Trwa ładowanie...

Operacja biustu - powiększanie i zmniejszanie piersi

 Kinga Olchowy
23.04.2021 12:06
Operacja piersi musi być dobrze przemyślaną decyzją
Operacja piersi musi być dobrze przemyślaną decyzją (123rf)

Każda kobieta chciałaby mieć piękny, jędrny i duży biust. Los jest jednak okrutny i nie zawsze rozdaje po równo. Jeśli należysz do tej grupy kobiet, która nie jest zadowolona z wyglądu swojego biustu, na pewno przynajmniej raz myślałaś o operacji powiększenia piersi. To współczesna oferta medycyny, która może pozwolić odzyskać pewność siebie. Jednak jest kilka istotnych faktów, o których nie można zapomnieć, zanim zdecydujemy się na tak poważny zabieg.

spis treści

1. Budowa piersi

Piersi zbudowane są z przekształconych gruczołów potowych, które nie wpływają na pocenie się tylko zajmują się produkcją mleka. Piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej, płatów i przewodów mlecznych oraz z tkanki łącznej. Przewody, które zbiegają się w okolicy brodawki, tworzą tak zwaną zatokę mleczną. Ta część gruczołu chroniona jest przed urazami przez tkankę tłuszczową. To właśnie tkanka tłuszczowa decyduje o kształcie oraz wielkości biustu.

2. Na czym polega operacja plastyczna piersi

Zabieg powiększania piersi, zwany także augmentacją i mammoplastyką, polega na chirurgicznym powiększeniu biustu za pomocą wszczepienia implantów pod każdą piersią. Dzięki augmentacji piersi stają się większe i bardziej kształtne.

Zobacz film: "Jak wygląda powiększanie piersi?"

Operacje plastyczne biustu obok operacji plastycznych brzucha, liposukcji czy operacji plastycznych nosa należą najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Zabiegom poddają się kobiety niezadowolone z kształtu i wielkości swoich piersi. Najczęściej jest to powiększanie piersi, choć niejednokrotnie panie decydują się na zmniejszenie piersi, co jest podyktowane względami zdrowotnymi – zbyt duży biust nie tylko wygląda mało estetycznie, ale powoduje m.in. zwyrodnienia kręgosłupa.

Jeśli chodzi o korekcję kształtu biustu, to jest to zabieg często wybierany przez panie, które przeszły kilka ciąż, a ich piersi straciły dawny kształt. Wykonuje się wówczas nacięcie wzdłuż naturalnego konturu piersi, dzięki którym chirurg może wyznaczyć powierzchnię skóry do wycięcia oraz miejsce nowego usytuowania brodawki. Blizny po zabiegu pozostają na całe życie, jednak nowy i proporcjonalny kształt piersi dla wielu kobiet stanowi najlepszą rekompensację blizn pooperacyjnych.

2.1. Kiedy wykonywać zabieg

Powiększanie biustu można przeprowadzić, gdy zakończony zostanie rozwój gruczołów piersiowych, czyli nie wcześniej niż przed 16. rokiem życia. Augmentację najlepiej jest wykonać już po okresie ciąży i laktacji, nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest wcześniejsze powiększenie piersi, ponieważ implanty nie mają żadnego wpływu na płód i nie wykluczają karmienia piersią.

3. Metody powiększania piersi

Najpopularniejszym typem operacji plastycznych biustu jest powiększanie piersi. Panie zwiększają swój biust zazwyczaj o 2 rozmiary z miseczki A na C. Metody powiększania piersi to:

  • implanty piersiowe – znane są dwa rodzaje implantów - okrągłe (dzięki nim pierś wydaje się pełniejsza w dolnej i górnej części) i anatomiczne (są zbliżone do naturalnego kształtu piersi), które mogą być wykonane z silikonu lub chlorku sodu (inaczej wprowadza się je do piersi); jest to najpopularniejsza metoda powiększania biustu;
  • powiększanie biustu tkanką tłuszczową (lipoiniekcja) - tkanka tłuszczowa jest pobierana np. z podbrzusza lub pośladków (występuje tam w nadmiarze), a następnie wstrzykiwana w okolice biustu; metoda ta znana od lat 80. XX wieku budzi wile kontrowersji ze względu na ryzyko powstawania torbieli piersiowych;
  • powiększanie piersi kwasem hialuronowym – zabieg polega na wstrzyknięciu do piersi kwasu hialuronowego (maksymalnie 120 ml do jednej piersi); warto powiedzieć, że zabieg ten nie daje trwałych efektów, ponieważ efekt powiększonych piersi utrzymuje się jedynie przez 12 miesięcy, a po tym czasie konieczna jest ponowna operacja.

4. Przebieg operacji biustu

Operacja powiększania biustu odbywa się przy całkowitej narkozie i trwa ok. 1-2 godzin. Hospitalizacja w przypadku większości pacjentek nie jest dłuższa niż 24-48 godzin. Jeśli operacja plastyczna biustu przeprowadzana jest metoda włożenia, wtedy implant umieszcza się w piersi przez nacięcie o wielkości 3-4 cm, które zazwyczaj przeprowadzone jest w fałdzie łączącym pierś z klatką piersiową. Inną metodą przeprowadzania operacji powiększenia piersi jest wykonanie augmentacji przy użyciu techniki endoskopowej. Wtedy nacięcia dokonuje się pod pachą lub w okolicach pępka. Implant jest wkładany bezpośrednio do kieszeni, za tkankę piersiową lub pod mięsień ściany klatki piersiowej.

5. Możliwe powikłania po operacji piersi

Po zabiegu mogą występować pewne komplikacje:

  • ból piersi i nadcinanych okolic,
  • trudności w gojeniu się ran pooperacyjnych i okolic implantu,
  • krwawienie,
  • kurczenie się kapsuły, powstałej wokół implantu, co może powodować ból, zdrętwienie i stwardnienie piesi,
  • pęknięcie skóry i wypadnięcie implantu,
  • nadwrażliwość brodawek.

6. Zalecenia po operacji piersi

Najbardziej dotkliwym efektem powiększenia piersi jest ból, jaki towarzyszy kobiecie przez kilka dni. W tym czasie niezbędne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Przez okres 1-2 miesięcy niezbędne jest także noszenie specjalnego elastycznego biustonosza lub leczniczego pasa. Po operacji powiększenia piersi pacjentka nie powinna spać na brzuchu przez co najmniej 4 tygodnie. Ponadto po plastyce biustu zaleca się:

  • powstrzymywanie się od wykonywania codziennych prac przez ok. 10-14 dni,
  • niepoodnoszenie rąk do góry przez ok. 2 miesiące,
  • unikanie dźwigania i wykonywania ciężkich prac fizycznych przez co najmniej 2 miesiące,
  • smarowanie blizn maściami i kremami i chronienie ich specjalnymi plastrami,
  • unikanie opalania w solarium przed 2 tygodnie.

Powiększanie piersi należy obecnie do najpopularniejszych zabiegów chirurgii kosmetycznej. Jest to zabieg stosunkowo bezpieczny, którego powikłania są bardzo częste. Należy jednak pamiętać, że może on uniemożliwiać wykonywanie niektórych badań. Np. podczas mammografii zasłania ok. 20% tkanki gruczołu piersiowego, dlatego należy odwołać się do innej metody badania piersi.

7. Co zamiast operacji? Ćwiczenia na biust

Prawie każda kobieta ma kompleksy związane z piersiami, jest on zbyt duży bądź mały. Niestety nie jesteś w stanie drastycznie zmienić kształtu i wielkości piersi, jeśli boisz się operacji lecz możesz z pewnością zadbać o skórę na dekolcie. Dzięki intensywnym ćwiczeniom dla kobiet ładny dekolt może być twoją ozdobą. Istnieje kilka zasad, które pomogą zachować piersi i dekolt w nienagannej formie.

Ważnym elementem do zachowania ładnego biustu jest utrzymanie wyprostowanej postawy ciała. Wymaga to niewielkiego wysiłku i trochę samodyscypliny. Garbiąc się, najbardziej obciążamy mięsień piersiowy, który jest tzw. rusztowaniem podtrzymującym biust. Zakładanie specjalnej bielizny korygującej piersi nie zawsze jest odpowiednie dla twojego biustu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

7.1. Rodzaje ćwiczeń na piersi

Aby uzyskać piękny wygląd piersi, warto wykonywać kilka rodzajów ćwiczeń:

  • Ćwiczenia na stojąco. Stań w dużym rozkroku na podłodze. Pamiętaj, aby nie garbić się. Następnie uginaj łokcie, tak aby był zachowany kąt prosty, po czym wyciągnij ramiona w bok. Napinaj mięśnie rąk i klatki piersiowej na około 3 sekundy. Ręce zginaj w łokciach, stykając ze sobą rozprostowane dłonie i naciskając z całej siły jedną w drugą dłoń.
  • Ćwiczeniem powiększającym biust jest ćwiczenie na leżąco. Połóż się na czymś wyższym od podłoża plecami, tak aby mieć swobodę ruszania łokciami. Weź do ręki przedmiot o ciężarze od 0,5 do 1 kg (najlepiej hantle), a następnie wykonuj ćwiczenia. Ręce z przedmiotem trzymaj blisko klatki piersiowej. Prostuj ręce do góry i wracaj do pozycji wyjściowej. Wykonuj "nożyce pionowe" rękami. Machaj dłońmi, które są wyprostowane, tak aby wymach kończył się nad brzuchem z jednej strony, zaś z drugiej strony przed samą twarzą.

Warto również wypróbować nożyce ramionami w leżeniu przodem na piłce.

Piękny biust mogą zagwarantować Ci także szczególne rodzaje pompek. Aby je wykonać, rozłóż na podłodze matę do ćwiczeń. Klęknij na ziemi i podeprzyj się rękami z przodu. Nie robi różnicy, czy dłonie ułożysz równoległe do linii tułowia czy pod każdym innym, dowolnym kątem. Ustaw je tak, aby było ci wygodnie. Ćwiczenia polega na zginaniu dłoni w łokciach, tak aby biust dotykał ziemi. Po czym wracaj do pozycji prostowania ciała. Damskie pompki są zdecydowanie lżejszym ćwiczeniem od męskich. Jeżeli czujesz się na siłach, możesz wykonać zwykłe pompki.

Codzienne ćwiczenia biustu mogą zdziałać cuda. W trosce o ujędrnianie biustu zaleca się pływanie, wiosłowanie oraz trening na siłowni. Warto wypróbować też kosmetyki, które pomogą na niezbyt jędrne piersi i w zabiegach odchudzających całe ciało.

8. Jak dbać o piersi

Wszystkie kobiety dobrze wiedzą, że o piersi należy dbać. Przede wszystkim należy nosić dobry i odpowienio dobrany biustonosz. Podczas codziennej pielęgnacji warto poświęcić kilka minut piersiom. Wykonywanie masażu szorstką rękawicą poprawi ukrwienie. Warto także wykonywać masaże ciepłymi i zimnymi strumieniami wody. Pomoże to w ukrwieniu wszystkich tkanek oraz w ujędrnieniu. Po kąpieli można nanieść na piersi odpowiednio dobrany balsam ujędrniający lub nawilżajacy. Jeśli nie interesują cię domowe sposoby na pielęgnację piersi zawsze możesz udać się do gabinetu kosmetycznego, które mają w swojej ofercie wiele zabiegów ujędrniających piersi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze