewności siebie oraz obawa przed niekontrolowanym oddawaniem moczu mogą powodować u kobiet niechęć do zbliżeń intymnych. Unikanie kontaktów fizycznych z partnerem może być źródłem poważnych problemów w związku, które aż w 20% przypadków prowadzą do rozstania.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Kobiety zmagające się z nietrzymaniem moczu nie są jednak skazane na taki rozwój wypadków. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie pozwala w znacznym stopniu ograniczyć lub zupełnie wyeliminować problem nietrzymania moczu.

2. Jak radzić sobie z inkontynencją?

Jeśli zauważyłaś u siebie objawy nietrzymania moczu, powinnaś możliwie szybko udać się do lekarza i rozpocząć leczenie schorzenia odpowiedzialnego za niekontrolowane oddawanie uryny. Konieczne może się okazać wprowadzenie pewnych zmian w trybie życia, np. ograniczenie ilości spożywanego alkoholu lub kawy. Powinnaś również ćwiczyć mięśnie Kegla. Mięśnie dna miednicy spełniają ważną rolę, podtrzymując narządy w jamie brzusznej. Wzmocnienie mięśni Kegla jest kluczowe, jeżeli zmagasz się z kropelkowym lub lekkim nietrzymaniem moczu. To proste ćwiczenie pozwala bowiem zredukować lub całkowicie wyeliminować symptomy inkontynencji. Ponadto ćwiczenia Kegla poprawiają doznania seksualne kobiet – ten "skutek uboczny" na pewno cię nie zmartwi...

Doraźnym rozwiązaniem w przypadku nietrzymania moczu są specjalne wkładki urologiczne. Są one znacznie lepszym wyborem niż tradycyjne podpaski, które mają za zadanie wchłaniać gęstszą od moczu krew.

Nietrzymanie moczu to problem, którego nie należy lekceważyć. Brak podjęcia leczenia inkontynencji może bowiem powodować nasilenie niepożądanych objawów i znacząco utrudniać wykonywanie czynności życia codziennego. Niekontrolowane oddawanie moczu negatywnie wpływa również na życie seksualne. Leczenie nietrzymania moczu i zmiana niektórych nawyków to pierwszy, ale nie jedyny krok w walce o normalne życie z inkontynencją. Dzięki ćwiczeniom wzmacniającym mięśnie Kegla i skutecznym wkładkom urologicznym komfort życia kobiet zmagających się z nietrzymaniem moczu może znacząco wzrosnąć.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze